Získajte zo zateplenia maximum

Získajte zo zateplenia maximum

04. 09. 2013
Zdieľať

Dnes si už stavbu alebo rekonštrukciu domu vieme len ťažko predstaviť bez tepelnej izolácie. Pri stúpajúcich cenách energií sa každý snaží, aby vzácne teplo neunikalo do okolia a ostalo v interiéri. Majitelia domov však ešte stále málo myslia na ďalšie výhody správneho výberu tepelnoizolačného materiálu, z ktorého môžu dlhé roky profitovať.

Moderné tepelnoizolačné materiály majú veľmi nízku tepelnú vodivosť, preto výborne izolujú a znižujú možné tepelné straty. Výrobcovia ich zdokonaľujú tak, aby mali čo najnižší koeficient prestupu tepla, ktorý je základným ukazovateľom kvality materiálu a schopnosti zadržať teplo v interiéri. Tepelnoizolačná vrstva by však mala plniť aj ďalšie funkcie. Na ktoré nesmieme zabúdať?

Ochranný plášť domu

Tepelná izolácia významne vplýva na estetický vzhľad budovy. Platí to hlavne pri zateplení fasády, kde často tvorí spolu s omietkou vrchnú vrstvu obvodového plášťa, ktorá vytvára prvý vizuálny dojem. Odborné aj laické oko ocení, ak je povrch domu hladký, bez trhlín a rôznych fľakov, ktoré bývajú, samozrejme, aj známkou technickej hodnoty zateplenia. Ničím neporušený povrch zatepľovacieho systému zabezpečí správny postup pri montáži, čo je úlohou realizátorov – stavbárov. Aby nevznikli medzery, do ktorých môže časom prenikať vzduch a vodné pary, musia izolačné dosky tesne priliehať. V opačnom prípade sa v týchto miestach vytvoria tepelné mosty, ktorými uniká teplo a vytvárajú sa deštruktívne poruchy. Najčastejšie používaný spôsob zateplenia je kontaktné zateplenie, kde sa používajú izolačné materiály, polystyrén a minerálna vlna, vo forme dosiek. Tieto sa pripevňujú na fasádu lepením a kotvením rozpernými kotvami. Veľkým prínosom minerálnych dosiek je prispôsobivosť lokálnym nerovnostiam. Vďaka pružnosti sa zrnitý podklad a mierne výstupky vtlačia do poddajnej vrstvy izolačného materiálu. Dosky na báze minerálnej vlny je možné spájať tak, aby nedošlo ku vzniku netesností v špárach.


Získajte zo zateplenia maximum

1241839
Knauf Insulation

Toto je možné dosiahnuť iba pri vláknitých izolantoch, poddajné vlákna na hranách dosiek sa medzi sebou previažu a spoja, čím dokážu eliminovať prípadné nerovnosti a zabrániť tak vzniku tepelných mostov. Minerálne izolácie majú tiež takmer nulovú tepelnú rozťažnosť, teda zmeny teplôt nespôsobujú žiadne tvarové zmeny. Ich prednosťou je aj zvýšená odolnosť proti prerazeniu oproti väčšine materiálov ma penovej báze. Ak tepelnoizolačný materiál splní uvedené mechanické požiadavky, zaručí to dlhú životnosť zateplenia, ktorú si všetci majitelia a užívatelia domov prajú.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Oheň, voda, hluk

Minerálna vlna má vláknitú štruktúru, dokáže výborne prepúšťať vzduch a vlhkosť v podobe vodných pár, čím stena domu získa priedušnosť a dom „dýcha“. Ďalším problémom, ktoré môže tepelná izolácia riešiť, býva hlučné prostredie. V oblasti akustiky tiež vedú vláknité štruktúry materiálov. Zabezpečujú výbornú pohltivosť hluku, pretože vo svojich medzivláknových priestoroch takmer celkom utlmí dopadajúcu zvukovú energiu. Výber izolačného materiálu pri zateplení fasády kontaktným zatepľovacím systémom má veľký vplyv na celkové zvukovo-izolačné vlastnosti celej steny. Nezanedbateľná je aj ochrana budovy pred požiarom. Zatepľovacie systémy by mali byť nehorľavé, čo sa ich výrobcovia snažia docieliť rôznymi prísadami a nátermi, minerálne dosky však majú tú výhodu, že sú nehorľavé samy o sebe. V dome, ktorý je zateplený materiálom odolným proti kondenzácii pár, hluku aj požiaru, sa jeho obyvatelia môžu cítiť skutočne bezpečne a komfortne. 


Získajte zo zateplenia maximum

1241838
Knauf Insulation

Tento rok pribudla v oblasti materiálov na zatepľovanie na trh fasádna doska z minerálnych čadičových vlákien so špeciálnym nástrekom, ktorá výrazne urýchli aplikáciu a uľahčí manipuláciu. Vďaka tenkému filmu povrchovej úpravy sa čas realizácie skráti približne o štvrtinu v porovnaní so štandardným výrobkom z kamennej minerálnej vlny. Povrchový film znižuje aj prašnosť pri manipulácii, s doskou sa jednoducho narába a ľahko sa reže. Investorom táto novinka ušetrí nielen čas, ale aj náklady na komponenty potrebné na zatepľovanie.

Zatepľujte a hrajte o 5 × 500 EUR

Ak na izoláciu rôznych aplikácií vo vašom dome použijete minerálnu vlnu Knauf Insulation, získate nielen kvalitnejšie bývanie, ale môžete vyhrať 500EUR. 

Kategória: Materiály
Tagy: izolácia knauf zateplenie
Zdieľať článok

Diskusia