žena číta v kresle, rastliny

Viete, čo je slow living? Vďaka nemu doma spomalíte a zbavíte sa stresu

Galéria (16)
Zdroj: iStock
22. 05. 2023
Zdieľať

Rýchle, konzumné a uponáhľané životné tempo ovplyvňuje naše zmýšľanie i náladu. Ako protiklad k tomu vznikol smer slow living, ktorý sa prekladá jednoducho – pomalé žitie/pomalý život. Ide o silnejúci trend, ktorý sa vyhýba rýchlemu životnému štýlu. Nielenže podporuje myšlienku zbaviť sa stresu a nájsť radosť z jednoduchých pôžitkov, ale vzťahuje sa aj na vytvorenie relaxačného interiéru, ktorý podporuje našu osobnú radosť.

9 rád, ako na to

1. Kľúčom je pokojné prostredie

Váš domov by mal byť útočiskom pred zhonom každodenného života – miestom, kde sa môžete zbaviť tlaku. Vytvorením pokojného prostredia v interiéri povzbudíte svoje telo a myseľ k relaxácii. Na to, aby ste to dosiahli, siahnite po prvkoch inšpirovaných prírodou.

Plocha s tlmenými farbami okamžite vytvára relaxačné prostredie. Voľte preto naturálne zariadenie, svetlé tóny a farby prírody. Inšpiráciu by vám mohol poskytnúť biofilný dizajn. Ukázalo sa, že zlepšuje funkciu mozgu, skvalitňuje fyzické aj duševné zdravie, podporuje pohodu, ale tiež znižuje stres a zvyšuje kreativitu.

interiér v prírodných farbách s rastlinami

Zdroj: iStock

Biofilný dizajn sa posledné roky začal uplatňovať najmä v kancelárskych priestoroch. Ide o vysokú mieru kombinácie zelene a denného svetla. Tento dizajn tiež uprednostňuje autentické drevo pred napodobeninami jeho vzorov (dlažba so vzorom dreva).

V interiéri ho môžete použiť v podobe masívu, škároviek a materiálov ako preglejka, latovka či biodoska. Nemali by chýbať ďalšie prírodné prvky ako kameň či klasické rastliny v črepníkoch.

Prečítajte si tiež
Poznáte bambus šťastia? 5 izbových rastlín, ktorým stačí minimum starostlivosti

V modernom poňatí ich môžu doplniť obklady prírodného pôvodu (tapety a akustické panely) alebo machové steny a obrazy. Originálnym doplnkom budú aj akustické korkové obklady.

2. Osvojte si zásady hygge

Kde inde si vytvoriť útulný priestor, ak nie vo vlastnom dome? Dánsky koncept hygge nemá konkurenciu. V podstate znamená vytvorenie príjemnej atmosféry a užívanie si dobrých vecí v živote s dobrými ľuďmi. Teplá žiara svetla sviečok je hygge. Potešiť sa s milovanou osobou pri filme – aj to je hygge. Znie to veľmi ľahko, a predsa to toľkým robí problémy…

žena číta pri sviečkach, hygge, slow living

Ak chcete priniesť hygge do svojho domova dizajnom, rozhodnite sa pre zemité odtiene, ktoré vás spájajú s vonkajším prostredím, zapáľte sviečky a zútulnite si okolie prikrývkami a vankúšmi. Spomaľte a buďte všímaví, vychutnávajte si prítomný okamih.

3. Optimalizujte prirodzené svetlo

Vždy by sme mali uprednostňovať denné svetlo pred tým umelým, prirodzene totiž prináša pohodu a lepšiu náladu. Navyše, je vynikajúce na to, aby sme sa cítili viac bdelí a plní energie. V domácnosti vytvára prirodzené svetlo presvetlený priestor, ktorý pôsobí omnoho väčšie, než v skutočnosti je. Cez deň odhrňte závesy a skúste umiestniť zrkadlá oproti oknám, ktoré sú orientované k slnku. Optický klam rozžiari celú miestnosť.

vankúše a deky na parapete

Zdroj: iStock

4. Kontrastné textúry

Vrstvené textúry sa viažu s princípom hygge a zároveň je kontrast rôznych textúr najlepším spôsobom, ako dosiahnuť čo najväčšiu hĺbku a útulnosť.

Kombinujte koberce s hlbokým vlasom s hladkými, no stále prepychovo mäkkými zamatovými prikrývkami a využívajte vankúšiky z umelej ovčej kože. Textúra na povrchoch dodáva miestnosti vizuálnu váhu, pridáva na zaujímavosti pomocou vrstiev a vytvára príjemnú a útulnú atmosféru.

Najlepší efekt dosiahnete, keď budete kombinovať textúry s rôznou váhou. Na drevené podlahy ukladajte mäkké textílie, vešajte ľanové záclony, ktoré sa budú dotýkať vlnených kobercov alebo využite koše, v ktorých budú nahromadené rôzne prikrývky.

posteľ s množstvom prikrývok a textílií

Zdroj: iStock

Ak máte veľa dreveného nábytku, bavlna a ľan vám umožnia vytvoriť jemnejšie prostredie.

Pridanie mäkkých rímskych roliet alebo ľanových behúňov k drevenému nábytku opticky zmení tvrdšie povrchy. Prírodné materiály prinesú okamžitý pocit pokoja, pretože evokujú naše prirodzené prostredie a cítime pohodu.

Prečítajte si tiež
Interiérový štýl, v ktorom všetko navzájom dokonale ladí a nič nevyrušuje

5. Vytvorte si územie bez technológií

Technológie sú jedným z najväčších rozptýlení v domácnosti, a hoci môžu byť neuveriteľne užitočné pre naše životy, môžu nám tiež „kradnúť“ veľa času. Vymeňte ranné posúvanie prsta po obrazovke za iný koníček alebo aktivitu, ktorá vás baví – a vytvorte si na to priestor. Či už ide o čitateľský alebo hudobný kútik, mali by ste z tohto priestoru odstrániť akékoľvek elektronické zariadenia a venovať ho výlučne vedomému praktizovaniu svojej záľuby.

Ide o začlenenie prvkov, ktoré pohlcujú zvuk a ponúkajú uvoľnenejšie prostredie. Je to zvlášť dôležité, ak máte drevené podlahy alebo vysoké stropy a veľké otvorené priestory.

6. Menej je viac – bez neporiadku a chaosu

Vo všeobecnosti platí, že je nemožné cítiť sa uvoľnene uprostred neporiadku a chaosu. Zvyšuje totiž našu hladinu stresu, takže je to nielen škodlivé pre relaxáciu a spánok, ale tiež tobbráni kreativite. Organizované okolie je pokojné prostredie.

V zásade funguje rovnica neporiadok rovná sa stres. Vylúčte zo svojho domova všetok neporiadok a nepotrebné predmety. Zlikvidujte všetko, čo vo vašom živote neslúži účelu udržateľným spôsobom, a zvyšok darujte alebo predajte.

Prečítajte si tiež
3 najčastejšie zlozvyky, ktoré vedú k chaosu a neporiadku. Profesionálna organizátorka domácností radí, ako si poriadok ľahko udržíte

Dajte si tú námahu a posúďte, čo vo svojom dome reálne potrebujete. Skúste sa držať mantry „kupujem menej, investujem viac“ (do kvalitnejších predmetov). Utrácajte svoje peniaze rozumne na kľúčové kusy nábytku, o ktorých viete, že ich budete milovať aj v nasledujúcich rokoch.

kreslo s prikrývkou a poličky z recyklovaných debničiek

Zdroj: iStock

7. Ak je to možné, vyberte si udržateľné alternatívy

Inklinujte k veciam s dlhou životnosťou, ku ktorým sa zaviažete na dlhé roky – volá sa to predsa slow living. Výberom udržateľných možností, ktoré sú šetrné k planéte a majú dlhú životnosť, sa vyhnete zbytočnému plytvaniu a svojím malým dielom pomôžete životnému prostrediu.

Ak je to možné, upcyklujte, napríklad namiesto kúpy novej sedačky si dajte prečalúniť tú starú. Urobte si prieskum a zaujímajte sa o udržateľné produkty a značky, ktoré vám budú nápomocné v znížení vplyvu na životné prostredie v domácnosti. Nemusíte byť dokonalí, no snažiť sa žiť udržateľnejšie je obojstranne výhodné.

Prečítajte si tiež
Handmade interiér: Bývanie zasadené do steny jaskyne zo zoznamu UNESCO naučilo majiteľov spomaliť

8. Navrhnite si svoj domov tak, aby pracoval za vás

Zamyslite sa nad svojou každodennou rutinou, životným štýlom a nad tým, čo vám prináša radosť. Následne upravte svoj domov tak, aby vám čo najlepšie vyhovoval, pričom uprednostňujte funkčnosť a pohodlie. Ak budete robiť doma zmeny, neriaďte sa trendom ani štýlom, ale držte sa toho, ako sa chcete vo svojom domove cítiť.

jck russel teriér a nohy v teplých ponožkách

Zdroj: iStock

Uprednostňujete decentné prostredie alebo prostredie plné textúr a vzorov? Radi zabávate hostí alebo túžite skôr po tom, aby bol domov iba vašou pokojnou lokalitou? Na aké aktivity alebo záľuby by ste chceli mať miesto? Existuje miestnosť, ku ktorej prirodzene inklinujete? Keď identifikujete svoje potreby a želania, môžete im prispôsobiť svoje bývanie.

9. Vytvorte tiché zóny

Nestačí vytvoriť v celom byte jeden útulný kútik, uprednostniť treba ticho vo všeobecnosti. Koniec koncov, môžete byť v tichom kútiku a stále vás bude vyrušovať hluk vnútri či mimo domova: vŕzganie podlahových dosiek, premávka áut pod oknom alebo hukot práčky. Pouvažujte nad vytvorením interiéru, ktorý vás nielen izoluje z hľadiska útulnosti, ale zároveň pohltí prebytočný zvuk.

obývačka s bledou sedačkou a farebnými vankúšmi

Zdroj: iStock

Nie je to len o vytvorení miestnosti alebo zákutia, kde môžete utiecť za pokojom a tichom, je to o integrácii prvkov, ktoré pohlcujú zvuk a ponúkajú uvoľnenejšie prostredie. Toto je obzvlášť dôležité, ak máte drevené podlahy alebo vysoké stropy a veľké otvorené priestory.

Viac inšpirácií v slow living štýle si pozrite v galérii.

„Mäkký“ nábytok a dostatok mäkkých materiálov pohlcujúcich hluk dokážu zázraky. Patria sem ľahšie, mäkšie a poréznejšie látky, ako je bavlna a vlna. Spomeňte si na to pri kupovaní nábytku a dekorácií.

Text: Zuzana Horvath
Foto: iStock

 

2 / 2
Kategória: Dekor Relax
Tagy: bytové textílie deky hygge poťahy na vankúše prírodný materiál prírodný štýl slow living textílie v interiéri
Zdieľať článok
Pôvodnú chalupu museli zbúrať. Na jej pôdoryse postavili novú s úctou k tradíciám a prírodným materiálomUrob si sám

Pôvodnú chalupu museli zbúrať. Na jej pôdoryse postavili novú s úctou k tradíciám a prírodným materiálom

Anketa: Ako vidia Tatry architekti?ASB.sk

Anketa: Ako vidia Tatry architekti?

Ovocinár odporúča: Tieto odrody granátovníka dopestujeme aj u násZáhrada

Ovocinár odporúča: Tieto odrody granátovníka dopestujeme aj u nás

SOHO Petržalka – odmietaný projekt, ktorý ale zmení Petržalku k lepšiemuASB.sk

SOHO Petržalka – odmietaný projekt, ktorý ale zmení Petržalku k lepšiemu

Diskusia