Zdroj: iStock

Všetko, čo potrebujete vedieť o minizáhradkách v pohári. Krásu rastlinných terárií objavili omylom

15. 05. 2023
Zdieľať

Nie každý má veľký pozemok, na ktorom si môže pestovať, čo mu len napadne. Mnohí z nás majú byty, z ktorých sa presúvajú do kancelárií, kde trávia celé dni. Obrazovky počítačov, elektrosmog a túžba po kúsku zelene je to, čo nás spája. Našťastie, existuje nápad s názvom rastlinné teráriá, ktoré prinášajú možnosť mať záhradu v interiéri. Túžite po vlastnej minizáhradke? Skúste trend, akým sú rastlinné teráriá.

Koľko starostlivosti si vyžadujú

Starostlivosť o rastlinné teráriá nie je náročná, ako sme spomenuli, sú takmer bezúdržbové. Určitý čas a trochu pozornosti si však vyžadujú. Ak dodržíte správne postupy a prispôsobíte starostlivosť konkrétnym potrebám rastlín, môžete si vytvoriť krásne a zdravé terárium plné života a zelene.

Skôr než sa rozhodnete si zadovážiť rastlinné terárium, zvážte tieto aspekty

Výber správneho miesta. Je kľúčový. Ideálne by malo byť umiestnené tam, kde bude dostatok prirodzeného svetla, ale nie priamo na slnku. Taktiež by malo byť v miestnosti s konštantnou teplotou a vlhkosťou. Správne osvetlenie má vplyv na život vnútri. Rastliny potrebujú dostatočné množstvo svetla, aby mohli fotosyntetizovať a rásť zdravo.

Výber správnych rastlín. Zvažujte ich potreby vzhľadom na svetlo, vodu a pôdu. Niektoré sú vhodnejšie pre teráriá s vysokou vlhkosťou, zatiaľ čo iné preferujú suchšie prostredie. Okrem toho musíte zabezpečiť dostatočný priestor pre ich rast.

Zabezpečte správnu vlhkosť. Ak je vlhkosť príliš vysoká, spustíte hnilobu rastlín. Na druhej strane, príliš suché prostredie môže viesť k ich vysychaniu, preto je dôležité udržiavať rovnováhu a zabezpečiť konzistentnú vlhkosť. Pravidelne kontrolujte vlhkosť v teráriu a zabezpečte dostatočné vetranie. Vlhkosť si zvyčajne udržiavajú rastliny samy, no v prípade suchšieho prostredia je potrebné ju pravidelne kontrolovať a podľa potreby zvýšiť pomocou rozprašovača. Vetranie je dôležité pre udržanie čerstvého vzduchu v teráriu a zamedzenie zhnitia rastlín.

Kontrola teploty. Teplota je ďalší faktor, ktorý ovplyvňuje zdravie rastlín, pričom väčšina rastlín potrebuje teplotu medzi 20 – 30 °C. V prípade, že je teplota príliš vysoká alebo nízka, začnú sa rozširovať ochorenia, ktoré neraz spôsobia smrť života v teráriu.

Pravidelná údržba. Nie je vhodné ho položiť na poličku a všimnúť si ho raz za rok. Ak chcete udržať terárium zdravé a čisté, je potrebné pravidelne ho kontrolovať. Mali by ste mať prehľad o konkrétnych potrebách rastlín v teráriu a všímať si ich. Ak niektoré rastliny nevyzerajú zdravo alebo majú poškodené listy, zistite príčinu a nájdite riešenie. Rovnako je dôležité dbať na správne hnojenie a pravidelné orezávanie, ktoré pomôže udržať rastliny zdravé a silné.

záhradka vo fľaši

Zdroj: iStock

Dá sa kúpiť?

Rastlinné terárium si môžete vyrobiť sami, ale dá sa, samozrejme, kúpiť. Nájdete ho v špecializovaných predajniach, v obchodných centrách už majú tiež rôzne pobočky alebo na internete. Existuje mnoho online obchodov, ktoré ponúkajú rôzne veľkosti a druhy akvárií na rastlinné teráriá, je ich toľko, že si nebudete vedieť ani vybrať. Podľa typu rastlín sa delia na izbové, sukulentné alebo kaktárium.

kaktárium, rastlinné terárium

Zdroj: iStock

Najčastejší problém – pleseň

Pokiaľ sa rozhodnete pre kúpu rastlinného terária, je dobré osvojiť si starostlivosť, keďže ide o vyššiu investíciu ako pri bežných izbových kvetoch. Najčastejší problém býva práve pleseň. Deje sa to, ak nie sú dodržané správne podmienky pre rastliny a pôdu.

Plesne sa zvyknú vyskytovať, ak je pôda v teráriu príliš vlhká alebo ak je aj vnútro terária príliš vlhké a nedostatočne vetrané. Vlhkosť môže spôsobiť rast plesní, ktoré poškodzujú rastliny v teráriu. Týka sa to uzavretých terárií, tie otvorené majú pre zmenu tendenciu vysychať.

Táto živá alternatíva je skvelou voľbou do interiérov, ktoré prahnú po dekoratívnych zložkách.

Nedostatočné vetranie a prehnané polievanie spôsobujú rozširovanie plesní. Ak zbadáte, že nastáva takýto problém, skúste umiestniť vrstvu piesku alebo kameňov na povrch pôdy, aby sa zabránilo prebytočnej vlhkosti. Dôležité je tiež pravidelne kontrolovať rastliny a odstraňovať zhnité alebo mŕtve časti, ktoré by mohli slúžiť ako zdroj pre rast plesní.

Prečítajte si tiež
Najvhodnejšie rastliny do spálne? Týchto 6 izboviek vám pomôže lepšie spať

Ak už sa objavia plesne v teráriu, mali by ste ich okamžite odstrániť. V prípade menších plesní funguje roztok octu a vody, ktorým vyčistite postihnuté oblasti.

Pri vážnejších plesniach vyprázdnite terárium, dôkladne ho vyčistite a dezinfikujte ho pred opätovným naplnením. Pri čistení terária by ste mali používať ochranné rukavice a respirátor na ochranu pred plesňami a inými mikroorganizmami.

rastlinné terárium

Zdroj: iStock

Na záver vám ešte chceme poradiť, aby ste sa nebáli, ak uvidíte vo vašom teráriu lietať malý hmyz. Je to prirodzený indikátor toho, že všetko funguje tak, ako má. Zvyčajne ide o chvostoskoky, ktoré sú užitočným hmyzom, pomáhajúcim rozkladať odumretý rastlinný materiál. Sú to upratovacie tímy vášho terária, takže by ste im mali poďakovať a nie ich likvidovať.

Dajte šancu tejto rozprávkovej minikrajine a vychutnávajte si zeleň vždy, keď sa vám zažiada.

Inšpirujte sa rastlinnými teráriami v galérii nižšie.

Text: Zuzana Horvath
Foto: iStock

2 / 2
Kategória: Zeleň v interiéri
Tagy: izbové kvety izbové rastliny paludárium Rastlinné terárium
Zdieľať článok
Nefrolepka – retro papraď, ktorá obľubuje vlhkejší interiér a čistí vzduch od formaldehyduZáhrada

Nefrolepka – retro papraď, ktorá obľubuje vlhkejší interiér a čistí vzduch od formaldehydu

Rozmnožujete si rastliny pomocou listov? Neurobte túto zásadnú chybu!Záhrada

Rozmnožujete si rastliny pomocou listov? Neurobte túto zásadnú chybu!

Viete, kedy by ste mali čistiť listy izbových rastlín citrónovou šťavou?Urob si sám

Viete, kedy by ste mali čistiť listy izbových rastlín citrónovou šťavou?

Je poliata, no aj tak vädne? Vašu izbovú rastlinu môže ohrozovať koreňová hniloba!Urob si sám

Je poliata, no aj tak vädne? Vašu izbovú rastlinu môže ohrozovať koreňová hniloba!

Diskusia