Rekonštrukcia meštianskeho bytu poňatá nápadito a hravo

29.11.2019  |     

Rekonštrukcie starých meštianskych domov a bytov sú dnes jednou z možností, ako získať moderné bývanie bez potreby stavať. Samozrejme, majú rôzne negatíva, ktoré je potrebné premeniť na výhody.

Šikovní architekti však vedia aj zo starých bytov vyťažiť maximum pre pohodlný život modernej rodiny, páru či jednotlivca. Takto sa s neveľkým starým bytom pohrali maďarskí architekti.

Prvoradou úlohou pri premene bytu v Budapešti bolo uvoľniť napäté priestorové vzťahy pôvodnej dispozície. To sa podarilo zbúraním deliacich stien, ktoré spojilo dve veľké miestnosti. 

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Zelená stena a odhalený oblúk

Už počas demolácie sa rysovala nová dispozícia. Zaujímavým prvkom je oblúk, ktorý vznikol medzi kúpeľňou a kuchyňou. Architekti z neho vytvorili dôležitý dizajnový prvok interiéru, vsadili pod neho zelenú stenu – police s rastlinami, ktoré oddeľujú kuchyňu od kúpeľne, lepšie povedané – priamo kuchynskú linku od vane.

Prečítajte si tiež:

Ako môže vyzerať bývanie v 600-ročnom dome v Banskej Štiavnici?

Celý priestor po rekonštrukcii pôsobí vzdušne a otvorene, pozýva domácich relaxovať a užívať si spoločenské aktivity. Nechýba mu ani hravosť, ktorá odľahčila vážnosť historického domu.

Sklzová tyč ako u hasičov

Dôležitým prvkom v interiéri je štvormetrový kuchynský pult, ktorý pokračuje k zelenej stene s rastlinami. Použitie brezovej preglejky zjednocuje celý interiér. Špecialitou je galéria, z ktorej je výhľad do hlavnej obytnej zóny. 

Atraktívnosť vyvýšeného priestoru tvorcovia premeny zdôraznili hravým poňatím – na galériu sa dostanete po rebríku a späť z galérie sa môžete skĺznuť po sklzovej tyči pripomínajúcej vybavenie hasičských staníc.

Drevo, odhalené murivo a moderný dizajn

V interiéri nechali vyznieť nielen drevo, ale aj odhalené tehly na miestach vybúraných stien, čím zdôraznili vzťah medzi starými a novými štruktúrami. Dynamika moderného dizajnu kontrastuje s historickou štruktúrou starej stavby. Svetlé parkety uložením upozorňujú na pôvodnú dispozíciu. Atypickým prvkom je konferenčný dizajnový stolík v sivej farbe. 

Autori premeny – Bence Pásztor, Soma Pongor a David Tarcali sa za posledné obdobie dočkali viacerých ocenení a úspešne absolvovali niekoľko výberových konaní. Ich štúdio je špecifické výrobou vlastného značkového nábytku.

Byt O v skratke

architektonické štúdio: Studio Nomad, http://studio-nomad.com 

autori: Bence Pásztor, Soma Pongor a David Tarcali

lokalita: Budapešť, Maďarsko

plocha: 60 m2

realizácia: 2019

Sabína Zavarská
Foto: Studio Nomad

Tagy:
byty rekonštrukcia bytu meštiansky byt

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 10/2019
v predaji


Veľký spievodca: Pestujeme chilli
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky