Najčastejšie chyby pri inštalácii elektrického podlahového vykurovania

19. 01. 2015
Zdieľať

Kvalita a funkčnosť „podlahovky“ závisia aj od realizácie. Na čo si treba dať pozor pri inštalácii?

1. Nešetrite na materiáli

Vybrali ste si krásnu a kvalitnú podlahovú krytinu presne podľa svojich predstáv? Vykurovacie káble podlahového kúrenia zabudované pod ňou sú však nemenej dôležité. Načo vám bude nadčasová podlaha, ak ju budete musieť pravidelne rozoberať v dôsledku neželaných porúch vykurovacích káblov? Chyby či poruchy tohto typu sa odstraňujú veľmi ťažko a neraz sa končia totálnou devastáciou predošlej práce. Preto by prvým ukazovateľom pri výbere mala byť kvalita vykurovacieho systému, nie jeho cena. Samozrejme, že netreba za každú cenu vyberať tie najdrahšie materiály. Jedným z kľúčových ukazovateľov je dĺžka záruky, ktorú výrobca poskytuje na systém. 

2. Realizáciu zverte odborníkom

Montáž elektrického podlahového vykurovania patrí do rúk profesionálov. Svojpomocná montáž je šetrením na nesprávnom mieste. V dôsledku neodbornej inštalácie môžu vzniknúť poruchy, ktorých odstránenie si vyžaduje nemalé finančné náklady. 


Najčastejšie chyby pri inštalácii elektrického podlahového vykurovania

1489599
Danfoss

3. Nesprávny návrh

Každý systém obsahuje manuál, v ktorom sú popísané najdôležitejšie podmienky inštalácie vykurovacieho kábla. V procese návrhu elektrického podlahového vykurovania sa kábel inštaluje na základe výpočtu jeho presnej odstupovej vzdialenosti s ohľadom na plošný vykurovací výkon. Ďalším krokom je rozpočítanie daného kábla na celú vykurovaciu plochu riešeného priestoru. To môže v niektorých prípadoch znamenať aj niekoľkonásobné opakovanie uloženia kábla, až kým sa nesplní presne stanovená požiadavka. Nesprávny návrh môže zapríčiniť prekurovanie alebo, naopak, nedostatočné dokurovanie miestností.

5. Pozor na spotrebiče a nábytok 

Vykurovací kábel sa v drvivej väčšine prípadov neukladá na celú plochu miestnosti. Je vedený iba v tzv. „čistej oblasti“, ktorá neobsahuje nábytok či domáce spotrebiče, akými sú práčky alebo chladničky. Hlavným dôvodom však nie je zbytočné vykurovanie nevyužitého priestoru, ale prehrievanie nábytku a spotrebičov. To by malo za následok uvoľňovanie škodlivín do ovzdušia, ako aj poruchy tepelnej poistky elektrospotrebiča. Preto je dôležité poznať umiestnenie hlavných kusov nábytku už pred inštaláciou podlahového kúrenia.


Najčastejšie chyby pri inštalácii elektrického podlahového vykurovania

1489601
RAKO

6. Správna príprava podkladu 

Samozrejme, miesto položenia vykurovacieho kábla musí byť pred samotnou montážou očistené od všetkých nečistôt. Na to však nestačí len trochu vody a handra. Podlahu treba povysávať priemyselným vysávačom. Okrem nečistôt sa musí odstrániť aj prípadná mastnota z podlahového základu.

Výber podlahovej krytiny

Dôležitým ukazovateľom pri výbere vhodnej podlahovej krytiny na podlahové vykurovanie je hodnota tepelného odporu. Použitá krytina by mala mať odpor max. 0,15 m² (K/W). Všeobecne platí, že čím má krytina menší tepelný odpor, tým viac tepla bude prepúšťať do priestoru. Vhodnými krytinami sú laminátové a drevené podlahy, keramická dlažba či PVC.  V súčasnosti možno na podlahové vykurovanie umiestniť aj koberce. Ich výberu však treba venovať dostatočnú pozornosť. Príliš hrubý koberec totiž neprepustí toľko tepla a podlahové kúrenie môže byť nedostatočné.

Kategória: Energia
Tagy: elektrina podlaha vykurovanie
Zdieľať článok

Diskusia