Jednoduché zdvíhacie zariadenie

Jednoduché zdvíhacie zariadenie

17. 01. 2008
Zdieľať

Pri opravách a rekonštrukciách v dielni či garáži nám často chýba ľahké prenosné zariadenie. Dobre nám môže poslúžiť zdvíhacia páka (obr. 1). Jej podstatou je páka z plochej ocele (1), ktorú podľa potreby predĺžime rúrkou (2). Tú môžeme k páke privariť alebo ju na ňu len nasúvame pri manipulácii.

Páka je zavesená na dvoch reťaziach (3), ktoré sú zakončené hákmi (4, 5). Tieto sa navliekajú do ďalšej reťaze upevnenej na nosníku povaly alebo inej konštrukcie.

Činnosť páky

Pri zdvíhaní pomocou predĺženej páky uvoľňujeme reťaz s hákom (5) a uvoľnený hák premiestnime o niekoľko ôk smerom hore na upevnenú reťaz. Pri tlačení predĺženej páky smerom dolu uvoľníme reťaz s hákom (4) a uvoľnený hák premiestnime o niekoľko ôk smerom hore. Tento úkon sa striedavo opakuje, až sa bremeno nachádza v požadovanej výške. Podobne postupujeme pri spúšťaní bremena s tým rozdielom, že háky zapíname smerom dolu. Rozmery páky, rúrky a reťaze si volíme podľa váhy bremena, preto musíme počítať s hrúbkou a šírkou páky a pevnosťou reťaze, aby pri zdvíhaní bremena nedošlo k ich pretrhnutiu alebo deformácii páky. Takisto musíme myslieť na mieru bezpečnosti, aby sa nestal úraz. Ak si zvolíme dlhšie rameno (rúrku) a kratšiu vzdialenosť medzi reťazami na páke, budeme potrebovať menšiu silu na zdvíhanie bremena.

Kategória: Nezaradené
Tagy: urob si sám
Zdieľať článok

Diskusia