Stolovanie na čerstvom vzduchu

Stolovanie na čerstvom vzduchu

17. 09. 2009
Zdieľať

Stolovanie v záhrade môže mať v zásade dve podoby: buď si na čerstvý vzduch vynesiete jedlo prichystané v dome, alebo si niečo dobré pripravíte priamo vonku. V prvom prípade budete potrebovať vhodné miesto blízko kuchyne, na ktorom bude stáť jednoduchý, zväčša mobilný stôl a stoličky, v druhom zvykne priestoru kraľovať kozub, gril, udiareň či ohnisko.


Stolovanie na čerstvom vzduchu

218149

Obidva typy záhradného stolovania rieši návrh úpravy okolia rodinného domčeka v Červených Janoviciach. Rodinný dom (na pôdoryse vľavo) je novostavba, vedľa neho (vpravo) ostala v čase navrhovania záhrady ešte časť pôvodného starého domu. Bolo by škoda ho zbúrať, pretože nám pomôže vytvoriť v záhrade príjemný a štýlový obytný priestor. V návrhu dostal zvyšok starého domu niekoľko nových funkcií: v časti najbližšie k novostavbe bude z boku a z prednej strany otvorený, čím vznikne veľmi príjemné miesto na vonkajšie stolovanie. Vďaka otvorenému dláždenému dvorčeku, ktorý na tento priestor nadväzuje, bude jeho kapacita doslova nafukovacia – pokojne sa tu môžu odohrávať aj stretnutia väčšej spoločnosti.

Stabilne tu bude rohová lavica, stôl a jednoduchý kamenný kozub, ďalší nábytok na stolovanie bude mobilný, najlepšie skladací, aby sa dal jednoducho odložiť (napríklad do miestnosti za kozubom).


Stolovanie na čerstvom vzduchu

218145


Stolovanie na čerstvom vzduchu

218147

Pôvodný stav domu a jeho okolia.          Praktická záhradná letná kuchyňa.

V druhej časti opraveného starého domu vznikne samostatná miestnosť, ktorú možno využiť rôznymi spôsobmi – ako ubytovanie pre priateľov, výmenok, dielňu či ateliér. Aby starý domček priam dýchal romantickou atmosférou, sú na jeho múroch drevené treláže, ktoré poslúžia ako opora pre voňavé popínavé ruže, pred ním je záhon margarét, pivoniek, levandule, šalvie a podobne. Druhé, jednoduchšie stolovanie, bude na opačnej strane novostavby – na malej terase vedľa vstupu do domu. Bude sa dať využívať iba v priaznivom počasí, stôl a stoličky doplní nanajvýš slnečník. Kapacitou vyhovie potrebám jednej rodiny.


Po obvode záhrady je rozmiestnená prevažne úžitková výsadba, ktorá pomôže vytvoriť želané súkromie, a zároveň tak trávnik bude na celistvej ploche, čo zjednoduší jeho kosenie. Úžitková záhradka pri dome je skrytá pohľadom zvonku, a zároveň je blízko pri kuchyni.

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom.

Kategória: Nezaradené
Tagy: stolovanie na čerstvom vzduchu záhrada
Zdieľať článok

Diskusia