5 tipov, ako si znížiť účty za plyn

5 tipov, ako si znížiť účty za plyn

27. 12. 2018
Zdieľať

Platby za energie tvoria významnú čiastku vo výdavkoch každej domácnosti. Ak doma varíte na plyne, prípadne aj vykurujete a ohrievate vodu plynom, ponúkame vám niekoľko tipov, ako ušetriť menšiu či väčšiu sumu z rodinného rozpočtu.

1. Ušetrite pri varení 

Nemusí vás to stáť ani cent, stačí len upraviť svoje zvyky. Napríklad, zbytočne veľa vody v hrnci znamená viac spotrebovanej energie. Pri varení vajec stačí trocha vody na dno – vajcia sa uvaria v pare. Podobne to funguje aj so zemiakmi či brokolicou. Používaním pokrievky znížite spotrebu energie až o polovicu. Najviac energie (viac než 60 %) aj času (až 80 %) ušetríte s tlakovým hrncom. Je výhodný najmä pri surovinách, ktoré sa varia dlho, napríklad fazuľa či hovädzie mäso. Pravidelne tiež čistite plynové horáky – zanesené a zamastené zvyšujú spotrebu a varenie sa zbytočne predraží. Skontrolujte aj ich nastavenie – oheň má horieť rovnomerne po celom obvode modrým plameňom bez žltých špičiek a pri prepnutí z plného výkonu na minimum nesmie zhasnúť. 

 

Ak žijete v rodinnom dome a na plyne varíte, vykurujete ním aj ohrievate vodu, u dominantného dodávateľa plynu zaplatíte ročne približne 1 650 €. Vďaka nižším cenám v SSE tak môžete ušetriť aj viac ako 100 € za rok

2. Sledujte ceny u dodávateľov plynu 

Cena plynu na burze už v minulom roku rástla, čo predznačilo nárast cien aj pre slovenské domácnosti. Nie všetci dodávatelia však ceny zdvihli. Napríklad spoločnosť Stredoslovenská energetika (SSE) ako jeden z mála dodávateľov plynu na Slovensku ceny nezvýšila. „Pozorujeme síce nárast ceny plynu na burze, ale naši zákazníci sa nemusia v tomto roku zvyšovania cien obávať. Pre domácnosti sme udržali zľavu z ceny dodávky plynu až do výšky 16 % oproti dominantnému dodávateľovi, čo pri vykurovaní a ohreve vody môže priniesť zákazníkom výraznú úsporu,“ hovorí riaditeľ pre predaj B2C zákazníkom SSE Michal Jaloviar.

Zmena dodávateľa plynu pritom môže popri nižších platbách priniesť aj ďalšie výhody – napríklad to, že máte všetky energie „pod jednou strechou“ a komunikujete iba s jednou energetickou spoločnosťou. Pre nových zákazníkov navyše pripravila SSE aj špeciál­ny bonus – cestovný poukaz v hodnote 100 €, ktorý sa dá uplatniť vo viac ako 200 hoteloch v Európe. 


5 tipov, ako si znížiť účty za plyn

2314553
iStock

3. Regulujte kúrenie

Znížením teploty v miestnosti o 1 °C ušetríte až 6 % energie! Pre zdravú klímu stačí v obývačke či detskej izbe asi 20 °C, v kuchyni a spálni 16 – 18 °C, na chodbách 15 °C. Ak si nainštalujte programovateľné termostaty, môžete si vopred nastaviť teplotu podľa potreby – večer vyššiu, v noci a cez deň, kým ste v práci, zasa nižšiu.

4. Obmedzte úniky tepla 

Tu už sme v oblasti úsporných opatrení, ktoré si vyžadujú vyššiu investíciu aj dôslednú prípravu, prinášajú však aj najvýraznejší efekt. Spotreba plynu na vykurovanie, samozrejme, súvisí s tým, koľko tepla potrebujete do domu či bytu dodať. A na túto potrebu tepla majú výrazný vplyv jeho úniky cez okná, steny, strechu či podlahy. Moderné okná izolujú až 4-krát lepšie než staré a kvalitné zateplenie vonkajších stien, strechy a pivnice vám môže ušetriť viac ako polovicu nákladov na kúrenie. Zaizolovať treba aj teplovodné potrubia v nevykúrených miestnostiach, napríklad v pivnici. 

Na podporu prípravy teplej vody môžete využiť aj ekologickú energiu zo slnka – moderné plynové kotly bývajú na takúto spoluprácu už pripravené. Solárny kolektor s plochou 1,5 m2 na osobu pokryje viac ako polovicu ročnej spotreby teplej vody.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

5. Vymeňte kotol 

Aj táto rada patrí do oblasti finančne náročných, môže však priniesť významné úspory (najmä ak je moderný kotol spojený s inteligentnou reguláciou). Dnešné kotly totiž dokážu využiť viac energie obsiahnutej v zemnom plyne. Pri výbere nového kotla si všímajte jeho účinnosť – kotol s vyššou účinnosťou totiž spotrebuje na rovnaké množstvo odovzdaného tepla menej zemného plynu. Najúspornejšie sú kondenzačné kotly, ktoré pracujú s účinnosťou až 98 %, o niečo nižšiu účinnosť majú kotly nízkoteplotné – 89 % – a na poslednom mieste sú klasické kotly, ktorých účinnosť sa pohybuje do 84 %. Pri výbere čo najúspornejšieho kotla vám pomôžu tiež energetické štítky, aké sa používajú aj pri domácich spotrebičoch.

Odborníci odporúčajú kontrolu plynového kotla 1× za rok.

Bezchybný technický stav plynových zariadení totiž môže znížiť spotrebu plynu až o 25 %.

Zorientovať sa pri výbere nového plynového kotla vám pomôže energetický štítok.

Podľa smernice EÚ ho musia mať kotly rovnako ako iné spotrebiče.

PRIPRAVILA: ERIKA KUHNOVÁ
FOTO: ISTOCK.COM
ZDROJ: časopis Môj dom 11/2018

Kategória: Energia
Tagy: plyn plynové kotly
Zdieľať článok

Diskusia