Z jednoizbového bytu v dezolátnom stave originálny „dvojizbák“

29.06.2018  |     

Betónová pracovná doska kuchynskej linky odlievaná priamo na mieste, nábytok vlastnej výroby na mieru, jednoliata betónová podlaha v kúpeľni, drevené steny, nič sa na nič nehrá – všetky materiály sú pravdivé, žiadna imitácia.

Tak vyzerá byt mladého páru architektov, ktorý si vytvorili sami pre seba. Priznávajú, že je ich vlastným testovacím priestorom a showroomom ich práce. Mnohé nápady sú originálne, realizované po prvýkrát. 

Nikto ho nechcel

Pôvodný jednoizbový byt v odľahlej časti Banskej Štiavnice bol v katastrofálnom stave. Nikto ho nechcel kúpiť napriek relatívne nízkej cene. Zvýšené prízemie, zlá orientácia, slabá vybavenosť lokality – nič čo by väčšina ľudí chcela. Architekti Eva a Miro Šestina zariskovali. Urobili experiment, ktorý im mal ukázať či sa na takomto mieste a v takomto byte dá kvalitne žiť. 

 

Z jednoizbového dvojizbový

Samozrejme, pri tak malej ploche – 36 metrov štvorcových, bol dôležitý každý centimeter. V prvom rade bolo potrebné zmeniť dispozičné riešenie. Architekti zrušili pôvodnú kuchyňu, z nej urobili príjemnú spálňu a kuchynská linka dostala priestor vo väčšej miestnosti, ktorá spája funkcie obývačky, jedálne i kuchyne. Týmto ťahom sa z jednoizbového bytu stal vlastne dvojizbový. 

 

Menili takmer všetko

Aby sa stal byt obývateľným a plnil predstavy architektov, vyžadoval si veľké zmeny. Okrem samotnej dispozície bolo potrebné vymeniť skoro všetky povrchy, jadro, renovovať pôvodné parkety. Zachovali len pôvodné oceľové zárubne a radiátory, okrem nich v byte nezostalo nič pôvodné. Predsieň a kúpeľňu oddeľuje tenká drevená stena. Medzi spálňou a kúpeľňou je murovaná stenu zo starých tehál natretých na bielo. Kúpeľňa získava denné svetlo vďaka „oknu“ v spálňovej skrini. Spálňu zaujímavo oživuje tyrkysová farebnosť pigmentovaného prírodného linolea. Všetky drevené povrchy v byte sú ošetrené zmesou prírodných voskov a olejov. Špeciálnou úpravou prešiel aj betón pracovnej dosky v kuchyni.

Nábytok z vlastnej dielne

„Architektúru vnímame ako celok zostavený z dôležitých detailov. Kvalitu milujeme natoľko, že v našej stolárskej dielni v Banskej Štiavnici vyrábame vlastný nábytok,“ píšu na svojej stránke architekti Ateliéru HAUS. Rekonštruovaný byt je pre nich vlastne aj showroom, kde testujú a prezentujú svoje výrobky. Stôl, stropné tienidlo, posteľ a ďalšie prvky boli po prvýkrát vyrobené pre tento byt. 

 

Byt architektov v skratke

Architektonické štúdio: Ateliér HAUS

Autori: Miro Šestina, Eva Šestina, Tomáš Ružiak

Lokalita: Banská Štiavnica

Podlahová plocha: 36 m2

Návrh: 2016

Realizácia 2016 až 2018

Približné náklady na rekonštrukciu: 20 000 Eur 

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Ateliér HAUS

Tagy:
rekonštrukcia bytu jednoizbové byty nábytok na mieru Ateliér HAUS drevené steny

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 1/2020
v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

Najnovšie príspevky