Človek pri podpise dokumentov k nehnuteľnosti.
Zdroj: Thicha Satapitanon/Shutterstock

Na Slovensku je 60 percent nehnuteľností podpoistených. Zmluvy treba aktualizovať, upozorňuje finančný špecialista

04. 02. 2024
Zdieľať

Nestačí len bývať. O nehnuteľnosť, ale aj domácnosť sa treba starať aj vo forme poistenia. Ak ste doteraz túto oblasť podceňovali, možno je najvyšší čas zistiť si všetky pre a proti. Základné informácie nám poskytol finančný špecialista F-one, Tomáš Kvasnica.

Do momentu, keď sa nič nastane, považujú ľudia akúkoľvek formu poistenia za zbytočnú. Dokonca ako zbytočne vyhodené peniaze. Čo si o tom myslíte?

Poistenie nehnuteľnosti a domácnosti je veľmi dôležitou investíciou. V prípade vzniknutej poistnej udalosti bývajú často náklady na opravu pre majiteľa vysoké. Škoda sa môže pohybovať v tisícoch až desať tisícoch eur a práve v týchto prípadoch je výhodné, ak sú náklady na opravu hradené poisťovňou.

Druhou stranou mince je mať nielen poistenie, ale predovšetkým dobré poistenie. Je vôbec šanca, že to každý z nás zvládne sám?

Je veľmi podstatné vedieť, aké rozdiely sú medzi jednotlivými poisťovňami a ich produktami. Odporúčam využiť služby nezávislého finančného sprostredkovateľa a nechať si zrealizovať porovnanie rôznych produktov. Proces rozhodovania to určite uľahčí.

Prečítajte si tiež
Aké sú možnosti poistenia majetku a ako sa vyvarovať chýb, aby ste neplatili zbytočne?

Samostatnou a veľmi dôležitou oblasťou je poistenie nehnuteľnosti a poistenie domácnosti. Aký je medzi nimi rozdiel?

Ľudovo povedané, keď obrátim dom hore nohami, tak to, čo vypadne je domácnosť a ostatné je nehnuteľnosť.

A naozaj potrebujeme oba druhy poistenia?

Určite treba mať poistenú okrem nehnuteľnosti aj domácnosť.  Pri dnešných cenách, môže mať to, čo „vypadne z domu“  hodnotu niekoľko desiatok tisíc eur. Preto poistenie, ktoré bude stáť niekoľko desiatok eur ročne, je určite výhodnejšie, ako platiť prípadnú škodu z vlastného vrecka.

Interiér obývačky s prevráteným alebo vykriveným nábytkom.

Domácnosť môže mať hodnotu aj desiatky tisíc eur. Pri jej poškodení bez poistenia si majiteľ musí všetko hradiť z vlastných peňazí. Zdroj: Shutterstock

Poistenie nehnuteľnosti je v zásade nutnosťou, ak je na dom či byt viazaný hypotekárny úver. Čo toto poistenie chráni?

Poistenie nehnuteľnosti má nahradiť škodu, ktorá vznikne pri poistnej udalosti na stavbe alebo súčastiach pevne spojených so stavbou. Pokrýva náklady ako na rekonštrukciu do stavu pôvodného, tak aj na odstránenie závady.

Niekedy vznikne väčšia škoda pri hľadaní závady ako pri tom, čo sa poškodilo, napríklad pri úniku vody z vodovodného potrubia. Dnes už treba dávať pozor aj na zemetrasenia, ktoré nie každá poisťovňa kryje vo svojich produktoch, alebo až pri vysokom stupni Richterovej stupnice. Keďže sa klimatické podmienky veľmi menia aj u nás na Slovensku, treba mať poistené všetky možné situácie, ktoré môžu nastať.

Prečítajte si tiež
Komfortné bývanie pre štvorčlennú rodinu na ploche 36 metrov štvorcových? To snáď nie je možné!

Podľa čoho sa určuje výška poistnej sumy?

Buď podľa znaleckého posudku, podľa lokality a metrov štvorcových podlahy, pivnice, podkrovia, garáže, zastavanej plochy či úžitkovej plochy.

Čo je pri výbere poistenia nehnuteľnosti dôležitejšie, rozsah poistného krytia alebo výška poistného?

Obsah poistenia je omnoho dôležitejší, keďže je veľmi veľa vecí, ktoré súvisia s poistením stavby a domácnosti – sú to vedľajšie stavby, ploty, bazén, skleník, okrasná záhrada, sklo, zodpovednosť. Samozrejme, dôležitá je aj cena. Ak obsahujú produkty všetko, čo je potrebné, tak v jednotlivých poisťovniach môže byt značný rozdiel v tom, koľko zaplatíte za takéto poistenie každý rok.

Muž vyťahuje z peňaženky peniaze.

Poistenie si vyberajte podľa obsahu, no porovnávajte aj výšku poistného v jednotlivých poisťovniach. Zdroj: Viktor Kintop/Shutterstock

Na čo si pri poistení nehnuteľnosti a domácnosti treba dať pozor? Aké najčastejšie chyby robíme?

Najčastejšie chyby sa robia pri rozhodovaní sa o produkte iba na základe ceny a nie toho, čo všetko potrebujete mať poistené. Je veľmi dôležité zvážiť, čo všetko obsahuje vaša nehnuteľnosť a domácnosť a aby všetko bolo zahrnuté v poistení.

Ak mám uzavretú poistnú zmluvu, treba s ňou počas rokov trvania niečo robiť?

Samozrejme. Všeobecné poistné podmienky sa menia každý rok, preto je zmluvy potrebné každý rok aj kontrolovať. Cenu menia aj nehnuteľnosti, v posledných rokoch rapídne smerom nahor. Nehnuteľnosť, ktorá pred tromi rokmi stála 150 000 eur, dnes môže stáť pokojne aj 300 000 eur. Aj preto je nutné, aby boli zmluvy aktuálne, aby neprišlo k podpoisteniu tak, ako je to momentálne asi u 60 percent poistených nehnuteľností na Slovensku.

Finančný špecialista Tomáš Kvasnica.

Finančný špecialista Tomáš Kvasnica. Zdroj: Archív respondenta

Text: Michaela Krivdová
Foto: Shutterstock, archív respondenta

Kategória: Legislatíva a financovanie
Tagy: domácnosť poistenie poistenie domácnosti poistenie nehnuteľnosti
Zdieľať článok
Ako čo najrýchlejšie dostať peniaze od poisťovne?Urob si sám

Ako čo najrýchlejšie dostať peniaze od poisťovne?

Lučenec plánuje na mestských budovách fotovoltiku. Nespotrebovaná energia pôjde do osvetleniaASB.sk

Lučenec plánuje na mestských budovách fotovoltiku. Nespotrebovaná energia pôjde do osvetlenia

V júni už ruže naplno ukazujú svoju krásu. Ako sa o ne postarať, aby sa im darilo čo najdlhšie?Urob si sám

V júni už ruže naplno ukazujú svoju krásu. Ako sa o ne postarať, aby sa im darilo čo najdlhšie?

7 rastlín neskorej jesene, ktorým neprekážajú pochmúrne a chladné dniZáhrada

7 rastlín neskorej jesene, ktorým neprekážajú pochmúrne a chladné dni

Diskusia