Keď sa postretne úžasný priestor so severskou eleganciou, vznikne takýto mezonet

10.06.2016  |     

Mnohí ľudia, ktorí sa aj v byte chcú cítiť ako v priestrannom rodinnom dome a preferujú menej tradičné formy mestského bývania, sa obzerajú najmä po krásnych priestoroch v podkroviach staromestských domov.

Vytvoriť mezonet je možné iba v určitých priestoroch, ktoré sú na daný účel dispozične a staticky vhodné. Jednoduchšie je kúpiť priestor, ktorý bol dimenzovaný na účely mezonetového bytu – je to však často aj pomerne drahá voľba.

Ak už ste (veríme, že po dlhom hľadaní) konečne našli tej "svoj" priestor, z ktorého chcete vytvoriť mezonet, prichádza na rad otázka, ako ho zariadiť tak, aby spĺňal vaše predstavy o vytúženom bývaní. Prinášame vám inšpiráciu v podobe krásne riešeného mezonetu, ktorý sa nachádza vo švédskom Göteborgu.

Dom, v ktorom sa priestor nachádza, má za sebou bohatú históriu - bol postavený v roku 1890 z kvalitných tehál a prírodného kameňa. Je zrejmé, že stavba bola postavená kvalitne, pretože ešte aj po vyše 120 rokoch si udržiava dobrý technický stav aj vzhľad. Nerušený výhľad na vrcholky a veže budov je iba jedným z mnohých pozitív, ktoré bývanie v podkrovnom mezonete ponúka. Absolútny pokoj a netradičná vnútorná dispozícia robia z podkrovia skutočne špeciálny priestor.

Viac foto v galérii

Mezonet v Göteborgu sa nachádza v časti Stureplatsen, ktorá je centrom mnohých udalostí, no zároveň má svoje zákutia, ktoré ponúkajú priestor pre pokojný život. Jedným z týchto zákutí je aj bytový dom, v ktorom sa byt nachádza. Svojou lokalizáciou je výborný aj pre tých, ktorí často cestujú – nachádza sa neďaleko hlavnej stanice.

Do bytu sa vstupuje masívnymi dverami, ku ktorým sa dá dostať buď pešo po schodoch alebo pomocou výťahu. Rekonštrukcia bytu prebehla na prelome rokov 2015 a 2016.  Zásadnou zmenou bolo prepojenie kuchyne a obývačky pre docielenie lepšej sociálnej interakcie počas návštev, a taktiež pre lepšie prevzdušnenie priestoru. 

Po vstupe do bytu máme dve možnosti – buď pokračovať rovno do otvoreného priestoru obývačky a kuchyne, alebo sa pustiť po elegantnom drevenom schodisku priamo na poschodie. Po vstupe na ľavej strane sa nachádza nová kúpeľňa a na pravej strane nájdeme praktické úložné priestory. Vstupná hala je dizajnovaná minimalisticky – nájdeme tu nerušivé sivé dlaždice a jednoduché biele steny. 

Viac foto v galérii

Kuchyňa je zariadená moderne. Ventilátor je napojený na centrálne odsávanie, pracovné plochy sú obložené carrarským mramorom a kuchyňa je v bielej farbe. 

V kúpeľni, ktorá je ladená v podobných bledých neutrálnych odtieňoch ako zvyšok bytu, je inštalované podlahové vykurovanie. Pod schodmi nájdeme ďalšie úložné priestory.

Viac foto v galérii

Na poschodí sa nachádzajú 2 izby. Jedna miestnosť slúži ako hlavná spálňa, pričom tá druhá (menšia), ktorá v aktuálnom čase slúži ako pracovňa, môže byť hravo premenená na detskú či hosťovskú izbu. Dve okná s výhľadom na nebesá a vrcholky striech žiarivého nočného Göteborgu sú už iba bonusom, ktorý k bývaniu tohto štandardu neoddeliteľne patrí.

Prehľad:

Lokalita: Stureplatsen 2, Göteborg
Izby: 3 + kk
Obytná plocha: 80 m²
Poschodie 4 + 5 z 5
Cena: 4 000 000 švédskych korún (cca 430 525 EUR)

Text: Anna Martausová
Foto: Alvhem
Zdroj: alvhemmakleri.se

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 6/2019 v predaji


26 tipov na sviatočné dekorácie
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky