Nové číslo časopisu Môj dom ekoBývanie 02/2011 v predaji

08. 06. 2011 Zdieľať

„Ale zatiaľ je to len také provizórium.“ Po týchto úvodných slovách som vstúpila do zrekonštruovaného bytu môjho známeho. Nedávne zmeny prezrádzali voňajúce steny a zopár škatúľ neusporiadane sa túliacich k sebe vo výklenku na chodbe.

O dočasnom riešení inak nesvedčilo nič, práve naopak – v kuchyni zaujala postavenie nablýskaná kuchynská linka na mieru, skromne, ale pohodlne zariadená obývacia izba vyzývala k blahodarnej nečinnosti, laminátová podlaha sa ticho delila o priestor so šachovnicovými dlaždicami. Samozrejme, treba si urobiť alibi pred návštevou, blyslo mi. Chýbajúce dvere na kúpeľni a toalete ma však vyviedli z omylu. V jednej chvíli by som odprisahala, že sa mi polyesterový záves slúžiaci ako provizórne riešenie šuchotavo smeje za chrbtom.
Chodiac po bytoch mojich známych zisťujem, že každý má svoje abnormality (stále je reč o bytoch), ktoré ich majitelia s akousi, miestami až komickou odovzdanosťou tolerujú. Napríklad ak po spláchnutí toalety musíte chvíľu počkať, a keď začne tiecť voda, treba dupnúť na správnu dlaždicu vedľa misy. Alebo ak chcete zatvoriť balkónové dvere, nestačí len otočiť kľučkou, ale treba im pomôcť aj kolenom a pritlačiť na správne miesto.
Nuž, podobné rady v tomto časopise nenájdete. Zato sa dozviete, že aj malý priestor možno zariadiť prakticky a úsporne, že pocit bezpečného domova sa začína pri dverách a pokračuje kvalitnými oknami, že chlad sa môže ukrývať aj v strope a aj to, ako sa žlté slnko mení na zelenú energiu.

P. S.: Iste aj vy máte v talóne úsmevné provizórne riešenia. Budem rada, ak sa s nimi podelíte. To len aby som aj ja mala v lete čo čítať.                                     Martina     🙂

Z obsahu nového čísla 02/2011
na návšteve
Starožitne, staromilsky, svojsky
handmade
Slnečné zrkadlo
prakticky
Reprezentant súkromia
ekovarenie
Zlozvyky stoja peniaze
testujeme
Rýchlo var!
úsporní pomocníci
Do každého kúta
nápad
Rozprávka v kuchyni
na nákupe
Zavesené, upratané
so štýlom
V kontakte so svet(l)om
zmena je život
Black & white
zdravie
Letné peripetie
testujeme
Výhľad bez šmúh
pod lupou
Umlčané svetlo alebo hovory o tienení
energia
Slnečná spokojnosť
vitajte v záhrade
Uprostred mesta
pestujeme
Balkón plný farieb a vôní
ekozáhrada
Záhradné ekoleto


Foto na titulnej strane: ISIFA

Foto na titulnej strane: ISIFA
isifa

 

Foto na titulnej strane: ISIFA


Starožitne, staromilsky, svojsky
Planétku 22185 pokrstili v roku 2001 menom Štiavnica na počesť mesta Banská Štiavnica. To už o niekoľko rokov skôr zapísali na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Neviem, aké atrakcie sú prichystané pre návštevníkov planétky, ale mystérium starého banského mesta, ktorému je ľahostajný časopriestor, priťahuje a láka svojich verných k návratom.

Do každého kúta
Mať na kuchyňu či kúpeľňu len toľko štvorcových metrov, čo sa dá narátať na prstoch jednej ruky, už nie je pri zariaďovaní taký problém ako kedysi. Trh s bielou technikou je štedrý aj k takýmto priestorom.

Umlčané svetloalebo hovory o tienení
Nič sa nemá preháňať. Platí to aj o prítomnosti svetla a tieňa v našich domovoch. Základný scenár píšu deň a noc. Človek by ale nebol človekom, keby si veci neprispôsoboval na svoj obraz. A tak si v noci svietime a cez deň tienime.  

Balkón plný farieb a vôní
K letu nerozlučne patria kvety. Aby ste sa mohli kochať pestrofarebným kráľovstvom, nemusíte vlastniť záhradu. Postačí aj balkón. Mnohé druhy letničiek a trvaliek totiž prekvitajú aj vo vegetačných nádobách. Hoci najviac možností poskytuje slnečný balkón, netreba sa vzdávať, ak je na ňom veterno či príliš teplo.

Ďaľšie informácie najdete na stránke časopisu www.casopisekobyvanie.sk

Kategória: Nezaradené
Tagy: ekobývanie
Zdieľať článok