Tepelná priepustnosť drevených okien

Tepelná priepustnosť drevených okien

28. 11. 2005
Zdieľať

V článku Vyberte si správne okno bola spomenutá hodnota prestupu tepla plastovým profilom, ale mňa by zaujímalo, aká je hodnota prestupu tepla pre drevený profil eurohranolu hrúbky 68 mm, 78 mm, a 88 mm. Vďaka.

Ak berieme do úvahy samotný okenný hranol bez profilovania a prekrývania sa, koeficient prechodu tepla profilu zo smrekového materiálu je takýto:  • pri 68 mm profile U = 1,6


  • pri 78 mm profile U = 1,45


  • pri 88 mm profile U = 1,33
Ak berieme do úvahy okenný rám s prekrývaním vrátane tesnenia a kovania, koeficient prechodu tepla okenného rámu je takýto:  • pri 68 mm profile U = 1,3


  • pri 78 mm profile U = 1,17


  • pri 88 mm profile U = 1,07
Vzhľadom na to, že plocha rámu zaberá len 10 – 15 % plochy celého okna, pri okne treba brať do úvahy hlavne tepelnú priepustnosť skla.

V celkovej priepustnosti okna Uw sa zohľadňuje:
1. priepustnosť skla Ug
2. priepustnosť rámu Uf

Hodnota Ug je na okne najdôležitejšia a pri porovnaní rôznej hrúbky okenného profilu sú zmeny minimálne. Tieto hodnoty sa odvíjajú od rozmerov okien pre danú stavbu. Štandardne sa ani neprepočítavajú, a to z dôvodu veľmi malej energetickej úspory.

Do úvahy treba brať aj to, či daný dodávateľ nakupuje hrubší profil (certifikovaný – priemyselne vyrábaný hranol) alebo či si ho dokonca nevyrába sám (tam určite nie sú dodržané presné technologické postupy). Taktiež treba brať do úvahy estetický detail, nepomer hrúbky hrubšieho materiálu (hrubé okno nie je veľmi pekné). V našich klimatických podmienkach jednoznačne stačí 68 mm profil, a to nielen z týchto dôvodov, ale aj z tepelnotechnických a statických dôvodov.

Kategória: Nezaradené
Tagy: drevené okno mirador
Zdieľať článok

Diskusia