Trendy dávajú keramike novú úlohu

13. 05. 2014 Zdieľať

Dlažba do kúpeľne, na terasu drevo, do obývacej izby tapeta?... Zložité rozhodovanie, ktoré uľahčí (jeden) tradičný materiál. Keramické obklady totiž ponúkajú kreatívne riešenie pre celý domov.

Mať dlažbu na podlahe a obklad na stene je úplne bežné. Skúste podľa aktuálnych trendov a chutí viac experimentovať, vybrať z tohtoročných noviniek RAKO, ktoré dávajú veľkú šancu a priestor dekorovať a s pomocou keramických obkladov sa pohrať s atmosférou. Odvážne kúzliť môžete navyše doma, ale aj v exteriéri. Je zrejmé, že obklady sa dnes spoľahlivo uplatňujú v obytných miestnostiach, nie len v kúpeľniach. Moderné technológie sú totiž zase o krok ďalej, výrobky majú vďaka tomu lepšie technické parametre, nové rozmery, prekvapivý a do nedávna nepredstaviteľný dizajn. 

S vášňou pre materiály 

Najvýraznejším trendom ovplyvneným zdokonalením výrobných technológii sú imitácie materiálov – hlavne dreva, prírodného kameňa, betónu alebo povrchu cementovej stierky. Výhodou je, že vyzerajú dobre aj spolu v jednej miestnosti. Sú natoľko podobné originálom, že až poklepaním na povrch vás uistia o zámene.


Trendy dávajú keramike novú úlohu

1345657
LASSELSBERGER, s.r.o.

 „Digitálna tlač umožňuje preniesť na hladký, dokonca aj reliéfny povrch obkladu a dlažby akúkoľvek dekoráciu vo vysokom rozlíšení. Autentické sú prírodné náhodnosti, nedokonalosti, patina, rez kameňa, či úpravy povrchov, s ktorými sa stretávame pri drevených podlahách – napríklad katrovanie alebo bielené povrchy,“ približuje Marek Vráblík, šéfdizajnér značky RAKO. Imitácie a široká ponuka dizajnu otvárajú architektom aj spotrebiteľom väčší priestor pre kreativitu a nevšedné riešenia. Okrem toho keramické obklady vydržia oproti kopírovanému materiálu väčšie namáhanie, sú trvanlivejšie a obstaráte ich za lepšiu cenu. 

Keramika na tapete

Ďaľšou novinkou je širšie používanie dekorovania. Možností je veľa, buď s pomocou tradičných prvkov (listely, mozaiky…), alebo kombináciou formátov, či efektným striedaním hladkých a reliéfnych povrchov. Všetky dekorácie vyniknú v kombinácii s vlnou neutrálnej šedi a zemitých tónov, ktoré v súčasnosti prevládajú. Keď sa rozhodnete obložiť celú stenu, trafíte sa do trendov a navyše vám do interiéru pribudne neobvyklý výtvarný solitér. Inšpiráciu pre keramickú „tapetu“ nájdete napríklad v moderných sériách RAKO (séria Stones, Cemento,Triangle, Deco…). 


Trendy dávajú keramike novú úlohu

1345659
LASSELSBERGER, s.r.o.

Ozajstným hitom tejto sezóny je patchwork. K sebe skladané kúsky pestrých vzorov sa neobjavujú len na textilných prehozoch. Geometrické a florálne dekorácie ozdobovali dlažbu starých átrií, neskôr schodištia a chodby nájomných prvorepublikových domov. Značka RAKO má úžasné Deco –  sériu, ktorá nadchne paletou farieb a vzorov. „Zaujímavé originálne a desiatky rokov staré motívy sme objavili v archíve RAKO a niektoré sa dostali do finálneho výberu. Určitá nedokonalosť a schodenosť je preto na výrobkoch zámerná,“ vysvetľuje Herbert Kraus, obchodný riaditeľ značky RAKO. 


Trendy dávajú keramike novú úlohu

1345665
LASSELSBERGER, s.r.o.

Tradičný šarm pre moderný pôvab 

Domáci aj zahraničný tvorcovia nových kolekcií sa ohliadli do histórie, hľadali prvky v mestskej architektúre, či v štýle svetových metropol. Na medzinárodných veľtrhoch je na prvý pohľad jasné, že okrem imitáciám zostáva v obľube retro štýl. Česká značka RAKO oslávila v minulom roku sto tridsiate narodeniny a na trh pridala novinku „Rako 1883“, ktorá pripomína významný firemný dátum, zároveň voľne nadväzuje na obklady použité v dvadsiatych rokoch minulého storočia v unikátnej brnenskej vile Tugendhat.


Trendy dávajú keramike novú úlohu

1345663
LASSELSBERGER, s.r.o.


 Ak snívate o elegantnej príjemne nostalgickej atmosfére začiatku minulého storočia, prestavujete si starší dom alebo obdivujete módne retro, máte v rukách ideálnu štýlovú sériu. Obklady 20 x 40 majú výborne napodobenú mierne popraskanú glazúru. V kolekcii, ktorej atraktivitu zvyšujú skosené hrany obkladačiek – takzvané obálky, objavíte aj jemnú celoplošnú kvetinovú dekoráciu. K znovu objavenej farebnosti – sýtej lesklo červenej a noblesnej béžovej ladí matný, akoby schodený rustikálny povrch dlažby Siena.

www.rako.eu

Kategória: Materiály
Tagy: keramika obklady
Zdieľať článok