Zdroj: Petr Polák, petrpolak.photo

Atypická chata svojím tvarom reaguje na klimatické podmienky

24. 03. 2021
Zdieľať

Nový víkendový dom, ktorý čoskoro preberie funkciu stabilného celoročného bývania, stojí len pár metrov od lesa, ukrytý medzi stromami. Vďaka citlivému prístupu architekta Davida Zámečníka zapadá do prostredia materiálmi, tvarom i farbami.

Sivú farbu vidíte všade

Návrh atypického domu vychádza z miestnej prírody a koloritu, v ktorom možno nájsť všetky odtiene sivej. „Sivú farbu môžete vidieť v tieňoch stromov, v žulových a čadičových skaliskách a dokonca aj v tmavo zelených ihlách a kmeňoch tunajších smrekov. Od začiatku bolo jasné, že fasáda a strecha rekreačného domu by mala byť pokrytá hliníkom v podobne tmavej farbe. Štruktúru fasády sme použili na vytvorenie intenzívneho drsného povrchu, ktorý nejasne pripomína naolejované čierne drevo a pomaly rastúce smrekové kmene,“ vysvetľuje autor návrhu.

Víkendový dom so skosenou strechou

Návrh atypického domu vychádza z miestnej prírody a koloritu, v ktorom možno nájsť všetky odtiene sivej. Zdroj: Petr Polák, petrpolak.photo

Strmá strecha, vstup s terasou vo výreze

Farba a povrch stavby však nie sú jedinými prvkami, ktoré zaujmú na prvý pohľad. Chata ešte viac prekvapuje svojím aerodynamickým tvarom, kombinovaným s hranatými časťami. Strecha splýva s múrmi a z celej stavby tvarom pripomínajúcej vysoký strom vyniká do hmoty „vyrezaná“ terasa obložená svetlým drevom. Zároveň je tu aj krytý vstup do domu. 

Prečítajte si tiež
Chata v rekreačnej oblasti nemusí mať drevenú fasádu. Čo poviete na poplastovaný plech?

Tvar domu nie je však len estetickou záležitosťou. V prvom rade vznikol ako reakcia na miestne klimatické podmienky – snehové zaťaženie v zime si vyžaduje strmý uhol strechy. Výšku domu zase určila myšlienka „rozhľadne“, chata mala skôr pripomínať vežu ako dom a mala slúžiť aj ako úkryt.

Krytá terasa na chate

Strecha splýva s múrmi a z celej stavby tvarom pripomínajúcej vysoký strom vyniká do hmoty „vyrezaná“ terasa obložená svetlým drevom. Zdroj: Petr Polák, petrpolak.photo

Tri výškové úrovne, namiesto dvoch

Víkendový dom má tri podlažia, namiesto obvyklých dvoch a každé má vlastný charakter. Najvyššie položená časť slúži ako ateliér, knižnica a tiež ako útočisko, keď potrebujete byť so svojimi myšlienkami sami. Štvorcové okno ponúka výhľad na vrcholky stromov, oblohu a krajinu.

Spoločenská miestnosť chaty s krbom

Prízemiu dominuje hlavný spoločenský priestor s kuchyňou a centrálnym krbom. Zdroj: Petr Polák, petrpolak.photo

O podlažie nižšie je kúpeľňa, otvorená galéria a spacie kútiky. V jednej časti je podlaha nahradená pevnou sieťou, ktorá funguje ako odpočinkový priestor a zároveň vytvára kontakt medzi prízemím a prvým poschodím. Prízemiu dominuje hlavný spoločenský priestor s kuchyňou a centrálnym krbom. V čiastočne zapustenom suteréne sa nachádza technické zázemie.

Prečítajte si tiež
Chata uprostred lesa vám ukáže, ako vyzerá súlad s prírodou

Okrem plánu majiteľov zabývať sa v chate natrvalo (už dnes je tu najmenej desať miest na spanie), je v budúcnosti plánovaný aj strešný fotovoltaický systém a veterné turbíny. Vďaka tomu by sa atypický „obyvateľ“ lesa stal energeticky sebestačným.

Víkendový dom so skosenou strechou

Nový víkendový dom, ktorý čoskoro preberie funkciu stabilného celoročného bývania, stojí len pár metrov od lesa, ukrytý medzi stromami. Zdroj: Petr Polák, petrpolak.photo

Architektonické štúdio NEW HOW vyrástlo na poznatkoch a skúsenostiach svojho predchodcu – ateliéru architecti.cz a samostatnej tvorby zakladajúcich členov, architektov Davida Zámečníka a Filipa Havliša. Navrhli už viacero zaujímavých projektov v horskom prostredí, za niektoré získali aj ocenenia. Doteraz najväčším úspechom štúdia bolo víťazstvo v medzinárodnej architektonickej súťaži s projektom Novej Kežmarskej chaty vo Vysokých Tatrách.

Prečítajte si tiež
Víkendové bývanie v poľských Tatrách je skutočným zážitkom

Chata Nové Hamry

Architektonický ateliér: NEW HOW architekti

Autor: Ing. arch. David Zámečník, architekt + generálny projektant

Spoluautor: Ing. arch. Radovan Záborský

Lokalita: Nové Hamry, Krušné hory (okres Karlovy Vary), ČR

Projekt: 2018

Realizácia: 2021

Zastavaná plocha: 81 m2

Hrubá podlahová plocha: 190 m2

Úžitková plocha: 140 m2

Plocha pozemku: 975 m2

Sabína Zavarská

Zdroj: linka.news

Foto: Petr Polák, petrpolak.photo

Kategória: Návšteva
Tagy: chata ekologické domy moderná architektúra šikmá strecha víkendový dom
Zdieľať článok

Diskusia