Neviete, ako si môžete zlepšiť spánok? 6 tipov od interiérových dizajnérov vám môže pomôcť
Kvalitný spánok je dôležitý nielen preto, aby ste sa na druhý deň dokázali sústrediť na svoje povinnosti, ale aj pre fyzické a psychické zdravie. I keď niektoré faktory, ktoré naň vplývajú, neovplyvníme, existujú spôsob, ako minimalizovať rušivé momenty.
Nemusíme opakovať, aké je dôležité aspoň dve hodiny pred spaním vypnúť alebo odstrániť zo spálne mobily, počítače, televízory. Ani to, aké je dôležité odbúravať stres a upokojiť myseľ. Pozrime sa na to, ako sa dá zlepšiť vybavenie spálne, aby sme podporili zdravý a nerušený spánok.
Investujte do super mäkkej posteľnej bielizne
Praktické môže byť aj príjemné a pekné. Hoci pri výbere posteľnej bielizne myslíme v prvom rade na praktickú stránku, vyberajme aj dotykom. Najlepšie sú mäkké jemné tkaniny, ktoré nedráždia pokožku a dovolia jej dýchať. Namiesto tmavých odtieňov si vyberte svetlejšie. Čalúnený rám postele a jej záhlavie zase zabránia nechceným nočným nárazom. Na spodnú časť postele umiestnite huňatú deku, aby ste sa mohli zakryť, v prípade potreby. Celý efekt znásobíte koberčekom s vysokým vlasom pri posteli.
Spálňa nemusí byť veľká, v útulnej sa spí lepšie
Veľmi často sa pri výbere správnej miestnosti na spanie zabúda na vplyv veľkosti. Priestranná spálňa však pôsobí na psychiku menej upokojujúco ako menšia útulná. Dobrým tipom, ako dosiahnete harmonický efekt je vrstvenie a bohaté použitie bytových textílií. Začnite s priedušnou posteľnou bielizňou a štruktúrovanými vankúšmi, potom pridajte podložky a koberčeky, ktoré vyhovujú aktuálnemu ročnému obdobiu a vašej lokalite.
Nočné stolíky nie sú len na ozdobu
Ak ste už mali spálňu, v ktorej chýbal nočný stolík, viete, že to nie je len dekorácia. Bez nočného stolíka všetko končí na zemi či na komodách, čo nie je pre kvalitný spánok a psychohygienu najlepšie riešenie. Nočný stolík je nevyhnutnosťou, pretože naň poukladáte všetko potrebné – mobil, knihu, pohár vody, hygienické vreckovky, okuliare. Uzatvorené nočné stolíky so zásuvkami sú najpraktickejšie a nerušia priestor. Raz-dva máte upratané. Nezabúdajte na pravidelné utieranie prachu.
Zbavte sa rušivých zvukov domácnosti
Ak je to možné, úplne eliminujte rušivé zvuky. Možno si to ani neuvedomujete, ale aj vŕzgajúca podlaha, či škrípajúce dvere vás môžu vytrhnúť z kvalitného spánku. Keď tieto rušivé maličkosti odstránite, bude sa vám lepšie spať. V rušných panelákoch, kde počujete každý krok po schodisku, výťah či trieskanie vchodových dverí, sa oplatí investovať do protihlukových vstupných dverí do bytu. Vchodovú bránu neraz stačí len namazať.
Skroťte svetlo
I keď prirodzené svetlo je v moderných interiéroch veľmi vítané, v spálni by sme ho mali vedieť skrotiť. Žalúzie, závesy, tieniace kryty sú vždy dobrým riešením.
A okrem tmy vám poskytnú aj dostatok súkromia. Ideálne svietidlá do spálne majú efekt stmievania, takže si ich nastavíte vždy podľa aktuálnej potreby. A nezabudnite na nočné lampičky na každej strane postele. Smerovateľné bodové osvetlenie neruší partnera.
Priveľmi tenké steny?
Okrem umiestnenia nábytku na stenu (odkiaľ ide najviac hluku) si môžete pomôcť aj kobercom. Zaujímavý koberec zavesený na stene pôsobí dekoratívne a zároveň tlmí zvuk. Vyberte si ľahko udržiavateľné hrubšie textílie v jemných odtieňoch, aby ste podporili útulnosť a dobrý spánok.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com