Zdroj: MgA. Jan Žaloudek

Z dreva, bez elektriny, na prácu i prespanie. Malý a šetrný domček stvorený pre vinára

04. 11. 2022
Zdieľať

Drevený domček pre miestneho ekologického vinára v obci Veľké Žernoseky navrhol architekt Jan Žaloudek. V tejto oblasti má výroba vína veľkú tradíciu, hrozno sa tu pestuje už od 12. storočia. Domček vo vinohrade je vždy šikovným pomocníkom. Tento je napriek malým rozmerom – plocha netvorí ani 20 metrov štvorcových, príjemným miestom na prácu i oddych s možnosťou občasného prespania.

Chatka sa nachádza priamo nad vinohradom, vďaka čomu vytvára ideálne miesto na spracovanie hrozna, skladovanie, ale aj na oddych. Kvôli tomu, že investorom stavby je vinár, ktorý uprednostňuje princípy ekologického poľnohospodárstva (takzvané autentické pestovanie), je aj domček navrhnutý s ohľadom na tieto princípy. Je šetrný k prírode a bez pripojenia k elektrickej sieti.

Dve časti domu - Drevostavba pre vinára vo Velkých Žernosekách

Vzhľadom na plánované využitie stavby – najmä pracovné účely – rozdelil domček na dve časti: polovicu priestoru tvorí interiér, druhá je exteriérová. Zdroj: MgA. Jan Žaloudek

Domáci pestujú vinič, pri ktorom domček stojí, bez herbicídov a syntetických insekticídov. Hrozno musí byť ošetrované a zberané výhradne ručne, pričom dôraz kladú na zvyšovanie dlhodobej úrodnosti a biologickej aktivity pôdy. Prístrešok je dobrým pomocníkom prakticky v každom ročnom období.

Spracovanie hrozna - Drevostavba pre vinára vo Velkých Žernosekách

Prístrešok je dobrým pomocníkom prakticky v každom ročnom období. Zdroj: MgA. Jan Žaloudek

Drevená konštrukcia, plášť zo smrekovca, plechová strecha

Architekt navrhol vinársky domček s drevenou konštrukciou, ktorú oplášťuje smrekovcové drevo, a jednoduchou plechovou strechou.

Vzhľadom na plánované využitie stavby – najmä pracovné účely – rozdelil dosku, na ktorej stojí, na dve časti: polovicu priestoru tvorí interiér, druhá je exteriérová. Vonkajšia polovica domu je obalená drevenými lamelami, ktoré prepúšťajú potrebné svetlo, ale zároveň chránia otvorený priestor pred prehriatím.

Detail drevenej konštrukcie - drevené lamely - Drevostavba pre vinára vo Velkých Žernosekách

Vonkajšia polovica domu je obalená drevenými lamelami, ktoré prepúšťajú potrebné svetlo, ale zároveň chránia otvorený priestor pred prehriatím. Zdroj: MgA. Jan Žaloudek

Terasa na prácu, interiér na odpočinok

„Vnútorná časť slúži ako priestor na skladovanie, odpočinok a je vybavená pecou na drevo s možnosťou vykurovania v chladnejších mesiacoch. Útulné podkrovie umožňuje príležitostné prespanie či relaxáciu. Vonkajšia zatienená terasa je určená pre sezónne práce, umiestnenie ručnej drvičky a lisu na víno v časoch vinobrania,“ upresňuje účel vonkajšej terasy autor projektu Jan Žaloudek.

Interiér - Drevostavba pre vinára vo Velkých Žernosekách

Vnútorná časť slúži ako priestor na skladovanie, odpočinok a je vybavená pecou na drevo s možnosťou vykurovania v chladnejších mesiacoch. Zdroj: MgA. Jan Žaloudek

Prehľad nad vinicou a čarovný západ slnka

Keďže domček je orientovaný na juhozápad, z terasy vidno nielen celú vinicu, ale aj krásne sfarbené slnko zapadajúce nad severočeskou sopečnou krajinou.

Celá stavba je bez prípojky na elektrinu, nie je napojená ani na vodu. Jej doplnkom sú retenčné nádrže na dažďovú vodu, umiestnené na zadnej strane domu. Majiteľ vinice používa dažďovú vodu na hospodárske účely.

Exteriér domu s vinohradmi - Drevostavba pre vinára vo Velkých Žernosekách

Domáci pestujú vinič, pri ktorom domček stojí, bez herbicídov a syntetických insekticídov. Zdroj: MgA. Jan Žaloudek

Drevostavba pre vinára

architekt: MgA. Jan Žaloudek
lokalita: Velké Žernoseky, ČR
plocha: 18 m2
realizácia: 2020 – 2021

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: MgA. Jan Žaloudek

Kategória: Stavba
Tagy: chatka drevostavba ekologické domy hospodárska budova udržateľnosť vinársky dom
Zdieľať článok

Diskusia