Zdroj: Dima Berlin/iStock

7 účinných rád, ako prežiť horúčavy aj bez klimatizácie. Skúsili ste takto vylepšiť účinok ventilátora?

15. 08. 2024
Zdieľať

Horúčavy, ktoré sa po krátkom ochladení opäť vrátili, netrápia len ľudí. Ich dôsledkom sa ohrievajú aj rodinné domy. Problémom je, ak sa začnú prehrievať. Táto situácia nastáva pri starších typoch domov, ale nevyhýba sa ani novým či zatepleným obydliam.

Ochladiť prehriaty interiér sa dá aj bez klimatizácie. Niekedy však nestačia bežne zaužívané rady, ako vetranie či používanie roliet. V nasledujúcom článku vám predstavíme ďalšie tipy, ktoré vám v boji s teplom určite pomôžu.

1. Zvážte závesy

Prehriate okná v lete pôsobia ako radiátory. Keď sa do nich oprie slnko, sklo sa nahreje a nazhromaždené teplo potom vyžaruje do miestnosti. Prvou pomocou je zatiahnutie žalúzií, ideálne exteriérových, ktoré zabránia slnku preniknúť až k sklu. Chrániť by ste predovšetkým mali okná orientované na juh a juhozápad a žalúzie zaťahovať ešte ráno, kým slnko nie je také silné.

Prečítajte si tiež
Ako si vybrať záclony a závesy a zvoliť správny rozmer? Jedna látka vám pomôže udržať miestnosť chladnejšou!

Pri väčších horúčavách však ani tento krok nemusí na ochladenie stačiť. Ak sa interiér aj napriek tomu prehrieva, vyskúšajte kombináciu roliet a zatemňovacích závesov. Na trhu ich nájdete aj pod názvom blackout. Vyrábané sú zo špeciálnych druhov viacvrstvových, zväčša polyesterových látok, ktoré sú uprostred pretkané čiernou niťou. Dostupné sú však v mnohých farebných variáciách. Fungujú ako tepelný izolant, takže v lete zabránia prenikaniu tepla dovnútra a v zime zasa úniku tepla z miestnosti. Treba však rátať s tým, že prepustia aj málo svetla, takže miestnosť bude nielen chladnejšia, ale aj o poznanie tmavšia.

V závislosti od druhu žalúzií a závesov môžete znížiť množstvo tepla v miestnosti aj o 30 a viac percent.

Náš tip

Bez žalúzií či roliet sa podkrovie rýchlo mení na skleník. Nezabudnite preto ani na tienenie strešných okien.

Detail na ruku zaťahujúcu záves.

Vnútorné žalúzie nemajú až taký dobrý efekt ako tie exteriérové. Aby ste im pomohli, skombinujte ich so zatemňovacími závesmi. Zdroj: iStock

2. Pomôže aj príroda

Stromy patria vo voľnej prírode medzi tých najbežnejších poskytovateľov tieňa. Ak na to máte vhodné podmienky, vysaďte si v záhrade listnaté druhy, ktoré okrem vyššej miery súkromia a chutných plodov zabezpečia aj príjemný chládok.

Prečítajte si tiež
10 najkrajších stromov, ktoré vám v záhrade vytvoria tieň

Najlepšiu službu urobia košaté stromy, ako orech, jabloň, hruška, slivka či čerešňa. Pri ich sadení však treba dbať aj na výber svetovej strany. Ideálne je, aby najmä počas obeda a popoludnia vrhali tieň smerom na dom, prípadne na balkón či terasu.

Ak nemáte možnosti na výsadbu stromov, zvážte použitie vonkajších markíz. Finančne náročnejšou, ale zato pevnejšou a stálejšou možnosťou sú pergoly či striešky, ktoré pomôžu zatieniť aj okná či steny.

Moderný poschodový rodinný dom s terasou a stromom vrhajúcim tieň.

Na správnej svetovej strane vám stromy poskytnú súkromie aj tienenie. Zdroj: iStock

3. Vetrajte zásadne v noci

Okná v dome otvárajte len vtedy, keď je vonkajšia teplota ešte relatívne nízka, inak hrozí, že si aj napriek zatemňovaniu pustíte dnu teplý vzduch. Najvhodnejším intervalom na vetranie je čas medzi 4.00 a 6.00 ráno, teda krátko pred východom slnka, keď je vzduch po noci najchladnejší.

Prečítajte si tiež
Ako spoľahlivo ochrániť v lete dom a záhradu pred otravným hmyzom

Pokiaľ nehrozia tropické noci, vetrať môžete aj v noci, ideálne pár hodín po západe slnka, keď teplota prirodzene klesne. Nezabudnite pri tom aj na sieťky na oknách, aby vám dnu nevleteli komáre či iný hmyz.

Detail na ruku otvárajucu okno.

Najvhodnejší čas na vetranie je skoro ráno ešte pred východom slnka. Zdroj: iStock

4. Vypnite sporák a varte vonku

Zariadenia produkujúce teplo, ako je sporák či rúra na pečenie, je v horúčavách najlepšie nechať vypnuté. Zostatkové teplo zo spotrebičov totiž ostáva v miestnosti ešte dlho po ich použití. Ak je to možné voľte si radšej studenú kuchyňu, prípadne jedlá, ktorých varenie zaberie len minimum času. Ak si však poriadnu varenú stravu neviete odoprieť ani v lete, prichystajte si jedlo vonku na grile, prípadne v pomalom hrnci. Pri nevyhnutnom varení vnútri používajte digestor, ktorý odvedie horúci a vlhký vzduch von.

Náš tip

Na odbúranie tepla z domu pomôže, ak vypnete aj spotrebiče, ktoré nepoužívate. Platí to pre väčšie, ale aj menšie druhy, ako sú nabíjačky telefónov či lampy

Detail na muža v zástere, grilujúceho v exteriéri mäso a špízy.

Ak máte tú možnosť, varenie jedál presuňte do exteriéru, aby sa interiér od sporáka či rúry príliš neprehrieval. Zdroj: iStock

5. Využite ventilátory na maximum

Ak chcete horúčavy poraziť bez použitia klimatizácie, skvelou alternatívou je ventilátor. Vzduch síce neochladí, ale rozprúdi ho, vďaka čomu bude nižšia aspoň pocitová teplota. Ak chcete jeho účinok vylepšiť, položte predeň misku s ľadom. Ventilátor bude vďaka tomu rozfúkavať do miestnosti chlad i vlhkosť, čo pomôže zlepšiť vnútorné podmienky. Pri použití tohto triku však majte zatvorené okná aj dvere, aby vzduch ostal vo vnútri, a dávate pozor, aby sa voda z topiaceho sa ľadu nedostala do kontaktu so spotrebičom.

Prečítajte si tiež
Veľký test ventilátorov: Ako vybrať ten pravý?

Ak používate stropný ventilátor, uistite sa, že sa jeho lopatky v lete otáčajú proti smeru hodinových ručičiek (pri pohľade zdola). V tomto prípade bude ventilátor vytvárať prúd vzduchu s chladivým efektom, podobným fúkaniu vetra. Pri otáčaní lopatiek v smere hodinových ručičiek ventilátor nasáva studený vzduch zdola a teplý, ktorý stúpa k stropu, zas tlačí nižšie. Tento režim skôr oceníte v zime.

Detail na muža v zástere, grilujúceho v exteriéri mäso a špízy.

Ak máte tú možnosť, varenie jedál presuňte do exteriéru, aby sa interiér od sporáka či rúry príliš neprehrieval. Zdroj: iStock

6. Stavte na správne materiály

V lete vymeňte ťažkú posteľnú bielizeň, ktorú ste používali počas chladnejších mesiacov, za ľahkú a vzdušnú. Bavlna či ľan patria medzi priedušné materiály, ktoré z tela dobre odvádzajú vlhkosť a pomôžu vám udržať si pohodlie počas spánku. Poobzerajte sa aj po matracoch s poťahmi z chladivých vláken, prípadne po cenovo dostupnejších chladivých chráničoch na matrac, ktoré vám urobia rovnakú službu.

Detail na poskladané posteľné obliečky, na ktorých držia ženské ruky suchý kvet bavlníka.

Ak je vám pod paplónom i dekou príliš teplo, prikryte sa len bavlnenou plachtou. Ak ju doma nemáte, môžete si ju ľahko vyrobiť zošitím dvoch kusov bavlnenej látky, prípadne jedného veľkého na polovicu. Zdroj: Stock

7. Spite na zemi

Z fyziky vieme, že teplo stúpa nahor. V prehriatom dome sa sústredí pri strope, čo počas horúcich dní dokáže komplikovať nočný spánok. Najchladnejšie je však na podlahe, preto na ňu skúste položiť svoj matrac – prípadne len karimatku – a spať tam. Ak vašu podlahu tvoria dlaždice, je to ešte lepšie – sú totiž neustále chladné.

Dievča ležiace na koberci pri ventilátore.

Ak neviete počas horúčav dobre spať, rýchle ochladenie vám môžu priniesť aj podlahy. Zdroj: iStock

Rady na záver

Na to, aby vám bolo v dome v lete chladnejšie musíte podniknúť kroky nielen k jeho ochladeniu, ale aj na reguláciu vlastnej telesnej teploty. Vo všeobecnosti sa odporúča:

  • piť veľa vody a vyhýbať sa alkoholu, ktorý dehydratuje,
  • jesť potraviny bohaté na obsah vody (melóny, uhorky, paradajky a podobne),
  • nosiť ľahké a priedušné oblečenie z prírodných materiálov – bavlna alebo ľan – a vyhýbať sa umelým nepriedušným látkam,
  • k okamžitej úľave pomôže aj ľadový obklad na krk či zápästie, prípadne vlhká plachta pri spaní.

 

Text: Natália Turcovská
Foto: iStock

Kategória: Relax
Tagy: letné inšpirácie ochladzovače vzduchu stropné ventilátory ventilátory
Zdieľať článok
Ako ochladiť byt aj bez klimatizácie? Expresné tipy, ktoré môžete vyskúšať okamžiteUrob si sám

Ako ochladiť byt aj bez klimatizácie? Expresné tipy, ktoré môžete vyskúšať okamžite

Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problémZáhrada

Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém

12 jedlých rastlín z tieňa: Aj menej osvetlené záhony nám môžu priniesť úžitokZáhrada

12 jedlých rastlín z tieňa: Aj menej osvetlené záhony nám môžu priniesť úžitok

Je v A0 dome nevyhnutné okno s trojsklom?Dom z tehly

Je v A0 dome nevyhnutné okno s trojsklom?

Diskusia