PCI MULTIPUTZ® NOBIO Z – Omietka novej generácie

01. 06. 2018 Zdieľať

Zatepľovací systém je výrobok, ktorý je zložený z viacerých komponentov. Kvalita celého systému je vždy taká vysoká, aká je kvalita komponentov systému. Tenkovrstvová omietka v zatepľovacom systéme je finálna povrchová úprava, na ktorú sa kladú najväčšie nároky z hľadiska odolnosti proti poveternostným vplyvom a tým aj životnosti a estetiky. Roky skúseností a výskumu v BASF boli zúročené pri návrhu omietky novej generácie PCI Multiputz® NoBio Z.

Riadené uvoľňovanie širokospektrálneho kapsulovaného biocídu

Riasy trápia užívateľov zatepľovacích systémov vo vlhkých oblastiach nielen na Slovensku. Nová extra silikónová omietka vyniká svojou unikátnou receptúrou, ktorá sa vyznačuje vysokou ochranou proti rastu plesní, húb a rias na jej povrchu. Je to zabezpečené širokospektrálnym kapsulovaným biocídom. Kapsulovaný biocíd sa oproti bežne používanému vyznačuje pomalým uvoľňovaním aktívnych zložiek, ktoré bránia množeniu sa mikroorganizmov.

Táto technológia je unikátna využitím špeciálneho polymérového obalu, ktorý chráni účinné biocídne látky pred masívnym vyplavovaním napr. pri daždi. Dochádza k riadenému uvoľňovaniu aktívnych biocídnych látok, čo výrazne predlžuje dobu odolnosti omietky proti mikroorganizmom. Receptúra bola navrhnutá pre extrémne vlhké oblasti.

V suchších oblastiach je účinnosť biocídu ešte dlhšia oproti predpokladanému obdobiu v náročných podmienkach. Proces uvoľňovania aktívnych látok je celkom bezpečný pre ľudí, zvieratá a aj životné prostredie, nakoľko zloženie mikrokapsúl s aktívnou biocídnou látkou je upravené tak, aby nedochádzalo k negatívnemu ovplyvňovaniu pôdy alebo zdrojov pitnej vody.

Fotoaktívna prímes TiO2

Na zvýšenie odolnosti proti riasam pôsobí v tejto omietke aj prímes fotoaktívnej zložky TiO2, ktorá účinnosť ešte zvyšuje. TiO2 len pomocou slnečného žiarenia rozkladá organické zložky na povrchu omietky a tým bráni množeniu mikroorganizmov. V podstate ide o samočistiacu schopnosť omietky.

Odolnosť proti poveternostným vplyvom a UV žiareniu

Omietka vynikajúco odoláva poveternostným vplyvom a tiež je aj dosť paropriepustná, aby vedela regulovať vlhkosť na jej povrchu. Spôsobené to je hlavne extra silikónovou zložkou. Silikónové omietky sú najkvalitnejšie povrchové úpravy. Preto spoločnosť BASF zvolila ako funkčný základ omietky silikón a nie napr. silikát.

Omietka má najnižšiu triedu nasiakavosti a najvyššiu triedu paropriepustnosti. V prípade nižšej nasiakavosti je omietka lepšie odolná proti poveternostným vplyvom, ako sú hnané dažde a mrazy v zimnom období. O veľmi nízkej nasiakavosti svedčí aj zaradenie omietky do triedy W3 – nasiakavosť je nižšia ako 0,1 kg/(m2.h0,5). PCI Multiputz® NoBio Z má súčasne veľmi vysokú priepustnosť vodnej pary, je zaradená v triede V1, čo zaručuje, že priepustnosť vodnej pary je vyššia ako 150 g/(m2.d).

Ekvivalentná difúzna hrúbka je menšia ako 0,14 m. Difúzia je dostatočne vysoká na to, aby bola omietka paropriepustná, ale dostatočne nízka, aby odolávala aj hnaným dažďom a mrazom.

Silikónové omietky spĺňajú predpoklad najdlhšej životnosti s dodržaním predpísaných parametrov.

Sklenné vlákna na zvýšenie flexibility omietky

Výhodou je tiež lepšia flexibilita silikónových omietok a tým aj menší predpoklad vzniku trhlín v štruktúre. Na zvýšenie flexibility omietky používa spoločnosť BASF pri výrobe sklenné vlákna troch dĺžok, ktoré dodatočne zvyšujú pevnosť a odolnosť. Trhliny nie sú v omietke vítané. Obmedzenie vzniku trhlín pozitívne vplýva aj na dlhodobú životnosť omietky.

Umývateľná omietka

Omietka PCI Multiputz® NoBio Z má aj nízku kapilárnu nasiakavosť v porovnaní napr. s minerálnymi resp. so silikátovými omietkami a tým sa zabraňuje jej hĺbkovému ušpineniu. V štruktúre omietky sa neusádzajú nečistoty. Prípadné nečistoty ostávajú na povrchu a sú ľahko čistiteľné. K čisteniu prospieva aj zatieraná štruktúra.


PCI MULTIPUTZ® NOBIO Z – Omietka novej generácie

2183565
BASF Slovensko spol. s r.o.

Veľká škála farebných odtieňov a trvácnosť za rozumnú cenu

Výhodou silikónových omietok v porovnaní napr. so silikátovými omietkami je väčšie rozpätie farebných odtieňov. Omietka sa lepšie prispôsobí estetickým požiadavkám investorov. Omietka PCI Multiputz® NoBio Z  má veľmi nízku spotrebu na 1 m2 plochy. Pre jej nízku spotrebu je ekonomicky výhodná. Omietka PCI Multiputz® NoBio Z je výsledkom testovania a navrhovania omietky do najnáročnejších prostredí za prijateľnú cenu.Leták

http://www.pci-slovensko.skTechnický list

http://www.pci-slovensko.skIng. Jozef Horváth, product manager

www.pci-sk.skZDROJ: PR článok spoločnosti BASF Slovensko spol. s r.o.

Kategória: Materiály
Tagy: omietky zateplenie zatepľovací systém
Zdieľať článok