Betónová, plechová a eternitová strešná krytina

21. 07. 2011
Zdieľať

Betónová krytina je alternatívou k tradičným strešným krytinám. Vyrába sa z betónu a pigmentov lisovaním a sušením. Jej už aj tak vysoká pevnosť sa časom vďaka zreniu betónu ešte ďalej zvyšuje.

To je zárukou jej dlhej životnosti, ktorá dosahuje až 100 rokov. Krytina vďaka svojej robustnosti zabezpečí výbornú ochranu pred extrémnymi poveternostnými podmienkami. Škridly majú veľmi nízku nasiakavosť, čo znamená vyššiu odolnosť proti pôsobeniu mrazu. Vďaka povrchovej úprave sa betónové škridly nešpinia, nedarí sa na nich machu a ani riasam, odolávajú extrémnym vplyvom životného prostredia (búrka, krúpy, vietor…) aj UV žiareniu a dlhodobo si zachovávajú pôvodnú farebnosť.Tvarovo presné škridly spolu s originálnymi strešnými doplnkami zabezpečujú maximálnu funkčnosť strechy vrátane vyriešenia každého jej detailu. Treba si uvedomiť, že betón je ťažší ako vypaľovaná keramika; tomu sa musí prispôsobiť aj únosnosť krovu.

Ukladanie je rýchle a jednoduché. Dielce betónovej krytiny do seba bez problémov zapadajú. Vyrábajú sa aj veľkoformátové tvárnice so zníženou hmotnosťou. Hmotnosť betónovej krytiny sa pohybuje od 43 kg/m2 až po približne 80 kg/m2. Tento druh krytiny sa používa na pokrytie striech novostavieb, ale aj v prípade rekonštrukcie historických objektov. Sklon strechy je možný už od 7° (určité typy škridiel) až po 90° pri dodržaní presných pokynov výrobcu. Typickými producentmi takéhoto typu krytiny na slovenskom trhu sú Bramac a Mediterran.


Betónové škridly potrebujú sklon strechy od 22° do 60° a krov zaťažia hmotnosťou, ktorá dosahuje aj 70 kg/m2 podľa typu krytiny. Takáto krytina môže strechu ochraňovať aj sto rokov.

Betónové škridly potrebujú sklon strechy od 22° do 60° a krov zaťažia hmotnosťou, ktorá dosahuje aj 70 kg/m2 podľa typu krytiny. Takáto krytina môže strechu ochraňovať aj sto rokov.
a výrobca: Bramac

Plechovo ľahká a tvarovo prispôsobivá


Betónová, plechová  a eternitová  strešná krytina

1021941

Tento typ strešnej krytiny je ideálnym riešením pre ľahkú strechu. Je vyrobená z oceľového pozinkovaného plechu s vysokou odolnosťou. Povrch plechu sa počas ďalších technologických úprav poplastuje, oceľové jadro výrobku sa najčastejšie ošetrí viacerými vrstvami. Takto odolá poškodeniu nielen v priebehu montáže, ale najmä zabezpečí následné používanie po celé desaťročia. Plechová krytina sa na stavbu dodáva v pásoch s maximálnou dĺžkou približne 6 m alebo vo forme platní, spája sa na streche. Skutočnosť, že oceľové strechy sú niekoľkonásobne ľahšie ako tie, ktoré sa pokrývajú škridlou (ich hmotnosť sa pohybuje v rozmedzí od 4,70 kg/m2 do 14 kg/m2) a tiež ich pomerne jednoduchá dodávka na mieru na strechy, znamenajú  jednoduchšiu inštaláciu krytiny.

Možnosti využitia sú ako na novostavbách, tak aj  pri rekonštrukciách budov. Kto pokrýva plechom, ten ušetrí na podkladovej konštrukcii. Povrchový povlak udržuje strechu v čistote. Lístie a nečistoty sa zmetú takmer automaticky, na oceli sa neusadzuje mach. Na to, aby povrchový náter ostal čistý, väčšinou stačí dažďová voda. Sklon strechy (minimálny je od 6°) závisí od typu krytiny. „Plechová strecha“ zaručuje vysokú životnosť, nízku hmotnosť, jednoduchú a rýchlu montáž, minimálnu údržbu, elegantný vzhľad a širokú škálu farieb. Typickými výrobcami takéhoto typu krytiny na slovenskom trhu sú Rova Lindab alebo Ruuki, Rheinzink.


lechovú ľahkú krytinu možno použiť na akýkoľvek sklon šikmej strechy, profilovanú krytinu od sklonu 22°. Najčastejšie používaným materiálom je pozinkovaná oceľ, vyrába sa aj medená, zinková, hliníková a titánzinková krytina.

Plechovú ľahkú krytinu možno použiť na akýkoľvek sklon šikmej strechy, profilovanú krytinu od sklonu 22°. Najčastejšie používaným materiálom je pozinkovaná oceľ, vyrába sa aj medená, zinková, hliníková a titánzinková krytina.
ruukki


lechovú ľahkú krytinu možno použiť na akýkoľvek sklon šikmej strechy, profilovanú krytinu od sklonu 22°. Najčastejšie používaným materiálom je pozinkovaná oceľ, vyrába sa aj medená, zinková, hliníková a titánzinková krytina.

Napravená reputácia eternitu

Jednou z najdôležitejších predností vláknocementovej krytiny je jej nízka hmotnosť. Vyrába sa lisovaním z cementu, vlákien buničiny, syntetických vlákien a prísad. Používajú sa jej dva varianty – ploché šablóny a vlnitá strešná krytina. Pracuje sa s ňou ľahko a rýchlo. Pri aplikácii sa krov nadmerne nezaťažuje. Jeho konštrukcia nemusí byť masívna a ani mimoriadne vystužená. Vďaka špeciálnej úprave získa vláknocementová krytina veľmi tvrdý povrch. Takto je odolná proti oderu, neškodia jej ani nepriaznivé poveternostné podmienky. Krytina však časom krehne, je nepochôdzna. Okrem pokrývania strešných šikmín sa používa aj na obklady fasád a štítov budov.

Výrobcovia potvrdzujú, že je nehorľavá. Jej použitie nie je limitované typom, využitím ani výškou budovy. Okrem farebnej stálosti je ďalšou jej výhodou nenáročná montáž: zaobíde sa bez latovania. Použitím vláknocementovej krytiny možno vykrývať oblúkové vikiere, úžľabia a kužeľovité časti striech tradičným spôsobom. Životnosť materiálu dosahuje približne 80 rokov, desaťročná záruka od výrobcu sa vzťahuje aj na farebnú stálosť. Sklon vhodný na pokrývanie vláknocementovou krytinou je od 20° až po 90°, vlnovka s presahom 200 mm sa používa pri sklone od 15° do 20°. Typickými výrobkami takéhoto typu krytiny na slovenskom trhu sú Eternit alebo Cembrit.

Literatúra:
Oláh, J., Mikuláš, M., Mikulášová, D.: Šikmé střechy. Konstrukce, skladby, detaily, rekontrukce. Bratislava, Jaga group, v. o. s., 2002
Duboisová Petroffová, M. P., Selcová, Ľ.: Podkrovia. Bratislava, Jaga group, s. r. o., 2005
Katalógy firiem: Tondach, Bramac, Ruuki, RovaLindab, Mediterran, Isola
www.coleman.sk

Kategória: Stavba a rekonštrukcia Strecha, podkrovie
Tagy: krytina novostavba pálená škridla plechová rekonštrukcia šikmá strecha šindeľ stavba domu strecha strešná
Zdieľať článok

Diskusia