Aby ste si vedeli správne vybrať

Aby ste si vedeli správne vybrať

01. 07. 2005
Zdieľať

Povedzme, že ste sa už pevne rozhodli pre laminátovú podlahu. Potom treba vybrať už len správny typ a dekor do jednotlivých miestností, aby ste nenarušili celkový vzhľad interiéru. Začnite vhodnosťou podlahy určenou jej záťažovou triedou.

Triedy

Každý skúsený a profesionálny predajca by vám mal odporučiť adekvátnu triedu zo šesťdielnej stupnice podľa toho, či chcete laminátovú podlahu do bytu, alebo kancelárie, a aj podľa toho, či pôjde o nízku, strednú, alebo vysokú záťaž. Vo verejných priestoroch treba použiť záťažové triedy 31, 32 a 33 a v domácnostiach 21, 22 a 23. Orientáciu uľahčujú aj piktogramy, ktoré postavami (jednou, dvomi alebo tromi) označujú nízku, strednú alebo vysokú záťažovú triedu. Keď budete stáť pred vzorkovníkom v predajni, nesmiete zabudnúť na jednu vec: laminátové podlahy nemajú rady vodu. Pozor treba dávať najmä vtedy, ak vyberáte parkety do kuchyne alebo chodby, kde sa voda môže ľahko rozliať alebo ju prinesieme zvonku na topánkach. Výrobcovia už stačili zareagovať, preto hľadajte parkety upravené špeciálnymi vrstvami a so spojmi utesnenými glejmi. Do kúpeľne sú vhodné laminátové podlahy len špeciálne upravené pre tento priestor s označením Aqua Tec alebo Aquaresist.

Farba


Aby ste si vedeli správne vybrať

27557

Pri výbere dekoru sa môžete nechať inšpirovať katalógmi alebo aj obrázkami z nášho článku. Mali by ste prihliadať aj na nábytok v miestnosti, aby harmonizoval s podlahou. Pochopiteľne, fantázii sa medze nekladú, ale výrazná pastelová farba laminátovej podlahy by asi veľmi neladila s mahagónovou knižnicou v obývacej izbe. Ak máte nábytok s dekorom dreva, použite podobnú úpravu aj na podlahu. Alebo si môžete vybrať napríklad aj imitáciu dlažby, ale tá bude vhodnejšia do historickejšie ladených interiérov, do kuchýň alebo jedální. Moderný interiér zdôrazníte odvážnejším riešením – netradičným vzorom, vkladanými štvorcovými kusmi alebo výraznejšou farbou. Zaujímavá môže byť aj imitácia palubovky.

Kvalita a cena

Všeobecne sa dá povedať, že podlahová krytina z laminátových dosiek je oproti drevenej lacnejšia. Podobne ako pri dreve cena úmerne stúpa s kvalitou, ktorá odzrkadľuje technológiu výroby, použitie prídavných vrstiev (protihlukových), odolnosť povrchovej úpravy i dizajnérske stvárnenie dekoru. Preto ceny najkvalitnejších laminátových podláh sú vyššie než dvetisíc korún za štvorcový meter. Ak ich porovnáte s cenami štandardných drevených parkiet, sú drahšie. Ale na druhej strane sú oveľa odolnejšie a trvácnejšie a menej náročné na údržbu. Aj špičková drevená podlaha, najmä z exotických drevín, nám poriadne načrie do peňaženiek. Ponuka je dosť široká a môžete si vybrať riešenie, ktoré najlepšie spĺňa vaše predstavy.

Kategória: Materiály Podlaha, dlažba Stavba a rekonštrukcia
Tagy: laminát materiál podlaha štýl
Zdieľať článok

Diskusia