Ako si vyhriať domácnosť
Zdroj: dreamstime.com

5 tipov, ako si v zime vyhriať domácnosť a zároveň ušetriť energiu

15. 12. 2022 Zdieľať

Posledné mesiace počúvame informácie o neustálom raste cien energií, ktoré ovplyvnia finančnú situáciu mnohých domácností. Ide najmä o vykurovanie plynom, ktorého je v dôsledku krízy nedostatok a jeho cena preto závratne rastie.

Čo teda urobiť pre to, aby ste na účtoch za energie ušetrili, ale napriek tomu mali v domácnosti príjemne teplo? Inšpirujte sa našimi tipmi, ktoré vám poskytnú teplý domov a ušetria nemalé peniaze.

Začať môžete už dnes

Nejde o veľké projekty, ako je zateplenie podkrovia alebo výmena okien – takéto zásahy si odložte na neskôr. Dnes sa chceme zamerať skôr na jednoduché techniky, ktoré si nevyžadujú špeciálne náročné nákupy materiálov, iba zmenu návyku.

Úspora energie navyše nepomáha len vašej peňaženke, ale aj životnému prostrediu. Jej úsporou sa zároveň znížia emisie skleníkových plynov, ktoré vedú k znečisteniu ovzdušia a zmene klímy, čo znamená, že ide o účinné tipy nielen pre vás, ale pre celý okolitý svet.

Ako jednoducho vyhriať domácnosť bez použitia plynu?

1. Pustite dnu slnečné svetlo

Otvorenie záclon a žalúzií počas dňa umožní prirodzenému slnečnému teplu vykúriť váš domov bez toho, aby ste museli zapínať radiátor či minúť jediný cent.

Otvorte závesy, keď svieti slnko, a potom ich zase zatvorte, keď sa zotmie. Nezabudnite na noc zavrieť závesy a rolety na všetkých oknách, aby ste predišli prievanu a spomalili únik tepla cez sklo.

Denné svetlo prenikajúce cez okno

Zdroj: dreamstime.com

2. Umiestnite koberce na tvrdé podlahy

Koberce môžu byť viac ako len dizajnový prvok. Je to vrstva izolácie, ktorá oddeľuje vaše nohy od studených tvrdých podláh. Koberce môžu pomôcť udržať vo vašich miestnostiach väčšie množstvo tepla a zabrániť jeho uniknutiu.

3. Použite drevo na kúrenie v krbe

Tí šťastnejší z nás môžu v zime namiesto radiátora radšej priložiť drevo do krbu a relaxovať pri pohľade na to, ako príjemne praská. Drevo je obľúbenou a výhodnou alternatívou, po ktorej mnohí siahajú a vopred si ho pripravujú, aby ho mali dostatok na celé zimné obdobie.

Aj pri tomto spôsobe kúrenia však myslite na určité pravidlá. Drevo musíte správne uskladniť, aby mohlo schnúť na prevetrávanom mieste aspoň 2 roky. Čerstvo spílené drevo totiž obsahuje priveľa vody, vďaka čomu pri jeho pálení dochádza k omnoho väčšej spotrebe energie.

Regály na drevo vedľa krbových kachlí

Zdroj: dreamstime.com

Najlepším spôsobom, ako uskladniť drevo na kúrenie v zime, je zadovážiť si regál na krbové drevo. Vďaka tomuto úložnému riešeniu necháte drevu dostatok času na to, aby vyschlo, a zároveň ho ochránite pred poveternostnými vplyvmi. Pozrite si ponuku spoločnosti Hörmann a vyberte si medzi rôznymi štýlmi prístreškov na krbové drevo.

4. Po kúrení v krbe nezabudnite na uzatvorenie klapky

Aj pri kúrení v krbe môžete ušetriť nemalú sumu a vyhriať svoju domácnosť rýchlejšie, keď vždy po kúrení uzatvoríte krbovú klapku. Otvorená krbová klapka totiž necháva komínom uniknúť rovnaké množstvo ohriateho vzduchu, aké vypúšťa dokorán otvorené okno. Uistite sa preto, že je klapka na krbe uzavretá vždy, keď nemáte oheň.

Horiace drevo v krbe

Zdroj: dreamstime.com

5. Teplejšie sa oblečte

No a na záver jednoduchá rada, vďaka ktorej sa vám tiež môže účinne dariť šetriť – keď je vám chladno, oblečte si ďalšiu vrstvu oblečenia, alebo sa prikryte. Zvýšenie telesnej teploty je prirodzene nákladovo efektívnejšie ako zapnutie radiátora či zakúrenie v krbe.

Zababušte sa do deky pri voľnočasových aktivitách, ako je sledovanie televízie, surfovanie na internete alebo čítanie. Nezabudnite sa taktiež poriadne prikryť v noci a zvážte radšej investíciu do teplejšej periny.

Teplé modré ponožky

Zdroj: dreamstime.com

Zdroj: PR článok Hörmann Slovenská republika s.r.o. 

Kategória: Energia
Tagy: úspora energie vykurovanie domu
Zdieľať článok