Ako vyťažiť z malého bytu čo najviac? Toto riešenie sa vám zapáči!

18.09.2019  |     

Máte radi šikovné riešenia, vďaka ktorým sa jedna izba zmení podľa potreby na obývačku, spálňu, kuchyňu?

Hľadáte spôsob, ako vyriešiť nedostatok úložných priestorov na malej ploche? Všimnite si pôsobivé riešenia českého architekta Radka Sládečka, ktoré využil pri premene interiéru bytu v časti Prahy – Jinonice.

Ak žijete dlhodobo v zahraničí a máte silný vzťah k domovu, chodievate do rodnej krajiny na kratšie pravidelné pobyty, vlastný menší byt je výhodou. Pár, ktorý vedie takýto životný štýl si želal upraviť a zariadiť malý byt v Prahe, aby v ňom mohli tráviť svoje chvíle „doma“. Pôvodne mal dispozíciu 1+1, dnes je z neho šikovná 2+kk.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Všetky nenosné priečky zbúrali

Vďaka vybúraniu všetkých priečok, ktoré neboli nosné, vznikol otvorený priestor. Doň následne architekt vložil dve nové hmoty – kuchynskú linku so skriňami a knižnicou a druhú hmotu – kúpeľňu. Jednotlivé miestnosti sa od seba dajú oddeliť posuvnými alebo výklopnými dverami, skrytými v obklade. Okrem hlavnej miestnosti, ktorá plní funkciu kuchyne, jedálne, obývačky a rodičovskej spálne, je v byte samostatná izba pre syna.

Funkcie skryté v pódiu

Spojiť toľko funkcií do jednej miestnosti by nebolo možné, keby neexistovalo šikovné riešenie vo forme zvýšeného vstavaného pódia. Zaberá veľkú časť izby. Vo vyššej časti pódia v kúte izby je posteľ rodičov. Oproti nej priestor na sedenie. Nižšia časť pódia je zároveň jedálenskou lavicou, i podlahou, ak sedíte na rohovej pohovke. 

Ukrýva veľa úložných priestorov, ktoré sa otvárajú jednoduchým vyklopením. V jednej časti pódia – oproti pohovke je zabudovaný výsuvný televízor. Keď dopozeráte, jednoducho ho zastrčíte do bezpečia pódia a miestnosť môže plniť ďalšiu zo svojich funkcií.  

Dubová podlaha a osviežujúca žltá

Zjednocujúcim prvkom celého bytu je masívna dubová podlaha, dub nájdeme aj na nábytku. Kúpeľňa je zvonku obložená sviežim žltým laminom. Prirodzené svetlo do kúpeľne a do haly vchádza vďaka svetlíkom umiestneným pod stropom. 

Prečítajte si tiež:

Ako v drobnej garsónke použiť kvetinové vzory, aby nevznikol gýč

Napriek tomu, že vstupná chodba do bytu je úzka, nepôsobí tak. Opticky ju rozširuje zrkadlový obklad pri vstupe do bytu. Šikovne riešený je tiež priestor na odkladanie bicyklov. 

Byt Praha-Jinonice v skratke

architekt: Ing. arch. Radek Sládeček

lokalita: Praha-Jinonice, ČR

rok realizácie: 2017

podlahová plocha: 45 m2

Sabína Zavarská
Foto: Jaroslav Hejzlar

Tagy:
úložné priestory malé byty garsónky

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky