Nenápadný dom v Žiline ukrýva pôsobivé riešenia

22.07.2019  |     

Z ulice pôsobí ako poschodová kocka, ktorej prízemie má fasádu z kameňa a poschodie je obložené drevom. V skutočnosti však dom skrýva omnoho praktickejší pôdorys v tvare písmena L a funkčné átrium.

Jeho dlhšia „noha“ má len prízemie a tiahne sa do súkromia záhrady. Čo architekti z ateliéru OK PLAN ARCHITECTS takouto podobou rodinného domu dosiahli?

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom mieste

Rozhodnutie číslo jeden: átrium

Pozemok, na ktorom rodinný dom stojí sa nachádza v Žiline a z oboch strán je obklopený rodinnými domami so záhradami. Keďže v takomto prostredí je najcennejšie pre majiteľov vlastné súkromie, autor projektu Luděk Rýzner od začiatku uvažoval o átriovom dome. 

Átrium je ideálnym priestorom pre trávenie času domácich vonku a keďže je zo všetkých strán chránené pevnými alebo posuvnými bariérami, stáva sa stredobodom obytného priestoru. Nachádza sa tu i vonkajšia kuchyňa. Priestor átria je možné spojiť so záhradou, ale aj úplne uzatvoriť a vytvoriť súkromnú vonkajšiu zónu. 

Pôsobivý systém terás

Na prvý pohľad jednoduchý dom poskytuje aj ďalšie prepojenia s exteriérom, a to vďaka systému terás. Tieto terasy vytvárajú rôznorodé priestory s rôznymi stupňami intimity a prepájajú všetky obytné miestnosti s exteriérom.

Prečítajte si tiež:

Ako si poradili s úzkym pozemkom a postavili na ňom bungalov z tehly

Celkový dizajn domu dotvára oplotenie, ktoré je na jednej strane zo svetlého dreva – a tak materiálovo nadväzuje na fasádu horného podlažia, z druhej strany (naľavo od garáže) je nižšie tmavé kovové oplotenie harmonizujúce s garážovou bránou a vstupom do domu.

Dispozícia domu

Na prízemí sa nachádza vstup, garáž, šatňa, technická miestnosť a veľký spojený priestor jedálne, kuchyne a obývačky, pri ňom je menšia pracovňa. Hlavná obytná zóna sa prostredníctvom presklení otvára do záhrady.

Za týmto srdcom domu nájdete obdĺžnikový bazén s hygienickým zázemím. Bazén môže fungovať ako zatvorená krytá plaváreň, ale otvorením posuvných dverí sa dá spojiť s terasou a vonkajším prostredím.

Na poschodí našli priestor nočné miestnosti – detské izby a spálňa rodičov s hygienickým zázemím. Nechýbajú šatne, ani terasa, ktorá je po celej šírke poschodia.

Konštrukčné riešenie domu

„Konštrukčne sme stavbu navrhli ako dvojpodlažnú, postavenú klasickou murovanou technológiou z keramických tvárnic Porotherm tl. 400 mm s obkladom (vetranou fasádou), v kombinácii s oceľovými stĺpmi. Svetlá výška miestností je 2,8 m. Strechy sú ploché, jednoplášťové. Strecha nad hlavnou časťou je pokrytá zeleňou,“ konkretizujú autori projektu technické záležitosti. 

 

RD Žilina v skratke

autor: Luděk Rýzner / OK PLAN ARCHITECTS

spoluautor: Jiří Vincenc

zastavaná plocha: 347,11 m2

investor: súkromná osoba

generálny dodávateľ: Ideálne domy

realizácia: 2017

lokalita: Žilina

Sabína Zavarská
Foto: Radek Brunecký

Tagy:
ploché strechy átrium rodinné domy dvojpodlažné domy murované domy kamenná fasáda

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 2/2020
v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

Najnovšie príspevky