Elektroinštalácie dnes a zajtra

Elektroinštalácie dnes a zajtra

24. 11. 2005
Zdieľať

Pod pojmom elektroinštalácia si väčšina z nás predstaví nekonečnú spleť káblov, súčiastok a podaktorí aj úmorné vysekávanie do panela či iné nepríjemnosti. To však bolo včera. Dnes sa s touto témou spájajú už príjemnejšie zážitky a dokonca vieme, že zajtra môžu byť ešte príjemnejšie. Pokojne sa môžete nechať o tom presvedčiť aj nasledujúcimi riadkami.

Súčasné stavebníctvo už naozaj opúšťa predchádzajúce spôsoby vedenia elektroinštalácií a minulosťou sa pomaly, ale isto stávajú aj bežné vypínače a ovládače. Moderné technológie a systémy neobchádzajú ani túto oblasť, a preto sa čoraz častejšie stretávame v novostavbách, ale aj v zrekonštruovaných priestoroch s tzv. inteligentnými inštaláciami a riadiacimi systémami. Všetky tieto zmeny sú len logickým dôsledkom našich túžob bývať komfortnejšie, pohodlnejšie a bezpečnejšie. Chceme jednoduchšie ovládať všetky potrebné zariadenia v domácnosti a sme radi, keď máme byt či dom pod neustálou kontrolou. A všetky tieto želania nás užívateľov zasa inšpirujú tých, ktorí niečo podobné prinášajú na trh.

Z priemyslu do súkromia


Elektroinštalácie dnes a zajtra

36075

Do domácností sa tieto systémy dostávajú z oblasti priemyselných stavieb a administratívnych či obchodných centier, ktoré si pre svoju veľkosť a komplikovanosť vyžadujú centrálne riadenie. Podľa mnohých odborníkov sú však rodinný dom a život v ňom zložitejšie ako chod priemyselnej budovy či obchodného centra. Nároky a potreby užívateľov v rodinnom dome alebo byte sa menia s ich vekom, záujmami či novými trendmi. Preto inteligentné elektroinštalácie nachádzajú živnú pôdu aj v domácnostiach. Začalo sa to jednoduchšími ovládačmi, senzormi bezpečnostnej techniky, diaľkovým ovládaním garážovej brány alebo modernejšími vypínačmi a dnes už nie sú výnimkou inteligentné systémy regulujúce vykurovanie, vzduchotechniku, umožňujúce efektívne využívanie žalúzií a spríjemňujúce atmosféru v interiéri prostredníctvom svetelných nálad či ovládaním audiovizuálnej techniky.

Inštalácia inštalácií


Elektroinštalácie dnes a zajtra

36084

Hovoríme o komfortných systémoch a úroveň komfortu sa začína už pri ich inštalácii. Pochopiteľne, elektrické rozvody, do ktorých sú pripojené všetky elektrospotrebiče, sú ešte stále nevyhnutnosťou, pretože bezdrôtovú elektrickú zásuvku si ešte nikto nepatentoval. Komfort moderných inteligentných elektroinštalácií spočíva v jednoduchosti ovládania a vo variabilite jeho umiestnenia a využitia. V zásade rozlišujeme dva typy. Prvý pracuje na báze rádiofrekvenčného (RF) signálu, ktorý sa šíri v priestore. To znamená, že povely z vysielačov, vypínačov a ovládačov sa šíria vzduchom a tieto zariadenia nepotrebujú fyzické pripojenie.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste


Elektroinštalácie dnes a zajtra

36076

Druhým systémom je tzv. technológia instabus EIB. Je to systém využívajúci centrálnu zbernicu, na ktorú sú ovládače pripojené a z nej potom vychádza povel do určitej ovládacej jednotky. Označenie EIB (European Installation Bus) je európska norma, ktorá zaručuje splnenie kvalitatívnych a technických parametrov a vzájomnú komunikáciu komponentov rozličných výrobcov. EIB systémy pracujú aj s bezpečným napätím 24 V. Tieto systémy sú vymyslené tak, že ak sa pre ne rozhodneme až vtedy, keď už bývame, nemusíme kvôli nim premiestňovať nábytok, vysekávať do stien nové cesty pre káble, čím sa vyhneme čiastočnej nefunkčnosti domácnosti a neporiadku.

Ovládač na báze RF pomocou obojstrannej lepiacej plochy jednoducho umiestnime na stenu tam, kde nám to najviac vyhovuje, a je to vybavené. Takéto príjemné veci nechajú profesionáli už na nás. No inštaláciu zložitejších riadiacich systémov už predsa len budeme musieť zveriť im. Napríklad ak sa rozhodneme pre inteligentné centrálne ovládanie vykurovania, klimatizácie, spotrebičov či svetelnej techniky. Na základe informácií z jednotlivých zariadení a senzorov dokáže centrálna riadiaca jednotka efektívne regulovať výkon vykurovacieho kotla, spúšťa a vypína vzduchotechniku vtedy, keď je to potrebné, na základe našich pokynov vytvorí svetelnú náladu v domácnosti, a keď náhodou zabudneme pri odchode vypnúť niektorý zo spotrebičov, urobí to za nás.

Ďalšie konkrétne inšpirácie


Elektroinštalácie dnes a zajtra

36080

Zaujímavým prístrojom je minimalistická poveternostná stanica – zariadenie, ktoré je schopné zosnímať teplotu, vplyv slnečných lúčov prenikajúcich do interiéru, silu a smer vetra a potom odoslať tieto informácie do riadiacej jednotky, ktorá danej situácii prispôsobí polohu žalúzií alebo reguluje činnosť kúrenia a klimatizácie. Ak napríklad začne fúkať silný vietor, nemusíme sa ponáhľať domov vyťahovať exteriérové žalúzie, aby sa nepoškodili. Inteligentný systém to spraví za nás. Takisto ako reguluje aj polohu lamiel, aby dovnútra prenikala len potrebná časť lúčov – teda tepelných ziskov.

Pomocou ovládača môžeme riadiť nielen spotrebiče, ktoré doteraz boli podobným zariadením vybavené, ale napríklad aj sporák.


Elektroinštalácie dnes a zajtra

36082

Dôležitou súčasťou inteligentných inštalácií je aj ochrana objektu. Kamerové systémy a zabezpečenie domácnosti pohybovými, teplotnými či zvukovými snímačmi sú už dôverne známe. Napriek tomu stále majú svoje opodstatnenie. Ale ak k nim pridáme možnosť takej „simulácie prítomnosti v dome“, ochránime svoj majetok ešte lepšie. Táto simulácia je schopná v nepravidelných intervaloch rozsvecovať a zhasínať svetlá v jednotlivých miestnostiach tak, ako keby v interiéri pulzoval bežný život. No a ak naša nedôvera stále pretrváva, môžeme si náš dom kontrolovať nepretržite. Buď prostredníctvom mobilného telefónu, alebo cez internet, kde môžeme dokonca sledovať dianie v dome, snímané kamerami, keď sme v práci alebo na dovolenke. Stačí na to akékoľvek pripojenie na internet, ale, pochopiteľne, čím je prenos dát rýchlejší, tým je lepšia a rýchlejšia aj kontrola. Mobil alebo internet môžete využiť aj vtedy, ak si chcete ešte pred návratom domov pripraviť napríklad saunu. Stačí vyslať pokyn a doma už nebudete musieť čakať na požadované pohodlie.

S technológiou kráča aj dizajn


Elektroinštalácie dnes a zajtra

36078

Inteligentné inštalácie navonok reprezentujú len ovládače. Hoci ide len o malú časť celého systému, ani tieto prvky neostávajú bez dizajnérskeho záujmu. Na relatívne malých plochách dokážu dizajnéri uplatniť svoju fantáziu a súčasná ponuka povrchov, materiálov a farieb je naozaj široká. Máme tak síce sťaženú situáciu pri vyberaní z takého množstva, ale na druhej strane môžeme zladiť aj vypínače a ovládače s povrchom stien či charakterom nábytku v interiéri. Moderné stvárnenie sa týka aj centrálnych ovládacích jednotiek a diaľkových ovládačov. Dizajn už dokonca zasahuje aj oblasť grafiky ovládacích displejov. Niektoré systémy totiž možno naprogramovať podľa vlastných požiadaviek vrátane grafiky tak, aby jej rozumeli aj starší ľudia alebo deti.


Elektroinštalácie dnes a zajtra

36085

K dizajnu by sme mohli zaradiť aj vytváranie svetelných scén v interiéri či exteriéri, ktoré je takisto súčasťou inteligentných inštalácií. Jednoduchým naprogramovaním môžeme do systému navoliť rôznu intenzitu, zapojiť ľubovoľný počet inštalovaných svietidiel a v niektorých prípadoch dokonca meniť farebnosť, ak sa rozhodneme pre úplne exkluzívnu svetelnú techniku. Potom už jednoduchým stlačením tlačidla zvolíme požadovanú atmosféru, ktorá sa nám hodí pri aktuálnej príležitosti.

Včera, dnes a zajtra

Komplikovaná kabeláž súvisiaca s reguláciou a ovládaním všetkých spomenutých súčastí domácnosti by už mala byť minulosťou. Dnes sú už dostupné technológie, ktoré dokážu predchádzajúce riešenia vo všetkom nahradiť a navyše v mnohom predbehnúť. Sú síce ešte stále drahšie, ale ponúkajú oveľa väčší komfort a dokážu znižovať náklady na prevádzku domu alebo bytu. Zajtrajšok nám ukáže, kam až môže siahať inteligencia riadiacich a ovládacích prvkov, a teda kam až môže siahať úroveň nášho bývania. Možno sa o niekoľko rokov budeme s našimi príbytkami veselo rozprávať a rozkazovať im, čo treba urobiť, aby sme sa cítili dobre. Verte, nie je to až tak ďaleko. Veď pred desiatimi rokmi sme ani netušili o inteligentných inštaláciách dneška.

Kategória: Dvere, brány Stavba a rekonštrukcia
Tagy: eleinstal elektroinštalácie inteligentné systémy
Zdieľať článok

Diskusia