Tepelné čerpadlo s vetracím systémom
Zdroj: Viessmann

Alternatíva k plynu v existujúcich budovách: Vitocal 250-A a 252-A

06. 12. 2022 Zdieľať

Budúcnosť tohto druhu výroby tepla v existujúcich budovách sa začína s inovatívnymi tepelnými čerpadlami Viessmann Vitocal 250-A a Vitocal 252-A. Výstupné teploty do 70 °C umožňujú prevádzku s existujúcimi radiátormi.

Nedávne geopolitické udalosti spôsobili, že sa urýchlilo zavádzanie obnoviteľných zdrojov energie. Tepelné čerpadlá sa stali kľúčovou hnacou silou energetickej transformácie v sektore budov. Spoločnosť Viessmann vyvinula inovatívne tepelné čerpadlá Vitocal 250-A a Vitocal 252-A špeciálne na modernizáciu starších plynových vykurovacích systémov. Viessmann tak urobil ďalší obrovský krok vpred v súlade so svojím poslaním: „Vytvárame životný priestor pre budúce generácie.“

Existujúce radiátory sa môžu naďalej používať

Monoblokové tepelné čerpadlá vzduch/voda môžu ľahko dosiahnuť výstupnú teplotu až 70 °C, aj keď sú vonkajšie teploty veľmi nízke. To znamená, že existujúce radiátory je možné naďalej používať jednoducho a efektívne. Prestavba na podlahové vykurovanie nie je potrebná.

Vitocal 250-A je navrhnutý ako obzvlášť priestorovo úsporné zariadenie, zatiaľ čo Vitocal 252-A je stacionárna kompaktná jednotka s integrovaným zásobníkom teplej vody s objemom 190 litrov. Všetky varianty sú k dispozícii s výkonom 10 a 13 kilowattov (pre A7/W35). S koeficientom COP (výkonový koeficient) viac ako 5,3 (pre A7/W35) vytvárajú viac ako päťnásobok využiteľnej energie z jednej kilowatthodiny elektrickej energie a tepla z vonkajšieho vzduchu. Vitocal 250-A a Vitocal 252-A sa môžu voliteľne používať aj na chladenie budov počas horúcich letných dní.

Tepelné čerpadlo s vetracím systémom

Tepelné čerpadlo Vitocal 252-A s vetracím systémom Vitoair FS Zdroj: Viessmann

Hydro AutoControl výrazne urýchľuje inštaláciu

Patentovaný hydraulický systém Hydro AutoControl výrazne urýchľuje inštaláciu nových tepelných čerpadiel. Zabezpečuje, aby sa zariadenia počas procesu modernizácie prispôsobili takmer všetkým dostupným vykurovacím systémom a eliminuje časovo náročné montážne práce, ktoré si vyžadujú iné tepelné čerpadlá.

Systém sa napríklad už dodáva s integrovaným a pripojeným zásobníkom vykurovacej vody na zabezpečenie energie na rozmrazovanie. Integrovaný je aj snímač prietoku, ktorý spolupracuje s obtokovým ventilom na udržiavanie optimálnej cirkulácie. Hydro AutoControl tiež znamená, že plocha zariadenia je až o 60 % menšia ako pri bežných tepelných čerpadlách.

Climate Protect+++ chráni životné prostredie a klímu

Nové tepelné čerpadlá využívajú mimoriadne ekologické „zelené“ chladivo R290 (propán) s veľmi nízkym GWP 3 (potenciál globálneho otepľovania). Externé jednotky nových monoblokových tepelných čerpadiel obsahujú kompletný chladiaci okruh. Dodávajú sa kompletne naplnené a hermeticky uzavreté.

Super tiché pre použitie v husto zastavaných oblastiach

Vonkajšie jednotky odolné voči poveternostným vplyvom majú nadčasový dizajn Diamond Edge, zatiaľ čo farba Vitographit podčiarkuje moderný a vysokokvalitný vzhľad. Najpôsobivejšou vlastnosťou týchto jednotiek sú ich extrémne nízke emisie hluku len 35 dB(A), vo vzdialenosti 4 m od vonkajšej jednotky. To je zhruba hladina hluku šepkanej konverzácie. Vďaka tomu je zariadenie ideálnou voľbou pre hustú výstavbu domov.

Vonkajšia jednotka tepelného čerpadla s dizajnovým krytom konzoly

Vonkajšia jednotka tepelného čerpadla Vitocal 250-A/252-A s dizajnovým krytom konzoly Zdroj: Viessmann

Service Link – pre rýchlejšiu odozvu v prípade servisu

Tepelné čerpadlá radu Vitocal 25x sú vďaka mobilnej komunikačnej technológii vždy spojené so servisom Viessmann. A úplne bezplatne. Tepelné čerpadlo odosiela prípadné chyby priamo a bez časového oneskorenia. Odborný partner môže okamžite prijať potrebné opatrenia.To eliminuje zbytočné výjazdy – a to šetrí čas a peniaze.

Viessmann One Base pre bezproblémové digitálne služby

Tepelné čerpadlá Vitocal 250-A a Vitocal 252-A možno rozšíriť aj o vetrací systém Vitoair FS alebo fotovoltický systém Vitovolt s batériovým systémom Vitocharge VX3. To znamená, že zariadenie môže väčšinu dňa fungovať na vlastnú solárnu elektrinu.

Viessmann One Base zabezpečuje bezproblémovú spoluprácu všetkých komponentov systému s digitálnymi službami, ako je aplikácia ViCare na ovládanie zariadení a servisný nástroj ViGuide. Vďaka tomu je uvedenie do prevádzky, údržba, servis a monitorovanie energetických systémov oveľa jednoduchšie a rýchlejšie. Odborní partneri nielenže ušetria veľa času – ich zákazníci si tiež užívajú maximálne pohodlie a energetickú účinnosť, ako aj bezpečnosť svojich systémov.

Aj majitelia domov môžu sledovať výrobu a spotrebu energie vo svojich domoch pomocou energetického manažmentu a bezplatnej aplikácie ViCare. Predovšetkým však umožňuje mimoriadne energeticky efektívnu prevádzku, šetrnú k zdrojom a znižujúcu náklady.

Výhody pre užívateľov

  • Ideálne na modernizáciu s výstupnou teplotou do 70 °C
  • Nízke prevádzkové náklady vďaka vysokej účinnosti a modulovanému kompresoru tepelného čerpadla, ktorý sa neustále prispôsobuje aktuálnej požiadavke na teplo
  • Chráni klímu a životné prostredie (Climate Protect+++)
  • Spoľahlivá prevádzka s maximálnou účinnosťou(OptiPerform)
  • Pre rýchlejšiu odozvu v prípade servisu (Service Link)
  • Tichý chod pri plnom a čiastočnom zaťažení (Super Silent)
  • Aktívne chladenie v lete

Nechajte si poradiť u svojho odborného partnera firmy Viessmann alebo na www.viessmann.sk.

Zdroj: PR článok Viessmann, s.r.o

Kategória: Energia
Tagy: energeticky úsporné bývanie tepelné čerpadlá úspora energie vykurovacie systémy
Zdieľať článok