Aj do malého bytu môžete šikovnou rekonštrukciou vtesnať všetko dôležité

21.10.2019  |     

Na začiatku bol typický 2+1 panelákový byt s podlahovou plochou 42 metrov štvorcových. Noví majitelia ho kúpili v pôvodnom stave a v rámci rekonštrukcie chceli dosiahnuť nielen vyššiu praktickú, ale i estetickú úroveň bytu.

Premenu mala na starosti bytová dizajnérka Ivana Šustrová. Základným cieľom rekonštrukcie bolo čo najefektívnejšie využitie podlahovej plochy a presvetlenie bytu. 

Majitelia trvali na výmene všetkých povrchov, želali si plnohodnotnú kuchyňu so stolom pre štyri osoby a maximálny možný úložný priestor, vrátane miesta pre dva horské bicykle. 

Napriek neveľkej podlahovej ploche to stále nebolo všetko. Pre domácich bolo dôležité aj miesto na prespanie návštev, priestor pre nácvik tanca a dve pracovné miesta.  

Priestor bytu spojila dubová dyha

Na prvý pohľad sa môže zdať nereálne všetko toto napasovať do dvojizbáku. O to viac prekvapí výsledok, kde nenájdete ani stopu po chaose alebo presýtenosti. Všetko má svoje miesto a svoje funkcie, niekedy viaceré naraz. 

Prečítajte si tiež:

Ako vyťažiť z malého bytu čo najviac? Toto riešenie sa vám zapáči!

Podlahové krytiny nahradili efektné dubové parkety, ktoré sú jednotné v celom byte. V kuchyni hravo nadväzujú na dlažbu. Dizajnérka ladila vstavaný nábytok i kuchyňu do svetlých farieb s akcentom dubovej dyhy. Týmto spôsobom sa malý priestor bytu prepojil a opticky zväčšil.  

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Sklopný stôl, veľké zrkadlo a nábytok na mieru

Ďalšie zväčšenie predstavovalo spojenie obývačky a kuchyne. Priestor odľahčuje a presvetľuje veľké zrkadlo na stene, ktoré domáci môžu podľa potreby zakryť závesom. Priestor šetrí aj sklopný rozkladací jedálenský stôl. Ak domáci potrebujú priestor na tanec, stačí stolík sklopiť a odostrieť zrkadlo medzi kuchyňou a obývačkou. 

Sedačka spĺňa dve funkcie – po rozložení sa premení na lôžko pre návštevy. Všetky stolárske prvky v byte sú riešené na mieru, podobne aj kúpeľňový nábytok, ktorý kontrastuje s cementovými impregnovanými obkladmi. 

Modrá interiér osviežila 

Prirodzené svetlo sa po rekonštrukcii dostalo aj do chodby – prostredníctvom svetlíkov pod stropom. Jemné farby v byte osviežujú modré odtiene. Sú ideálnym doplnením prírodného dubu a bielej farby v byte, navyše s ňou sympatizujú aj majitelia. Bicykle našli svoje miesto na stene na chodbe.

Byt Ládví v skratke

Architektonické štúdio: DESIGNIST – Ivana Šustrová

Podlahová plocha: 42 m2

Lokalita: Praha, ČR

Realizácia: 2017

Stavba: DEKBET

Bytový textil: Inspire Decor

Stolárska výroba: Nebeský

Sabína Zavarská
Foto: Tomáš Dittrich

Tagy:
rekonštrukcia bytu malé byty vstavaný nábytok dubové parkety

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 10/2019
v predaji


Veľký spievodca: Pestujeme chilli
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky