6 štýlových tipov na exteriérové tienenie

17.07.2018  |     

Ak chcete zabrániť slnečným lúčom vstúpiť do vášho príbytku či na terasu, na trhu je niekoľko druhov exteriérového tienenia, ktoré navyše vyzerajú veľmi štýlovo. Pri výbere záleží na tom, čo všetko od tienenia očakávate.

Na čo myslieť pri voľbe exteriérového tienenia?

Zvoliť optimálne tienenie nie je až také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Aj tu platí, že je dobré sa najskôr poradiť. Najúčinnejšie je také exteriérové tienenie, ktoré dokáže zastaviť až 90 % tepelnej slnečnej energie. Existuje množstvo typov a možností, podstatné však je, čo od daného druhu tienenia očakávate. Či iba úsporu nákladov na chladenie, komfort vnútorného prostredia, kontrolu osvitu pri práci s počítačom a sledovaní televízie, alebo intimitu prostredia chráneného pred pohľadmi z vonku.

Voľba tienenia závisí aj od lokality a orientácie objektu, trajektórie slnka a iných faktorov. Napríklad vo Švédsku je poloha slnka  v porovnaní so Slovenskom nižšia, slnko tam svieti viac kolmo do okien. Ak si zodpoviete na podstatné otázky, určite vám vyjde niektorý z mnohých variantov tienenia, ktoré dnešný trh ponúka. Ja osobne sa pri tienení okien prikláňam k textilným vonkajším roletám – screenom, ktoré sú veľmi účinné a aj keď sú zatiahnuté, máte vizuálny kontakt s okolím. Okrem toho sa ľahko udržiavajú a majú vysokú odolnosť proti vetru. Ale do každého domu sa hodí niečo iné, preto si treba vybrať podľa vlastných preferencií. 

Jaroslav Kažimír

Area Sales Manager spoločnosti Renson

Odporúčame NA TERASU

Markíza

Vonkajšie markízy sú ideálne ako tienenie na terase či balkóne. Nevyžadujú náročné stavebné úpravy, pritom poskytnú dostatok tieňa aj pre väčšie plochy. Ak chcete dosiahnuť súkromie, ochrániť terasu pred vetrom či nízkym podvečerným slnkom, šikovnou voľbou môže byť aj bočná markíza. Ide o bočnú clonu, ktorá sa upevňuje do špeciálneho držiaka a ovláda sa manuálne pomocou rukoväti. Vybrať si môžete z niekoľkých veľkostí, dezénov a farebných vyhotovení, takže sa bude určite vizuálne hodiť tam, kde má slúžiť. 

Bioklimatická pergola 

Ide o dômyselný prístrešok s naklápateľnými lamelami, ktorý chráni nielen pred slnkom, ale aj pred dažďom, vetrom, snehom a nepriaznivým počasím. Nahromadené teplo stúpa smerom hore a naklápateľné lamely umožnia nielen jeho odvetranie, ale odrážajú aj slnečné žiarenie. Do lamiel je možné vložiť LED osvetlenie a do konštrukcie zasa integrovať riadiacu jednotku podľa vlastného výberu. Sú konštruované tak, aby odvádzali vodu zo strechy do odtokového žľabu a následne voda odchádzala nohou pergoly. 

 

Slnečná plachta 

Slnečné plachty s rôznymi tvarmi a veľkosťami chránia proti slnku v otvorených priestoroch aj na terasách rodinných domov. Prvá takáto plachta bola vyvinutá a patentovaná v roku 1993. Jej maximálna plocha je 70 m2 a môže mať trojuholníkové či pravouhlé tvary. Subtílne nosné konštrukcie sú z nehrdzavejúcej ocele a hliníka. Každá slnečná plachta je vybavená motorom s veterným senzorom s automatickým nastavením. Farbu a vzor si môžete vybrať z pestrej vzorkovnice.

Na tienenie myslite už pri projektovaní domu. 

Dizajn tienenia by mal byť v súlade so vzhľadom stavby.

Na terasách je optimálna kombinácia dvoch spôsobov tienenia. 

Na južnej strane domu je dobré doplniť terasové tienenie aj okenným.

Tienenie by malo tieniť najmä v lete, nie v zime. 

Vtedy sú solárne zisky cez zasklené plochy, naopak, žiaduce. 

Odporúčame NA OKNÁ

Rohová roleta 

Moderná architektúra vyžaduje dizajnové a funkčné riešenia tienenia i v prípade netypických rohových zasklení. Tie sa vďaka pekným panoramatickým výhľadom, ktoré poskytujú, čoraz častejšie objavujú aj v bežných domácnostiach. Existujú systémy, ktoré dokážu jednoducho a efektne zatieniť aj takéto rohové bezrámové zasklenia. Pozostávajú z textilných fasádnych clôn, ktoré sú v rohu spojené zipsom. Sú odolné proti vetru a ovládajú sa diaľkovo, pričom hliníkové časti môžu byť povrchovo upravené v rôznych farbách.

Okenice

Patria medzi najstaršie formy tieniacej techniky, dnes sa však čoraz viac dostávajú do popredia hliníkové okenice namiesto klasických drevených. Ich povrchová úprava zaručuje, že nevyžadujú prakticky žiadnu údržbu počas celého času používania. V porovnaní s drevenými alebo plastovými okenicami sa nevysušujú, nedeformujú a odolávajú aj extrémnym výkyvom počasia. Posuvné, skladacie a nožnicové systémy sa dajú ovládať manuálne alebo elektrickým motorom a vybrať si môžete z množstva farebných vyhotovení.

Žalúzie

Výhodou exteriérových žalúzií je, že umožňujú plynulú reguláciu slnečného svitu, čím znižujú náklady na klimatizáciu aj vykurovanie interiérov. Kvalitné žalúzie majú pevnú a odolnú konštrukciu s mechanizmom chráneným pred poveternostnými vplyvmi aj pred stavbou osích hniezd. Lamely vonkajších žalúzií sa vyrábajú vo viacerých tvaroch a v rôznych šírkach. Priaznivcov alternatívnych zdrojov energie potešia žalúzie na solárny pohon. Exteriérové žalúzie patria medzi obľúbenú alternatívu tienenia z hľadiska pomeru cena a výkon. 

PRIPRAVILA: KATARÍNA BAROŠOVÁ
FOTO: ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ: časopis Môj dom 6/2018

Tagy:
žalúzie rolety exteriérové tienenie markízy slnečné plachty

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 6/2019 v predaji


26 tipov na sviatočné dekorácie
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky