Tipy na šetrné zaobchádzanie s teplou vodou

22. 09. 2005
Zdieľať

Voda je čím ďalej tým viac vzácnejšia, preto sa šetrné zaobchádzanie s týmto darom a súčasne aj rozumné využívanie dažďovej vody stáva veľmi dôležité.

Zo 150 litrov pitnej vody, ktoré denne jeden človek minie, sa na pitie a varenie spotrebujú len 4 litre. Je to príležitosť na zamyslenie sa nad znížením spotreby pitnej vody. Kvapkajúcim kohútikom odtečie denne až 180 litrov vody. Pri teplej vode sa okrem toho zbytočne plytvá energiou. Preto vždy vymieňajte poškodené tesnenia. Namontujte si úspornú sprchovú hlavicu so stop ventilom namiesto bežne používanej sprchovej hlavice (cena úspornej sprchovej hlavice je od 450 do 800 Sk a dokáže ušetriť asi 30 % vody). Používajte moderné a úsporné pákové batérie, ktoré vám uľahčia manipuláciu pri nastavení požadovanej teploty vody, ušetríte až 40 % vody (cena približne od 1 700 do 3 000 Sk). Šetriť pitnú vodu pomáhajú aj pákové termostatické zmiešavacie batérie. Úsporné splachovače na WC dokážu ušetriť spotrebu vody až o jednu tretinu. Ak si do splachovacej nádržky WC namontujete úsporný plavákový ventil, ktorý vám umožní regulovať podľa potreby množstvo vody vytekajúcej z nádržky pri splachovaní, ušetríte až 60 % vody.

Pri nákupe nových domácich spotrebičov (napr. práčka, umývačka riadu) sledujte spotrebu vody, ktorú udáva energetický štítok a porovnajte ju s inými podobnými spotrebičmi.

Jednou z možností šetrenia vodou je využívanie dažďovej vody. Pri novostavbách už na začiatku možno navrhnúť zberné zariadenie na dažďovú vodu. Akumulovaná voda je vhodná na splachovanie WC a na pranie. Čerpacie zariadenie vytvára potrebný pretlak úžitkovej vody. Namiesto pripojenia na rozvod pitnej vody sa inštaluje vo všetkých toaletách rozvodná sieť dažďovej vody. Pri jej nedostatku sa nádrž dopĺňa pitnou vodou. Aj keď hneď nechcete inštalovať zariadenie na využívanie dažďovej vody, môžete pri novostavbe siahnuť po opatreniach, ktoré neskôr pomôžu takejto inovácií. Pri projektovaní preto navrhnite prázdne potrubie pre rozvod úžitkovej dažďovej vody.

Ušetriť vodu a peniaze môžeme aj znížením prebytočného pretlaku vo vodovode. Vplyv regulátora tlaku demonštruje nasledujúci príklad, keď modernou termostatickou zmiešavacou batériou (pri pretlaku 0,15 MPa) pretečie 8 litrov vody za minútu. Pri pretlaku 0,6 MPa je prietok vody 48 litrov za minútu.

Koľko vody spotrebujeme?
Účel spotreby


l denne


m3 ročne


Splachovanie WC – s úsporným splachovaním

32 11,5

Splachovanie WC – so zvyčajným splachovaním

48 17,5

Práčka

25 9

Telesná hygiena

10 4

Kúpanie a sprchovanie

55 20

Varenie a pitie

4 1,5

Umývanie riadu

8 3

Upratovanie bytu

7 2,5

Ostatné (auto, záhrada)

9 3

Spolu

150, resp. 166 54,5, resp. 60,5

Kategória: Nezaradené
Tagy: Praktické rady šetrenie teplá voda
Zdieľať článok

Diskusia