Útulný mezonet v podkroví v rustikálnom štýle a s prvkami industriálu

17.12.2019  |     

Obec Středokluky patrí k miestam s neuveriteľným kúzlom. K takým, kde sa stretávajú ľudia, ktorí tak akosi spolu „ladia“. Romana Andělová sa do tunajšej Záhrady ruží zamilovala na prvý pohľad a nakoniec tu našla dokonalé zázemie.

Internetový osud

Keď Romana hľadala miesto, kde by sa mohla usadiť, mala na mysli také, ktoré ju osloví pozitívnou energiou – tak už to jednoducho u ľudí s výtvarným talentom, estetickým cítením a vysokou mierou empatie býva.

V životnej situácii, na ktorú veľmi nerada spomína, sa musela rozlúčiť s domom v Kladne a nájsť pre seba a svoje dve deti nový domov. Obzerala sa najskôr v susedných Lidiciach, pretože miluje tunajší park, z internetového vyhľadávača však na ňu vykukol mezonetový byt na Lidickej ulici v neďalekej obci Středokluky. Dala mu šancu a dodnes neľutuje.

Priestor po celý rok zaliaty slnkom jej poskytol domov i ateliér v jednom, prostredie zrekonštruovanej usadlosti nazvanej Záhrada ruží zasa susedov, akých dá človeku do vienka len dobrá sudička. Obyvatelia obklopení ružovou záhradou majú totiž medzi sebou naozaj nadštandardné vzťahy, ktoré prerastajú až do trvalých priateľstiev.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Rustikálny industriál

Středokluky sa stali Romaninou trvalou adresou, no aby boli aj skutočným domovom, vyhrnula si činorodá žena rukávy a pustila sa do zariaďovania. Pracovala nielen s prírodnými materiálmi, ako sú drevo a kameň, ale aj s vŕtačkou a kladivom ako zručný remeselník.

Na prvý pohľad zaujmú v byte najmä krásne staré masívne trámy. Hoci nie sú všetky pôvodné, žiaden nebije do očí svojou novotou. Aj tie doplnené totiž Romana obrúsila a ošetrila tak, aby získali patinu. Stenu za kuchynskou linkou obložila kameňom a v zariaďovaní takto rustikálne poňatého priestoru pokračovala v štýle svojho obľúbeného „industriálu s vľúdnou tvárou“ tak, aby interiér nepôsobil chladne a priveľmi mužsky, ale aby z neho sálali teplo a ženská energia.

Najskôr dostali kompletné zariadenie detské izby Sáry a Sebastiána, až potom Romana postupne dokončovala otvorený denný priestor, ktorý je naozajstným centrom domácnosti. 

Martinin pohľad

Ráz starej budovy s dreveným krovom a prostredie vidieka, odkiaľ je len na skok do prírody a k blízkemu rybníku, sú v harmónii so zariadením bytu. Romana potrebovala zázemie, kde by sa cítila komfortne nielen ona, ale aj jej deti, a ktoré by bolo zároveň inšpiratívne a tvorivé. Pracovala s prírodnými materiálmi a snažila sa zladiť nové zariadenie s pôvodnými prvkami zrekonštruovanej usadlosti.

Svoj obľúbený rustikálny štýl skombinovala netradične s ďalším svojím favoritom – industriálnym zariadením, ktoré doladila romantickými a rýdzo ženskými vintage doplnkami, aby v interiéri dosiahla vľúdnosť a útulnosť. Páči sa mi ako kombinácia materiálov, tak aj štýlov. Byt je príjemne presvetlený a aj vďaka výške priestoru a rozľahlosti hlavnej miestnosti pôsobí vzdušne, a pritom pojme množstvo krásnych dekorácií. Romane sa podarilo využiť každý kút a vyťažiť z priestoru maximum.

KTO TU BÝVA

Romana Andělová sa venuje výtvarnej tvorbe pre deti. Spolupracuje so zdravotníckymi zariadeniami a vytvára pre malých onkologických pacientov rozprávkové prostredie. Jej planéta Bimbuli a „Krkouni“, postavičky, ktorých príbehy rozvíjajú s Romanou samotné deti, dostali aj knižnú podobu. A aby toho nebolo málo, Romana Andělová stojí aj za podobou mnohých krásnych detských kútikov. Viac sa dozviete na www.angelart.cz.

mezonetové podkrovie

dispozícia 4 + kk

obytná plocha 100 m²

lokalita Středokluky, Stredočeský kraj

TEXT MARTINA PAULOVÁ 
FOTO JIŘÍ HURT
ZDROJ časopis Môj dom

Tagy:
byty rustikálny štýl podkrovné byty mezonety

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Unikátna chata na prenájom

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky