Holobyt v novostavbe si majiteľka premenila na kreatívny priestor plný farieb (VIDEO)

05.06.2019  |     

Prázdny nový byt a holé biele steny boli pre Andreu inšpiráciou. Vďaka nim v sebe objavila kreativitu a prázdnotu začala zapĺňať farbami – a to nielen na svoj obraz, ale aj na svojich obrazoch.

50-ročné kresielka majiteľka bytu zdedila. Kým čakajú na prečalúnenie, skryla staré poťahy pod farebné uteráky, ktoré doplnili pestrosť denného priestoru. „Zohnať firmy na takéto drobné zákazky je dnes problém,“ konštatuje.

Vlastnou cestou

Keď Andrea kúpila byt v bratislavskej novostavbe, bola rozhodnutá zariadiť ho sama, hoci s tým nemala takmer žiadne skúsenosti. Inšpirovala sa teda v časopisoch, v knihách, na internete... Pri štúdiu pravidiel a zháňaní nábytku a firiem na realizáciu svojich nápadov nakoniec strávila viac času, než si pôvodne predstavovala.

„Nájsť firmu, ktorá vám na zákazku vyrobí nejakú drobnosť, vôbec nie je jednoduché. A je to ešte ťažšie, ak má človek o výsledku presnú predstavu a neuspokojí sa s hocičím,“ hovorí. Často bola preto nakoniec riešením vlastnoručná výroba – sama ušila originálne závesy aj čalúnenie na okennú lavicu v detskej izbe, vyrobila nezvyčajné lampy. A najmä začala maľovať. Prázdny byt však bol pre Andreu veľkou inšpiráciou a kreatívna práca relaxom. A najviac nápadov v nej vyvolávali prázdne biele steny. „Vlastne sa to celé začalo zrkadlom,“ spomína.

„Nenašla som žiadne, ktoré by sa mi páčilo, tak som si rám sama vymyslela a vyrobila. Aj predtým som trocha maľovala, takže bolo vlastne prirodzené, že sa to rámom na zrkadlo neskončilo.“ A kde na to všetko berie čas? Nemá televíziu. Radšej počúva hudbu.

„V byte je vďaka tomu výborná atmosféra. Trochu mi to pripomína časy, keď sme ako malí chodili na chatu. Keď nebol televízor, mali sme čas venovať sa rôznym kreatívnym veciam, šitiu, maľovaniu, čítaniu a jeden druhému,“ prezrádza majiteľka.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste | Pohodo.sk

Kuchynská linka a skrinky v obývačke sú vyrobené na mieru. „Nakoniec som bola nútená sama si kuchyňu navrhnúť a venovať sa tomu celkom podrobne, i keď som to pôvodne neplánovala,“ priznáva Andrea. V kuchynskom štúdiu totiž nevedeli vyhovieť požiadavke drobnej ženy na atypickú výšku. „Veľa vecí som si preto musela naštudovať. Nakoniec som však našla firmu, ktorá mi vyrobila kuchyňu, akú som si predstavovala.“

Barové stoličky sú z Ikey – v ich prospech hrala najmä praktickosť. Sú šikovne úzke a dajú sa polohovať, takže ich v prípade potreby možno použiť aj pri jedálenskom stole.

„Ako malá som rada maľovala, neskôr som navrhovala módu pre seba a kamarátky. Keď som kúpila tento byt, k záľube z detstva som sa vrátila a konečne som si splnila detský sen – maľovať po stenách. Najskôr som namaľovala niektoré steny, potom plastický strop v predsieni a nakoniec som sa pustila do vytvárania obrazov. Mala som totiž plnú skriňu farieb, ktoré predtým používala staršia dcéra na umeleckej škole, a ako správna Slovenka som predsa nemohla dopustiť, aby vyšli navnivoč :-). Teraz už viem, že s maľovaním neprestanem, ani keď všetky dcérine farby miniem :-).“ 

Andrea, majiteľka

Mirkin pohľad

Milujem takéto interiéry! Kde majitelia prejavia svoju kreativitu, kde odkryjú to, čo sa im skutočne páči, a kde aj priložia ruku k dielu, a to doslova. Majiteľka tohto bytu ukázala, že skutočne miluje farby. A nie hocijaké. Biela ako základ je dobrým pozadím pre výraznú jabĺčkovú zelenú, neónovú ružovú a žltú, ktoré dopĺňa ešte čierna a červená. Pre niekoho „cirkus“, ale správne nadávkované tvoria jeden celok, kde nič nepôsobí rušivo, a keď tam človek vkročí, musí mať o 100 % lepšiu náladu. Kiežby bolo takýchto interiérov viac!

KTO TU BÝVA

Andrea so svojou 9-ročnou dcérou Annou. Andrea je učiteľka jazykov – okrem slovenčiny učí nemčinu a ruštinu. Má rada pestrosť, žiarivé farby a s jej povolaním prirodzene súvisí aj jej kreativita.

 

byt v novostavbe

dispozícia: 3 + kk

obytná plocha: 85 m²

lokalita: Bratislava

TEXT: ERIKA KUHNOVÁ
FOTO: MIRO POCHYBA
ZDROJ: časopis Môj dom 5/2019

Tagy:
byty maľby novostavby holobyty

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky