Ktoré podlahy sú vhodné na podlahové vykurovanie?

25.05.2017  |     

Ak chcete mať podlahové vykurovanie, venujte pozornosť aj výberu vhodnej podlahovej krytiny naň. Mala by sa vám nielen páčiť a ladiť s interiérom, ale predovšetkým by nemala znižovať účinnosť a ekonomickosť sálania tepla.

Na podlahové kúrenie je už dnes možné položiť prakticky ktorýkoľvek typ krytiny. Samozrejme, pri dodržaní istých podmienok. Základným predpokladom je čo najnižší tepelný odpor. A keďže teplo chceme z podlahového kúrenia dostať čo najrýchlejšie na povrch a do celej miestnosti, výber vhodnej krytiny netreba podceniť. Nesprávna krytina alebo podklad môže totiž spôsobiť až 50 % stratu tepla. Všeobecne sa za hornú hranicu vhodnosti krytiny na podlahové kúrenie považuje hodnota tepelného odporu R = 0,15 m2 . K/W. Ideálne hodnoty sú však nižšie.

1 Keramická dlažba

Čo sa týka šírenia tepla, keramická dlažba je tou najvhodnejšou krytinou, pretože má najvyššiu tepelnú vodivosť. Rýchlo sa zahreje a je raz-dva príjemná na dotyk. Jej nevýhodou je, že v období, keď sa nekúri, je podstatne chladnejšia ako iné typy podláh. Používa sa najmä do predsiení, kuchýň, kúpeľní, ale aj obývacích izieb, keďže dnešný výber dlažieb je naozaj pestrý a ponúka krásne dekory imitujúce prírodné mate­riály. Pri inštalácii keramickej dlažby by sa mali používať len lepidlá, stierky a nátery vhodné na podlahové kúrenie. Škáry sa škárujú až po prvom kúrení a pre lepšiu vodivosť by mali mať dlaždice čo najväčšie rozmery. Keramická dlažba navyše nie je taká náročná na prípravu podkladu, ako napríklad vinylová podlaha, ktorá sa lepí.

2 Vinylová podlaha (PVC)

Polyvinylchlorid je umelý materiál, ktorý sa využíva aj na výrobu podlahových krytín a je stále populárnejší, keďže je vysokoodolný proti oderu aj vode a nereaguje na zmenu vlhkosti. Je pružný, stály a nenáročný na údržbu či čistenie, čo ocenia napríklad majitelia domácich miláčikov. Vinylové podlahy majú výbornú tepelnú vodivosť a sú tak vhodné na podlahové vykurovanie všetkých druhov. 

3 Laminát

Laminátová podlaha sa používa najčastejšie nielen pri rekonštrukciách, ale aj v novostavbách. Môže za to jej priaznivá cena, ľahká údržba, jednoduchá montáž, dlhá životnosť a široká škála rôznych vyhotovení. Pri výbere berte do úvahy najmä hrúbku laminátu. Čím je väčšia, tým náročnejší je prestup tepla z podlahového vykurovania. 

Na podlahové kúrenie sú z dreva najvhodnejšie exotické dreviny, pretože majú vyššiu hustotu. Z domácich drevín je vhodný napríklad dub.

4 Drevo

Aj drevené podlahy sú vhodné na podlahové kúrenie, ak majú určité vlastnosti – základom teda je vybrať si takú, ktorú na to priamo určil výrobca. Jej teplota by pritom pri vykurovaní nemala prekročiť 27 °C. Drevo ako prírodný materiál reaguje na teplo a chlad opakovanou zmenou rozmerov, čo je menším problémom pri plávajúcich typoch podláh, ktoré nie sú pevne spojené s podkladom a po obvode miestnosti majú dilatačnú medzeru. Aby však nenastali problémy, treba pri drevených aj laminátových plávajúcich parketových podlahách presne dodržať podmienky montáže. (Podkladový betón by mal byť napríklad aspoň 80 dní starý a musí byť na ňom položená fólia, ktorá bráni prestupu vlhkosti.) V prípade krytín, ktoré sa celoplošne lepia na podklad (napríklad klasické masívne parkety, teda „vlysky“), je pre rozťažnosť vhodné zvoliť čo najmenšie formáty.

VPLYV TEPELNÉHO ODPORU PODLAHY NA PODLAHOVÉ KÚRENIE

Tepelnému odporu podlahy treba prispôsobiť teplotu vykurovacieho média vo vykurovacích rúrkach, respektíve nastavenú teplotu elektrického podlahového vykurovania. Čím väčší termický odpor má podlahový materiál, tým je potrebná vyššia prevádzková teplota podlahového kúrenia. To, samozrejme, zvyšuje energetickú spotrebu. V praxi to znamená, že ak sa zvýši hodnota tepelného odporu z 0,02 na 0,2 m2 . K/W, napríklad použitím hrubého koberca, prejaví sa to v náraste spotreby energie o 10 až 15 % pri zachovaní rovnakej teploty v miestnosti.

Hodnoty tepelného odporu konkrétneho typu podlahy: 

Maximálna hodnota tepelného odporu podlahových krytín pri podlahovom vykurovaní musí byť podľa normy menšia ako 0,15 m2 . K/W. Výrobcovia však vedia tento údaj stlačiť aj pod 0,1 v závislosti od použitého materiálu.

Podlahové kúrenie sála ­teplo veľmi rovnomerne.

Prachové častice víri vo vzduchu len minimálne, je teda vhodné i zo zdravotného hľadiska.

Čím menší je tepelný odpor podlahy, tým je podlahové kúrenie účinnejšie. 

Nášľapná vrstva podlahy by mala čo najmenej tepelne izolovať.


PODLAHY VHODNÉ NA PODLAHOVÉ VYKUROVANIE

Dlažba

Séria Imola Wood predstavuje vydarenú imitáciu dreva s teplými tónmi tohto prírodného materiálu. Je vhodná do interiérov i exteriérov. Má sedem farebných odtieňov, balenie obsahuje šesť kusov dlaždíc. Rozmery: 165 × 1 000 mm. www.kupelne-ptacek.sk

Vinyl

Kolekcia Pulse dokonale imituje vzhľad prírodných materiálov. Okrem dekorov dubového dreva či borovice si môžete vybrať aj rôzne farebné vyhotovenia.  Je vodoodolná a dobre tlmí hluk, má teplý a príjemný povrch. Rozmery: 1 510 × 210 × 5 mm. www.quick-step.sk 

Laminát

Plávajúca podlaha značky Skandor je nenáročná na inštaláciu a jednoduchá na údržbu. Hodí sa do priestorov s bežným využitím. Dekor dub move má drevený vzhľad so vzorom rybej kosti. Rozmery: 1 383 × 244 × 8 mm. www.hornbach.sk

Drevo

Dyhovaná podlaha Kährs z kolekcie Linnea Habitat je tenká, vďaka čomu má minimálny tepelný odpor a uľahčuje ukladanie. Dekor dub dome má kefovaný povrch a skosené hrany na všetkých štyroch stranách. Rozmery: 1 810 × 150 × 7 mm. www.kpp.cz

Vinyl, keramická dlažba či prírodný kameň vedú teplo najlepšie.

Z dreva je na podlahové kúrenie vhodné to hustejšie, lebo má vyšší podiel drevnej hmoty a málo vzduchu.

TEXT: KATARÍNA BAROŠOVÁ
FOTO: ARCHÍV FIRIEM 
ZDROJ: časopis Môj dom 5/2017

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky