Ako postupovať pri navrhovaní záhrady

Ako postupovať pri navrhovaní záhrady

16. 02. 2007
Zdieľať

Upravené okolie domu je vaša vizitka – či už sa vám to páči, alebo nie. Do bytu vám nakukne málokto, zato cez plot vidí každý, kto prechádza okolo. Aj preto si záhrada zaslúži minimálne toľko vášho úsilia ako interiér.

Ceruzka a papier

Keď chcete vytvoriť okolo svojho domu peknú záhradu a chcete sa vyvarovať chýb, najlepšie je začať s ceruzkou a papierom. Na svoje nákresy (aj pre prípadnú prácu záhradného architekta) budete potrebovať najmä pôdorys pozemku. Ten máte buď v projektovej dokumentácii domu a parcely, alebo si ho musíte dodatočne zamerať a zakresliť. Úpravy jednoduchšej parcely zvládnete aj sami s meracím pásmom, latami a vodováhou (sklon terénu); ak má váš pozemok zložitejší tvar a vyžaduje si netradičné úpravy, bude lepšie, ak zameranie parcely necháte na geodeta.


Ako postupovať pri navrhovaní záhrady

80620

K ďalším úvahám sa hodia fotografie vášho pozemku z rozličných uhlov pohľadu, s ktorými môžete pracovať – vyťahovať z nich základné línie a dokresľovať do nich plánované úpravy. V súčasnosti sú aj počítačové programy, ktoré vám v základoch môžu pomôcť. Zadáte tvar pozemku a ďalšie podmienky a počítač vám ponúkne návrhy riešení v časovom slede (podľa rastu vybratých rastlín), takisto získate niekoľko snímok z rozličných uhlov pohľadu. Ide však len o technickú kresbu, ktorá, samozrejme, zohľadní len to, na čo ju upozorníte a čo ju naučil autor programu. Tým nechcem podceňovať význam počítačovej projekcie – má svoju budúcnosť, svoju prácu urobí dobre všade tam, kde nie je situácia priveľmi zložitá a kde stačí základný nákres a orientácia v čase a priestore. Priznám sa, že osobne dávam prednosť ceruzke a papieru.


Ako postupovať pri navrhovaní záhrady

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

80621

Prvé ťahy ceruzkou

Keď už máte všetky potrebné doklady pohromade, môžete začať plánovať a kresliť. Do pôdorysu sa snažte umiestniť a skĺbiť navzájom predstavy všetkých členov rodiny – nie každý má rád kvitnúce kvety, deti zase uprednostnia pieskovisko a hojdaciu sieť. Znie to síce jednoducho, ale už len vzájomná dohoda v rodine býva niekedy problematická; neraz býva dôvodom na prizvanie záhradného architekta, ktorý bude zastávať úlohu sudcu.

Do pôdorysu si najprv vyznačte vjazdy, vstupy, prípadne terasu, ktorá nadväzuje na obytné miestnosti. Ďalšími v poradí sú odpočívadlo, bazén, ohnisko alebo zákutie s kozubom, zeleninová záhradka a altánok – ich miesto nie je až také jednoznačné, preto treba zvážiť, kde ich zakreslíte. Z takého nákresu vám potom vyplynú potrebné spevnené plochy a cesty a miesta určené pre zeleň.


Ako postupovať pri navrhovaní záhrady

80622

Plánovanie výsadby

Živé ploty umiestnite tam, kde chcete mať súkromie alebo kde chcete maskovať nevhodný prvok rušiaci okolie. Zeleň si najprv vyznačte len ako hmotu bez bližšieho druhového zloženia – stromy, kry, trávnik, nízke plošné výsadby, popínavé rastliny a pod. V tomto štádiu môžete kresliť už priamo do fotografií, pretože tak najlepšie odhadnete výsadbu v priestore.

Budúca údržba

Pri plánovaní záhrady by ste mali myslieť aj na jej jednoduchú údržbu. Rozmiestnenie jednotlivých prvkov musí uľahčovať prácu záhradnej technike. Kosačka na trávnik patrí medzi najčastejšie používané stroje. Aby bolo kosenie trávnika jednoduché a plynulé, musí byť založený v ucelených plochách, ktoré umožnia plynulý prechod kosačky. Trávnik by nemal byť zbytočne rozdrobený na malé časti (nevhodné rozmiestnenie výsadby či rozličných architektonických doplnkov záhrady).


Ako postupovať pri navrhovaní záhrady

80623

Druhou najčastejšou záhradnou činnosťou je strihanie živých plotov. Preto už pri uvažovaní nad týmto prvkom zvážte čas aj priestor, ktorý mu môžete venovať. Nezabudnite, že tvarovaný živý plot treba strihať z oboch strán. Rastliny vysádzajte na hranicu pozemku len vtedy, ak ste sa dohodli so susedom. Keď sa nestretnete s pochopením z jeho strany, budete si musieť nechať priestor na údržbu krov vo svojej záhrade, teda medzi plotom a živým plotom – na bezpečnú prácu s motorovými nožnicami na živý plot treba približne 60- až 80-centimetrový manipulačný priestor. Tak vlastne zistíte, že tvarovaným živým plotom v porovnaní s voľne rastúcim neušetríte nijaký priestor, pričom o prácnosti jeho údržby ani nehovorím.

Je dobré, ak si v záhrade ponecháte nejaký skrytý kút, ktorý bude určený na údržbové práce. Tam môžete umiestniť napríklad kompostér, môžete tu nechať uschnúť konáre zo starších prerezaných výsadieb (než ich začnete ďalej spracúvať), prípadne vykonávať na tomto mieste menšie opravy, dočasne sem umiestniť hnojivo, rašelinu a pod.

Pomoc odborníka

Ak ste si už všetko premysleli, skĺbili požiadavky všetkých členov rodiny a zakreslili na papier, mali by ste mať v rukách základný pôdorysný návrh. V ňom sú vyznačené spevnené plochy, cesty a rastliny v hmote (bližšie určené sú ich výšky a tvar, ale bez druhovej špecifikácie). Tu už by som ako laik s navrhovaním záhrady skončila a pribrala si na pomoc záhradníka, ktorý poradí pri výbere konkrétnych rastlín.
Dve možnosti riešenia rovnakej záhrady pri samostatnom rodinnom dome


Ako postupovať pri navrhovaní záhrady

80625


Ako postupovať pri navrhovaní záhrady

80626


Toto riešenie je veľmi náročné na údržbu (trávnik je zbytočne členený výsadbami, nachádza sa tu veľké množstvo tvarovaného živého plota).


Udržiavanie tejto záhrady je jednoduchšie (trávnik tvorí ucelené plochy, časť tvarovaného živého plota nahradia voľne rastúce kry).


Keď sa zahĺbite do záhradníckej literatúry, pomerne rýchlo a jednoducho nájdete rastliny, ktoré sú vhodné na výslnie alebo do tieňa, do kyslej alebo vlhkej pôdy – s voľbou rastlinných druhov podľa podmienok stanovišťa si určite poradíte. Pre amatéra začiatočníka je však ťažké vziať do úvahy časovú premenlivosť vzhľadu plánovanej záhrady, či už počas jednotlivých ročných období, alebo v ďalšej budúcnosti. Novozaložená záhrada je celá z mladých rastlín a takmer všetky sú malé (ak si ich, samozrejme, nekúpite v podobe vyrastených stromov). Každý z použitých rastlinných druhov rastie inak – úlohu zohrávajú čas, tvar, výška, kvitnú v rozličnom období – a práve tu môže laik zablúdiť, preto si dajte poradiť od odborníka.

Kategória: Nezaradené
Tagy: záhrada
Zdieľať článok

Diskusia