Zdroj: Matej Hakár

Namiesto radikálnych stavebných úprav stavili na originálne zariadenie a čaro minulosti

03. 06. 2023
Zdieľať

Za originálnym výrazom staršieho trojizbového bytu nehľadajte radikálne stavebné úpravy. Architekti z ateliéru GRAU Architects stavili na repasovanie pôvodných prvkov a dizajn, ktorý inde neuvidíte.

Byt sa nachádza v tehlovom dome z prvej republiky na Šoltésovej ulici v širšom centre Bratislavy. Už pred rekonštrukciou sa mohol pochváliť uspokojivým dispozičným riešením. Zaobišlo sa bez radikálnych stavebných zásahov. Dve izby sú orientované do ulice a jedna do tichého spoločného vnútrobloku.

Vstúpte, prosím

Vstupuje sa cez priestrannú predsieň s miestom na odloženie bicykla. Zdrojom prirodzeného svetla je úzka lodžia bez zariadenia oživená fialovo-cyklámenovým náterom podlahy.

predsieň s okrúhlym zrkadlom terazzovou podlahou

Vstupuje sa cez priestrannú predsieň s terazzom na podlahe. Zdroj: Matej Hakár

Súkromná zóna

Spálňa smeruje do dvora, takže majitelia si môžu vychutnať súkromie a ticho. V izbe sa nachádza posteľ na mieru v odtieni jaseňovej dyhy. Vedľa nej je nočný stolík v spájajúcej oceľovomodrej farbe.

modrý nočný stolík

V spálni sa nachádza posteľ na mieru v odtieni jaseňovej dyhy. Vedľa nej je nočný stolík v oceľovomodrej farbe. Zdroj: Matej Hakár

Z pôvodnej komory, ktorá prislúchala ku kuchyni na mieste súčasnej spálne, vzniklo malou stavebnou úpravou samostatné WC s vlastným oknom. Kúpeľňa s menšou dispozíciou získala sprchový kút. Biele kachličky sú nadčasové. Biela sa objavila i na podlahe, priestor prirodzene zosvetľuje.

Foto z kúpeľne nájdete v galérii.

Okno do svetlíka nad umývadlom má dvojakú funkciu. Štandardné zasklenie nahradilo zrkadlové sklo. Okno súbežne slúži aj ako zrkadlo. Motív oceľovomodrej farby zariadenia je prítomný v každej miestnosti.

Denný priestor 2 v 1

Najväčšou premenou prešla dvojica hlavných priestorov otočených do ulice. Mali približne rovnakú rozlohu. Teraz tvoria spoločný denný priestor, ktorý v prípade potreby oddelíte dverami uprostred knižnice.

Prečítajte si tiež
Rýchly návod, ako na obývačku v retroštýle

Kuchyňa a jedáleň s oceľovomodrým nádychom

Oceľovomodrá kuchynská linka s matným povrchom sa tu kráľovsky vyníma. Jej časťou je spodný zavesený blok. Priestor medzi ním a podlahou je pomerne veľkorysý.

kuchyňa s parketovou podlahou a modrou kuchynskou linkou, stôl, stoličky

Oceľovomodrá je výrazná aj v kuchyni. Zdroj: Matej Hakár

Priam neviditeľným dojmom pôsobí rad vysokých svetlých skriniek s ľahko metalickým povrchom. Odrážajú svetlo z balkóna a okna oproti (detail si môžete pozrieť v galérii).

Stred priestoru vypĺňa jedálenský stôl s kapacitou pre minimálne šesť osôb.

Obývačka s originálnou knižnicou a divánom

Atmosféru dotvára knižnica na celú stenu. Jej poznávacím znamením sú dvojkrídlové dvere v strednej časti. Keď sa otvoria, akoby ani neboli.

Knižnica pri pohľade z priechodnej kuchyne rámuje originálny diván v obývacej časti. Prefabrikovaný policový systém zas upúta pozornosť asi desiatkou izbových rastlín.

sedačka v netradičnom geometrickom tvare, biela polica, rastliny

Prefabrikovaný policový systém upúta pozornosť asi desiatkou izbových rastlín, diván má zaujímavý tvar. Zdroj: Matej Hakár

Nechýba spájajúca oceľovomodrá. Skrášľuje kovový písací stôl pod oknom. Rad bielych skríň štýlovo ladí s kuchynskou časťou. Z dvojice priestorov sa stalo 2 v 1. Praje spoločenskému životu a umožňuje príležitostné prenocovanie.

Nábytok, na ktorý nezabudnete

Interiér je na pohľad veľmi efektný. Vďačí za to samostatne stojacim kusom nábytku na mieru. Ich pridaná hodnota spočíva v originalite dizajnu. Práve pre tento dizajn si byt budete dlho pamätať. Zároveň nesie typický rukopis svojich autorov z GRAU Architects.

Zachované pôvodné prvky ideálne zapadli do tvorivého zámeru architektov.

Prečítajte si tiež
Pred a po rekonštrukcii: Maličký byt prešiel prekvapivou premenou. Originálny strop vyráža dych

Dobová stolička, kreslo, skrinka na topánky a svietidlá sú v harmónii s novými nábytkovými kusmi.

Dojem ľahkosti spoluvytvára použitie neutrálnych materiálov, biela farba stien a zariadenie z jaseňovej dyhy.

knižnica, kreslo a dobové okno

O dostatok svetla sa starajú pôvodné kastlové okná a čiastočne zasklené dvere. Zdroj: Matej Hakár

Čaro pôvodného ako pridaná hodnota

Ku komfortu bývania významnou mierou prispievajú aj veľké pôvodné kastlové okná. Sú zdrojom prirodzeného svetla.

Prečítajte si tiež
Byt pre mladú rodinu je iný, ako sme dnes zvyknutí. Vďačí za to drevu a zdedenému nábytku

Prinášajú pridanú hodnotu rovnako ako dobový nábytok, dubové parkety s rybinovým vzorom, terazzo v predsieni a drevené alebo čiastočne zasklené interiérové dvere. Všetko to dýcha čarom minulosti, ale perfektne zvláda 21. storočie.

Byt SO

Architektonický ateliér: GRAU Architects (Andrej Olah, Filip Marčák, Jana Filípková, Matej Kurajda)
Lokalita: Bratislava
Plocha: 75 m2
Rok: 2022

Text: Katarína Mácová
Foto: Matej Hakár

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: dizajnový nábytok dubové parkety rekonštrukcia bytu retro štýl terazzo
Zdieľať článok

Diskusia