Zdroj: VOPZ

Rezervujte si prvý júnový víkend a navštívte podujatie Víkend otvorených parkov a záhrad 2023

01. 06. 2023 Zdieľať

V dňoch 2.- 4.6.2023 môžete navštíviť niektoré zo 120 slovenských parkov a záhrad v rámci jubilejného pätnásteho ročníka Víkendu otvorených parkov a záhrad! Tešiť sa môžete na komentované prehliadky, tematické okruhy, hudbu pod voľnou oblohou i súťaž.

Ide o jedinečnú možnosť spoznať čarovné prírodné zákutia, dozvedieť sa množstvo zaujímavostí z histórie i súčasnosti jednotlivých lokalít a zúčastniť sa skvelého programu, ktorý pre vás pripravila nezisková organizácia Národný Trust spolu s miestnymi organizátormi, dobrovoľníkmi a vlastníkmi zapojených parkov a záhrad. Hlavnou aktivitou podujatia sú komentované prehliadky parkov a záhrad.

víkend otvorených záhrad

Zdroj: VOPZ

Téma podujatia: Melódie záhrad

Podujatie má medzinárodný charakter a je súčasťou celoeurópskej iniciatívy sprístupňovania parkov a záhrad verejnosti Rendez-vous aux Jardins. Viac ako 2000 záhrad nachádzajúcich sa vo viac ako 20 európskych krajinách otvára svoje brány od piatka 2. júna do nedele 4. júna 2023, aby spoločne oslávili význam parkov a záhrad pre našu spoločnosť.

Pre tento rok bola na celoeurópskej úrovni zvolená téma s názvom „Melódie záhrad“,  ktorá evokuje zvuky prostredia záhrad: spev vtákov, reč zvierat, šumenie vôd, vetra alebo rastlín. Hudba bola vždy dôležitou súčasťou spoločenského a kultúrneho života v mnohých parkoch a záhradách. A naopak, krása a život v záhradách boli a sú častou inšpiráciou pre hudobných skladateľov a iných umelcov. Preto sa tento rok môžete tešiť na hudobné vystúpenia a koncerty pod korunami stromov.

Bývalá Pálffyho záhrada v Bratislave

Bývalá Pálffyho záhrada v Bratislave Zdroj: VOPZ

Kam na koncerty pod holým nebom?

Veľa parkov a záhrad okrem komentovaných prehliadok ponúkne návštevníkom aj program inšpirovaný témou podujatia „Melódie záhrad“. V podaní žiakov ZUŠ a konzervatórií si ich budete môcť vypočuť v Expozícií Tatranskej prírody, v SMOPAJ v Liptovskom Mikuláši, na Hrade a kaštieli v Liptovskom Hrádku, v Lisztovej záhrade v Bratislave, v záhrade Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici, v Parku Jána Baltazára Magina v Dubnici nad Váhom…

Koncerty renomovaných umelcov budú znieť na hrade Červený Kameň (bratia Geišbergovci), v záhrade Slovenskej Katolíckej charity (Andrea Bučko), záhrade Galérie P. M. Bohúňa v Liptovskom Mikuláši (jazzový gitarista Ľuboš Brtáň), SNG Schaubmarov mlyn (zvuková inštalácia Ota Hudeca), Brodzianskom parku (Ensemble Thesaurus Musicum ), Žite v sýpke v Moravskom Lieskovom (Vrbovskí víťazi), Kreatívnej záhrade meštianskeho domu v Levoči (Kristína Lafková, Kamil Bartko), Zemianskej záhrade ria Stará pošta – Mojmírovce (Musicantica Slovaca a spevácky zbor Škovránok), Mestskom múzeu v Seredi (Ildiko Kali)…

Melódie hudby, chuti a farieb si bude možné vychutnať na Rožňavskej zelenej terase ako aj v Arboréte v Tesárskych Mlyňanoch.

Ďalšou „melódiou záhrad“ bude „bzukot včiel“ a to vo Včelárskom skanzene v Královej pri Senci, Včelárskej záhrade v Smoleniciach alebo v Medolandii v Dolnej Krupej.

Spev vtákov budete môcť spoznávať v arboréte v Liptovskom Hrádku, Spojenej škole internátnej v Trenčíne, v záhrade SNG Strážky…

Svoju vlastnú melódiu záhrady si návštevníci budú môcť vytvoriť na workshope hry na „woodpack“ v Malom parku v Stupave, ale aj v Parku pred kinom Mier v Nových Zámkoch.

Program pre deti v historickej záhrade kaštieľa Strážky

Program pre deti v historickej záhrade kaštieľa Strážky Zdroj: VOPZ

Čítanie pre deti, špeciálne prehliadky aj minifestival

Zaujímavá aktivita sa v spolupráci so študentmi a absolventmi FiF UK koná v sobotu aj v nedeľu o 11:00 h v bratislavskom Rómerovom dome s názvom Japonské detské knižky pre slovenské deti. Rozprávky budú dvojjazyčne čítať deťom japonológovia.

Program tohtoročného VOPZ v Bratislave obohatí v sobotu 3.6. od 13.00 hod do 19.00 žánrovo  pestrý program minifestivalu Prepoštská United, ktorý sa bude konať na jednej z najkrajších uličiek Bratislavy na Prepoštskej v spolupráci s Českým centrom.

Slávnostné otvorenie sezóny Sociálneho turizmu je spojené s VOPZ v Parku pri kaštieli v Žehre.

Špeciálna platená komentovaná prehliadka sa bude konať aj v Liptovskom Hrádku pod názvom: Vôkol Belej ako v záhrade...“, ako aj v Kúpeľnom parku v Piešťanoch.

 prírodná záhrada

Ukážková prírodná záhrada So srdcom Nový Ruskov. Zdroj: VOPZ

Prírodné a súkromné záhrady i kvetinové farmy

Okrem už „stálych“ prírodných ukážkových ale i súkromných záhrad, ako sú Ukážková prírodná záhrada v Dlhej nad Váhom, Tepličke nad Váhom, Jedloles pribudli aj nové, napríklad Hlboká záhrada v Bernolákove, či kvetinové farmy La Borinka, Victoria – trvalková škôlka.

 Čo sa chystá v Bratislave?

Otvorené budú už overené záhrady: Open-air galéria ZÁHRADA, Záhrada domu Albrechtovcoov, Kochova záhrada, ale aj nové lokality: záhrada Devín, Ukážkové záhrady New Living Gardens… Privítajú vás tu sprievodcovia – dobrovoľníci či priamo majitelia a správcovia týchto lokalít.

Pre náročnejších sú pripravené špeciálne tematické prehliadky s odbornými sprievodcami. V rámci okruhu Záhrady ako múza pre hudbu navštívite záhrady spájané s menami známych hudobných osobností. Pre anglicky hovoriacich záujemcov je pripravený okruh Music in Gardens and Palaces of Bratislava Old Town.

Poznávanie rastlín v Pruger-Wallnerovej záhrade v Bratislave s našimi študentami dobrovoľníkmi

Poznávanie rastlín v Pruger-Wallnerovej záhrade v Bratislave s našimi študentami dobrovoľníkmi Zdroj: VOZP

Do histórie nazriete v okruhu Palácové záhrady – slávne záhrady Uhorska. Plný prekvapení bude okruh špeciálne pripravený pre deti s názvom Kúzelná Bratislava a jej ukryté zelené tajomstvá. Zelenou divočinou uprostred betónovej džungle sa prevezú cyklisti. Turisti si prídu na svoje na prehliadke Od Slavína cez Prüger-Wallnerovu záhradu až do Lurdskej jaskyne. So sprievodcom budete môcť nakuknúť do tajomného Rómerovho domu, odkiaľ organizátori pripravujú toto podujatie.

Na tematické okruhy je nutné zakúpiť si vstupenku a dopredu sa zaregistrovať na stránke podujatia www.vopz.sk.

Najaktívnejšia je Spišská Nová Ves

Najaktívnejším mestom VOPZ je už tradične mesto Spišská Nová Ves s piatimi lokalitami, ktoré dobieha Liptovský Mikuláš so štyrmi záhradami.

Viaceré lokality ako napríklad Park rodín v Tvrdošovciach či historický park Budimír a mnohé ďalšie pripravujú aj spoločné pikniky so zaujímavým programom.

Nechýba súťaž

Pre všetkých návštevníkov VOPZ je pripravená súťaž „Poďte s nami do záhrady“. Úlohou súťažiacich je navštíviť najmenej tri ľubovoľné parky či záhrady, ktoré si zapíšu do „Karty návštevníka“ (tú si bude možné stiahnuť z webovej stránky www.vopz.sk). Kartu spolu s fotkami z navštívených záhrad pošlú na adresu nt@nt.sk. Dňa 15. 6. 2023 organizátori vyžrebujú 3 výhercov, ktorí vyhrajú 1 × členstvo (členskú kartičku) v Národnom Truste, 1 × tričko Priateľ parkov a záhrad, 1 × knihu o historických parkoch a záhradách.

Dobrovoľníčky v Pruger-Wallnerovej záhrade

Dobrovoľníčky v Pruger-Wallnerovej záhrade Zdroj: VOZP

 Aké je vstupné na podujatie?

Niektoré vstupy sú zdarma, inde je vstupné dobrovoľné, tematické prehliadky sú zväčša spoplatnené a na mnohé je potrebné sa objednať dopredu. Na miestach, kde je vstup zdarma, môžete podujatie podporiť dobrovoľným príspevkom. Aj vďaka nemu sa bude môcť konať i o rok a prinesie ďalší zaujímavý víkendový program. Pri príležitosti XV. ročníka sú pripravené aj špeciálne pohľadnice s medzinárodným grafickým motívom Melódie záhrad.

Pozor na otváracie hodiny

Pred návštevou podujatia si dôkladne prečítajte otváracie hodiny jednotlivých parkov a záhrad či termíny prehliadok, ukážok a koncertov a rešpektujte ich. V prípade nejasností môžete priamo kontaktovať zodpovedné osoby uvedené pri danom parku/záhrade.

Aranžovanie kvetov vo Františkánskej kláštornej záhrade v Bratislave

Aranžovanie kvetov vo Františkánskej kláštornej záhrade v v Bratislave, študenti Záhradníckej školy v Malinove Zdroj: VOZP

Krátko o organizátoroch

Hlavným organizátorom podujatia je nezisková organizácia Národný Trust n.o. Jej poslaním je ochrana kultúrneho a prírodného dedičstva Slovenska. Historické parky a záhrady predstavujú dosiaľ nevyužitý potenciál mnohých miest a obcí a aj prostredníctvom čoraz viac obľúbeného podujatia sa Národný Trust n.o. snaží upozorniť na tento potenciál, potrebu jeho ochrany ako aj zmysluplného a udržateľného využívania.

Záštitu nad podujatím prevzali Ministerstvo kultúry SR, Ministerstvo životného prostredia a primátor hl. mesta Bratislavy p. Matúš Vallo.

Nech sa páči, vyberte si svoj cieľ výletu a zistite podrobnejšie informácie na webovej stránke podujatia www.vopz.sk.

Text: Monika Felixová
Foto: VOZP
Zdroj: TS VOZP

 

Kategória: Relax Záhrada a exteriér
Tagy: okrasná záhrada víkend otvorených záhrad
Zdieľať článok