Dvere a okná vo výslužbe

03. 02. 2010
Zdieľať

Staré okná majú mnohé nedostatky. Najvážnejšie sú tie, ktoré spôsobujú nadmernú a nekontrolovanú infiltráciu vzduchu v miestnosti, napríklad cez netesné styky okien a rámov. Tak dochádza k nadmerným tepelným stratám. Opotrebované kovania a zasklenia znižujú tepelno- a zvukovoizolačné vlastnosti okien. Staré dvere obťažujú vŕzganím, komplikovanou manipuláciou, ale najhorším ich nedostatkom je, ak nespĺňajú kritériá bezpečnosti.

 

Renovácia dverí

 

Ak sa chystáte na chate či chalupe renovovať drevené dvere, ako prvý krok by ste mali pripraviť podklad. Drevo musí byť dokonale vybrúsené a zbavené prachu. Na brúsenie sa zvyčajne používa hrubý brúsny papier, pomocou ktorého sa odstránia staré nátery a nečistoty z dreva a následne možno použiť jemný brúsny papier na jemné vybrúsenie povrchu. Po vybrúsení treba očistiť povrch od vzniknutého jemného prachu. Staré nátery a mastné škvrny môžete odstrániť aj opaľovaním pomocou opaľovacej pištole alebo odstraňovačmi starých náterov. Ochranný náter zvyčajne pozostáva z impregnačného základu, ktorý drevo chráni pred škodcami, a vrchnej lazúry, ktorá ho chráni pred UV žiarením, vlhkosťou a ostatnými poveternostnými vplyvmi. Nerovnosti povrchu sa vytmeľujú tmelom (nie však riediteľným vodou, ale syntetickým – pre lepšiu priľnavosť). Tmel sa používa na vyrovnávanie drevených a ostatných savých podkladov, ako aj na zarovnávanie škár a na lokálne opravy dier a prasklín. Častým cieľom povrchovej úpravy dreva je zachovanie jeho prirodzenej textúry. Na takéto ošetrenie a zušľachtenie povrchu dreva sa používajú lazúry, ktoré vytvoria zamatový film. Je to náter, ktorý zachová pôvodnú textúru dreva. Vyrábajú sa buď na báze rozpúšťadiel, alebo na vodnej báze. Zvyčajne sa aplikuje v niekoľkých vrstvách. Lazúry sa podľa použitia rozdeľujú na vnútorné a vonkajšie. Lazúry na vnútorné použitie by nemali obsahovať biocídy (ochranné látky proti škodcom dreva).

Na farebnú úpravu prírodného dreva v interiéri sa často používajú moridlá, ktoré sa vyznačujú svojou svetlostálosťou. Moridlá treba prelakovať lakmi, ideálne sú nežltnúce. Namiesto moridla sa zvyknú používať aj bezfarebné alebo pigmentové oleje. Olej sa vo všeobecnosti využíva najmä na ochranu dreva pred nepriaznivými poveternostnými vplyvmi. Je to zmes prírodných a čiastočne esterifikovaných olejov, ktoré vytvárajú na dreve tenký priesvitný film. Nátery tohto druhu treba pravidelne obnovovať v kratších intervaloch. Odporúča sa vyberať vysychavé oleje (schnutie jednej vrstvy je približne 12 až 24 hodín). Fermeže sa používajú len v obmedzenej miere, pretože aj po rokoch sú lepkavé. Ďalšie náterové látky určené na drevo do interiéru sú nitrocelulózové, polyuretánové a vodou riediteľné laky. Môžete ich použiť na lesklú, pololesklú a matnú úpravu. Nitrocelulózové laky majú veľmi slabú odolnosť, preto ich v praxi častejšie nahrádzajú rozšírenejšie polyuretánové laky. Na vonkajšie nové dvere sú vhodné aj laky riediteľné vodou určené na použitie do exteriéru. Podľa podmienok sa delia na základné a vrchné nátery. Po prvom nátere možno ďalší náter aplikovať až po dôkladnom zaschnutí. Sú nehorľavé a patria do skupiny ekologických náterových látok. Pri renovácii starých okien a dverí sa používajú zásadne rozpúšťadlové produkty, takzvané syntetiky, na alkydovej báze, pretože majú dobrú priľnavosť aj na starých olejových náteroch. Na renováciu starých náterov sa neodporúča použiť laky riediteľné vodou, pretože sa nedokážu naviazať na starý náter, čo spôsobuje odlupovanie náteru a tvorbu bublín na povrchu.
 

Systémy na povrchovú úpravu možno rozdeliť na lazúrovacie (zachovávajú textúru dreva) a krycie (zakrývajú textúru dreva). Väčšinou sa pri renovácii používajú krycie, pretože odstrániť dôkladne starý náter (napríklad biely alebo modrý) je veľmi ťažké. Ak boli pôvodné okná či dvere natrené len priesvitným lakom, potom je možné po príprave podkladu použiť aj lazúry.

 

Výmena dverí a okien

 

Ak nie je možné okná a dvere opraviť a obnoviť ich funkčnosť, treba ich komplexne vymeniť. Na posúdenie stavu slúžia viaceré viditeľné faktory, napríklad ak je drevo napadnuté hnilobou, voda cez netesnosti spôsobuje zatekanie múrov a následne vznikajú plesne. Pri výbere nových dverí a okien si stanovte svoje základné požiadavky – z akého materiálu majú byť dvere a okná a prečo, určite si ich maximálnu cenu a požadované vlastnosti. Špecifikujte aj svoje požiadavky na estetiku, spôsob vetrania, zvukovú nepriezvučnosť a bezpečnosť.

 

Kvalitné služby

 

Ideálne je, ak ste si vybrali výrobcu či predajcu, ktorý vykoná aj montáž okna, a teda poskytne komplexné služby. Pre serióznu firmu je typický seriózny prístup v komunikácii (možno ho zistiť už pri určovaní termínu osádzania okien), kvalitné vykonanie prác a následný servis. Jasne definujte aj ďalšie požadované úkony, ako sú: odvoz a likvidácia starých okien, ich preprava, prípadne iné búracie alebo murárske práce pri plánovanej výmene. Všetky vaše požiadavky musia byť písomne zaznamenané a montážna firma vám je povinná predložiť predbežnú cenovú ponuku. Po vzájomnom akceptovaní podmienok, pristúpte k obhliadke a konkrétnemu zameraniu, na základe ktorého už môže dôjsť k podpisu zmluvy o dielo. Tá musí obsahovať presnú špecifikáciu všetkého, na čom ste sa dohodli – od dodacej lehoty cez cenu až po všetky objednané služby.

 

Realizácia výmeny okien

 

Štandardný technologický postup pri výmene okien pozostáva z niekoľkých krokov. Tým prvým je demontáž starých rámov, osadenie a ukotvenie nových rámov, ktoré sa zafixujú do správnej polohy pomocou nosných a vymedzovacích podložiek. Pevné uchytenie rámov sa často realizuje priamo ich prevŕtaním a priskrutkovaním profilu do rozperiek v osadení. Nasleduje vyplnenie škár. Dnes sa bežne používajú moderné, kvalitné materiály, akými sú napríklad polyuretánová pena alebo pri presnej predpríprave ostenia aj takzvané komprimačné pásky. Po murárskych prácach sa styk okna s ostením upraví akrylovým tmelom (kvôli dilatácii a praskaniu tohto styku), prípadne sa pri osadení okien odporúča použiť takzvané omietacie profily. Tie ochránia okno pri montáži a následne tvoria aj pružný detail pri napojení okna na stenu. Parapety musia byť vyspádované, aby voda z okna bezpečne stekala a nepáchala škody. Časový faktor prác závisí najmä od teploty vzduchu, teda od tvrdnutia výplňových materiálov

Kategória: Dvere, brány Okná Stavba a rekonštrukcia
Tagy: dvere okná rekonštrukcia renovácia
Zdieľať článok

Diskusia