Zdroj: iStock

15 izbových rastlín vhodných aj do kuchyne: Sú nenáročné a miestnosť krásne rozžiaria

20. 11. 2023
Zdieľať

Nie je žiadnym tajomstvom, že zeleň v domácnosti pomáha zlepšiť náladu a skvalitniť obytný priestor nielen esteticky, ale aj funkčne, najmä prečistením vzduchu. Izbové rastliny pomôžu osviežiť aj kuchyňu – miestnosť, kde ich zvyčajne nepestujeme veľa. Dobrá správa: nemusíte byť práve záhradník, aby ste sa tešili zo zdravej zelene.

Izbové rastliny v kuchyni prinášajú rôzne zdravotné výhody: dokážu znížiť stres, zbystriť vašu pozornosť a zvýšiť produktivitu – nech robíte čokoľvek. Ak má vaša kuchyňa parapety otočené na slnečnú stranu, máte vyhraté. No aj na kuchynskej doske pod LED osvetlením vypestujete drobné bylinky a iné nenáročné rastliny, niektorým neprekáža ani polotieň.

Náš tip

Štýlový kvetináč podčiarkne jedinečnosť vašej kuchyne a môže fungovať aj ako pôsobivý akcentový prvok. Jednoducho, aj črepník môže šokovať – v dobrom.

Potosovec zlatý

Potosovec (Epipremnum aureum), u nás ľudovo nazývaný „divý Jano“, je jednou z najmenej náročných izbových rastlín. Nevyžaduje si žiadnu špeciálnu starostlivosť. Dokáže sa prispôsobiť rôznym svetelným podmienkam a zároveň je dosť odolný aj proti suchu. Takže ak ho týždeň zabudnete poliať, prežije to bez ujmy. Nesnažte sa však skúšať, koľko vydrží.

Zapôsobí najmä v závesných kvetináčoch.

Potosovec zlatý.

Potosovec zlatý. Zdroj: Shutterstock

Filodendron

Filodendrony (Philodendron) sú ďalším druhom nenáročných izbových rastlín. Najväčší efekt získate, keď ich umiestnite do závesných košov. Podobne ako potosovec, aj ony sú do veľkej miery odolné proti suchu.

Prečítajte si tiež
Nenáročné rastliny vhodné do spálne, ktoré čistia vzduch a navodia relaxačnú atmosféru

Darí sa im pri jasnom až strednom nepriamom svetle. Filodendrony majú širokú škálu tvarov a farieb. Zároveň sú známe ako skvelé čističe vzduchu.

Filodendron.

Filodendron. Zdroj: Shutterstock

Zelenec chochlatý

Zelenec (Chlorophytum comosum) je ďalšou ľahko udržiavateľnou závesnou rastlinou. Samozrejme, môžete ho položiť aj na okno či pult. Keď má všetko potrebné, kvitne a tvorí mnoho odnoží.

Neznáša priame svetlo, pretože mu spaľuje listy.

Zelenec chocholatý.

Zelenec chocholatý. Zdroj: Shutterstock

Gumovník

Gumovník (Ficus elastica) alebo fikus kaučukový je nádherná väčšia rastlina vhodná do kuchyne. Je príbuzný fige a dokáže sa prispôsobiť širokej škále podmienok. V pôvodnom prostredí narastá až do veľkosti stromu.

Pri pestovaní v interiéri ho udržíte pod kontrolou pravidelným rezom.

 

Gumovník.

Gumovník. Zdroj: Shutterstock

Kávovník

Patríte k milovníkom kávy? V tom prípade vám doma – a najlepšie priamo v kuchyni – nesmie chýbať kávovník (Coffea arabica). Aj keď je nepravdepodobné, že sa dočkáte kávových zŕn, lesklé listy a kompaktný rast tejto rastliny sú mimoriadne atraktívne.

Prečítajte si tiež
Jeden prekvapil širokými možnosťami, iný nečistotami. Testovali sme, čo dokážu automatické kávovary

Ako sa o kávovníky starať? Vyžadujú jasné nepriame svetlo a časté zalievanie.

Kávovník.

Kávovník. Zdroj: Shutterstock

Zamiokulkas

Trendovou a veľmi pôsobivou rastlinou do kuchýň je nenáročný zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia), bežne známy aj ako „drahokam Zanzibaru“.

Tieto majestátne izbové rastliny sú mimoriadne prispôsobivé a prosperujú aj pri slabom osvetlení. Bonus navyše: keďže rastú z podzemkov, stačí im minimálna zálievka.

Zamiokulkas.

Zamiokulkas. Zdroj: Shutterstock

Byliny v kvetináčoch

Pestovanie byliniek v kuchyni – na parapete alebo pod osvetlením na linke – má mnoho výhod. Poznáte niečo lepšie ako celoročné varenie s čerstvými, bio, doma vypestovanými bylinkami?

Prečítajte si tiež
Klíčky a mikrobylinky sú bohatým zdrojom vitamínov a enzýmov. Vypestujte si ich v pohodlí domova

Potrebujú len jediné: jasné a priame slnečné svetlo. Alternatívne môžete bylinky pestovať aj pomocou pestovateľskej lampy. Medzi odrody bylín, ktoré ľahko vypestujete aj v kuchyni, patria: pažítka, petržlen, mäta, tymian, rozmarín, bazalka, oregano a koriander.

 

Rozmarín, šalvia a oregano v kvetináči.

Rozmarín, šalvia a oregano. Zdroj: Shutterstock

Sukulenty

Ak máte v kuchyni jasný slnečný parapet, skvelou voľbou pre vás sú sukulenty. Termín „sukulent“ (succus) sa používa na označenie rastlín, ktoré uchovávajú vodu v dužinatých listoch alebo v stonkách. Vďaka tomu sú odolné proti suchu a vo všeobecnosti nenáročné na údržbu. Existujú stovky rôznych druhov sukulentov, ktoré vás očaria neuveriteľnými tvarmi, farbami a veľkosťami.

K najobľúbenejším kuchynským sukulentom patria echevéria (Echeveria chihuahuaensis), havortia, aloe vera, tučnolist (Crassula ovata), kalanchoe, rozchodník (Sedum) a ďalšie.

Sukulent na drevenom podnose.

Sukulent. Zdroj: Shutterstock

Svokrin jazyk

Svokrin jazyk (Sansevieria) je vo svete známy aj ako „hadia rastlina“, ktorá vyháňa mnoho dlhých, pevných a dužinatých listov v tvare jazyka vedľa seba. Hoci najslávnejšie obdobie na Slovensku prežívala pred desaťročiami počas socializmu, dnes sa s veľkým úspechom vracia do moderných interiérov. Má rôzne typy sfarbenia, rôzne tvary a veľkosti a vo všeobecnosti je nenáročný na údržbu.

Prečítajte si tiež
Aj v náročnejších podmienkach môžete mať rozkvitnutú záhradu! Toto sú najkrajšie rastliny na tienisté a suchšie stanovištia

Týmto tropickým rastlinám sa darí v jasných, ale aj v slabších svetelných podmienkach. Nemusia byť na priamom svetle.

Svokrin jazyk na kuchynskej linke.

Svokrin jazyk. Zdroj: Shutterstock

Africká fialka

Chcete, aby váš jedálenský stôl stále zdobila nejaká kvetina? Africké fialky (Saintpaulia ionantha) kvitnú takmer celý rok a zoženiete ich v niekoľkých krásnych farbách.

Potešia sa jasnému nepriamemu svetlu a častému zalievaniu.

Africká fialka.

Africká fialka. Zdroj: Shutterstock

Pieprovec

Pieprovec (Peperomia) je skvelá rastlina pre začiatočníkov v pestovaní interiérovej zelene. Navyše vytvára krásne listy.

Nájdite mu miesto na jasnom, ale nepriamom slnku a myslite na to, že nemá rád časté presádzanie.

Pieprovec.

Pieprovec. Zdroj: Shutterstock

Rastlina bohatstva a šťastia

Kto by nechcel mať večne plnú peňaženku! Táto rastlina (Pilea peperomioides) je krásna, nenáročná, a pritom vo svete známa tým, že prináša šťastie a priťahuje pozitívnu energiu. Údajne dokáže vyrovnať zlé energie v domácnosti – v kuchyni najmä tie, ktoré spôsobuje nesprávne umiestnenie plynového sporáka.

Pilea peperomiodes.

Pilea peperomiodes. Zdroj: Shutterstock

Asparágová papraď

Asparágus (čeľaď Asparagaceae) s nádhernými perovitými listami ocení nepriame svetlo a miernu vlhkosť. Darí sa mu v exteriéri, ale aj vnútri. Krásne vyznie v závesných nádobách priamo vo vašej kuchyni alebo na balkóne.

Prečítajte si tiež
Aký interiérový strom vybrať do bytu či domu

Vyberte si správny druh vzhľadom na vaše domáce podmienky.

Asparágová papraď.

Asparágová papraď. Zdroj: Shutterstock

Begónia

Begónie (Begonia) sú známe elegantnými kvetmi a farebnými listami. Vyberte si z mnohých farieb tú, ktorá je pre vás najpríjemnejšia: bielu, lososovú, žltú, marhuľovú alebo červenú.

Prečítajte si tiež
Podarilo sa takmer nemožné! V chátrajúcom rožňavskom kláštore vzniklo moderné bývanie

Darí sa im vo vlhkom prostredí, a preto je kuchyňa najlepším miestom, kam ich môžete dať.

 

Begónia.

Begónia. Zdroj: Shutterstock

Švédsky brečtan

Švédsky brečtan (Plectranthus verticillatus) je vďaka hrubým stonkám, ktoré kaskádovito klesajú nadol, ďalšou ideálnou rastlinou do závesných košov.

Obľubuje vlhkú pôdu a mierne svetlo. Uvoľňuje príjemnú vôňu a je citlivý na sucho.

Švédsky brečtan.

Švédsky brečtan. Zdroj: Shutterstock

Viete, že…

… napriek svojmu názvu pochádza z juhu Afriky? Švédsky brečtan nie je pravý brečtan, ale je členom čeľade hluchavkovitých (Lamiaceae). Na rozdiel od brečtanu sa nedokáže prirodzene držať na stenách ako pravé rastliny brečtanu.

Text Sabína Zavarská
Foto Shutterstock, iStock
Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Zeleň v interiéri Zo života rastlín
Tagy: bylinky izbové rastliny kvety paprade
Zdieľať článok
Lunárny kalendár pre záhradkárov – október 2024Záhrada

Lunárny kalendár pre záhradkárov – október 2024

Ako pestovať izbové rastliny a vytvoriť si doma zelenú oázu? Na to vám odpovie najnovšia epizóda podcastu Záhrada!Záhrada

Ako pestovať izbové rastliny a vytvoriť si doma zelenú oázu? Na to vám odpovie najnovšia epizóda podcastu Záhrada!

Ktoré kvety sú vhodné na balkón a parapet? Tieto nezvyčajné druhy vás očariaZáhrada

Ktoré kvety sú vhodné na balkón a parapet? Tieto nezvyčajné druhy vás očaria

Martin Čurda odpovedá: Dá sa vytvoriť vyvýšený záhon na slnečnom mieste s ílovitou pôdou?Záhrada

Martin Čurda odpovedá: Dá sa vytvoriť vyvýšený záhon na slnečnom mieste s ílovitou pôdou?

Diskusia