Obojstranné súvislosti

23. 01. 2007
Zdieľať

Dvere a zárubňa dokážu zásadným spôsobom ovplyvniť celkový charakter interiéru. Môžu doň priniesť harmóniu a eleganciu, ale aj naopak – rozpačitosť a nervozitu. Svojím dizajnom a použitým materiálom dokážu priestory prepojiť či oživiť, alebo úplne rozbiť a pokaziť celkový dojem.Obojstranné súvislosti

76649

Ponuka dverí je už aj na našom trhu veľmi široká, preto je niekedy naozaj ťažké vybrať si tie najvhodnejšie. Dôležité je, aby ich štýl a materiál korešpondovali s charakterom interiéru. Nemusia však byť rovnakej farby alebo z rovnakého materiálu ako podlaha či nábytok. Pokojne môžu vytvárať v priestore zaujímavé akcenty. Pretože dvere a zárubňa zásadným spôsobom ovplyvňujú celkový vzhľad interiéru, neoplatí sa na nich šetriť. Veď ani dobre vyzerajúce šperky nebývajú lacné. Aj vŕzgajúce, netesniace lacné dvere s plastovou kľučkou totiž budú v interiéri akcentom, avšak v celkom inom zmysle, než by sme si želali. Nezanedbateľné sú, samozrejme, aj úžitkové vlastnosti.


Obojstranné súvislosti

76646

Napríklad povrchová úprava z odolnej laminátovej fólie zabezpečuje dlhodobo stabilný vzhľad pri minimálnych nárokoch na starostlivosť a údržbu. Paleta vzájomných kombinácií povrchových úprav, typov zasklenia alebo kaziet, druhov skla a iných voliteľných možností robia z interiérových dverí a zárubní skutočne flexibilný systém, ktorý umožňuje vytvárať originálne a vždy iné riešenia.

Vnútorné dvere delíme podľa konštrukcie na štandardné a kazetové. Štandardné dvere tvorí jadro z rozličných materiálov, obalené krycou vrstvou. Najľahšie dvere majú jadro zhotovené z drevotrieskových lamiel, najťažšie zo spriahnutej drevotrieskovej dosky. Čím je jadro kompaktnejšie, tým lepšie dvere zvukovo izolujú.


Nezabudnite:  • že k dverám patria aj zárubňa, kovanie a rôzne doplnky, na ktoré treba pri kúpe nových dverí myslieť;


  • ak sú v rodine malé deti, radšej sa vyhnite zaskleným dverám;


  • ak predsa len neodoláte kráse sklenených dverí, bezpečnostné sklo by malo byť samozrejmosťou;


  • ak sa vám žiada plochu dverí oživiť ornamentom, vitrážou či reliéfom, nezabudnite, že menej často býva viac;


  • do miestnosti, v ktorej chcete mať väčší pokoj, si vyberte dvere so zosilnenou zvukovou izoláciou.Obojstranné súvislosti

76664


Obojstranné súvislosti

76665


Zle. Dvere sa vždy musia otvárať smerom do priestoru, nie do steny alebo do nábytku.


Obojstranné súvislosti

76667


Obojstranné súvislosti

76666


Zarážka umiestnená na zemi pomôže ochrániť dvere aj stenu pred vzájomnými zrážkami.


Pri rozmiestňovaní nábytku treba ponechať dverám dostatočný priestor.


Obojstranné súvislosti

76668


Obojstranné súvislosti

76669


Dvere by mali byť navrhnuté tak, aby pri otváraní nenarážali do nábytku alebo do steny za nimi.


Vyhnite sa síce pôsobivým, ale zato lacným kľučkám a kovaniam, napríklad so zlatým alebo strieborným povrchom. Na menej kvalitný výrobok môže upozorniť aj nižšia hmotnosť. Z podozrivo lacných kľučiek sa povrchová úprava imitujúca vzácny kov začne o krátky čas olupovať, černieť alebo sa na nej objavia škvrny. Ak chcete kvalitnú, a zároveň ľahkú kľučku, musíte siahnuť po nových materiáloch, ako sú špeciálne upravené akryláty alebo polykarbóny.Obojstranné súvislosti

76661


Obojstranné súvislosti

76662

V súčasnosti zohráva sklo v interiéri dôležitú úlohu. Vďaka svojim vlastnostiam, vzhľadovej stálosti a možnosti prestupu svetla sa tento materiál stáva obľúbeným prvkom používaným pri konštrukciách dverí. Sklo musí byť bezpečnostné, ktoré sa pri náhodnom rozbití neroztriešti. (Schachermayer) Aby nebolo vidieť z miestnosti do miestnosti, môžu byť sklenené dvere upravené pieskovaním. (Schachermayer)


Obojstranné súvislosti

76659


Obojstranné súvislosti

76660

Biele matné dvere s nenápadným vzorom sú moderným prvkom súčasného interiéru. (Dana) Techno interiér potrebuje techno dvere. (Dana)

Kategória: Dvere, brány
Tagy: dvere dvr zárubňa
Zdieľať článok

Diskusia