ETICS je vonkajší tepelnoizolačný systém na zateplenie obvodových stien budov, ktorého hlavnou súčasťou sú tepelnoizolačné dosky z polystyrénu
Zdroj: Združenie EPS SR

Zoznámte sa s polystyrénom používaným v zatepľovacom systéme (ETICS)

29. 06. 2020 Zdieľať

Ak sa chcete v lete zbaviť prehrievania domu a zároveň zabrániť únikom tepla v zime, zateplenie domu je nevyhnutné. Najrýchlejšiu návratnosť investícií predstavuje použitie expandovaného polystyrénu v zatepľovacom systéme ETICS. S ním dosiahnete stabilnú teplotu v interiéri počas celého roka a navyše ušetríte ročne niekoľko stoviek eur.

Použitie polystyrénu v ETICS patrí k najobľúbenejším spôsobom zateplenia obvodových stien. V Európe sa tento systém používa pri viac ako 80 % všetkých zateplení, čo predstavuje viac ako 40 miliónov metrov štvorcových tepelnej izolácie ročne. S jeho použitím môžete znížiť tepelné úniky, ale aj zlepšiť akustické vlastnosti domu či predĺžiť životnosť obvodového plášťa.

Zateplenie domu s ETICS

ETICS je vonkajší tepelnoizolačný systém na zateplenie obvodových stien budov. Je zložený z viacerých vrstiev, pričom jeho hlavnou súčasťou sú tepelnoizolačné dosky z polystyrénu. Vynikajúcu tepelnú izoláciu v tomto systéme zaistí hviezdne duo – biely a sivý polystyrén. S oboma sa výborne a ľahko pracuje. Zvoliť si však musíte vhodnú hrúbku polystyrénu, preto sa radšej poraďte s odborníkom, aby ste mali istotu, že sa rozhodnete správne. Polystyrén sa vyznačuje výbornými tepelnoizolačnými a mechanickými vlastnosťami, ako sú vysoká odolnosť proti poškodeniu, nízka hmotnosť či vysoká pevnosť v tlaku a ťahu.

Kľúčom k dokonalému zatepleniu domu je správna aplikácia systému ETICS.

Kľúčom k dokonalému zatepleniu domu je správna aplikácia systému ETICS. Zdroj: Združenie EPS SR

Preč s plesňami

Ak máte starší dom, ktorý bojuje s vlhkosťou a máte problém s plesňami, aj v tomto prípade vám môže pomôcť zateplenie s použitím polystyrénu. Práve plesne totiž často vznikajú na nezateplených stenách, ktoré majú nízky tepelný odpor, t. j. v zime sa veľmi ochladzujú a dochádza k povrchovej kondenzácii. Správne zrealizovaným vonkajším zateplením môžete znížiť kondenzáciu vodnej pary vo vnútri konštrukcie a zabrániť zvýšeniu vlhkosti na obvodových stenách. Tým sa vyhnete aj samotnému vzniku plesní a môžete sa tešiť zo zdravšieho vnútorného prostredia. Zateplenie s použitím polystyrénu je pre človeka úplne bezpečné, zdravotne neškodné a polystyrén je naviac 100 % recyklovateľný.

Vynikajúcu tepelnú izoláciu vo vonkajšom tepelnoizolačnom systéme zaisťuje polystyrén. Vyznačuje sa výbornými tepelnoizolačnými a mechanickými vlastnosťami.

Vynikajúcu tepelnú izoláciu vo vonkajšom tepelnoizolačnom systéme zaisťuje polystyrén. Vyznačuje sa výbornými tepelnoizolačnými a mechanickými vlastnosťami. Zdroj: Združenie EPS SR

Ako postupovať pri zatepľovaní s použitím polystyrénu

Čo je kľúčom k dokonalému zatepleniu domu? Je to správna aplikácia systému ETICS. Polystyrén má nízku hmotnosť, preto sa s ním jednoducho a rýchlo manipuluje. Keďže je odolný proti vlhkosti, možno ho na dom použiť za každého počasia. Polystyrénové dosky sa musia na stenu lepiť tak, že sa lepiaca malta nanesie po celom obvode dosky a tri buchty sa aplikujú aj do jej stredu. Takéto prilepenie zaistí tesné priľnutie izolácie k podkladu. Tepelnoizolačné dosky sa potom pripevnia k podkladu kotvami. Z vonkajšej strany ich chráni výstužná vrstva, ktorej hrúbka má byť najmenej 3 mm. Na záver sa povrch natrie penetračným náterom a nanesie sa naň omietka. Takto zhotovené zateplenie zaručí dlhú životnosť a bezpečnú protipožiarnu ochranu.


Polystyrén v ETICS – trvácna, odolná a bezpečná tepelná izolácia.

Spoznajte aj ostatné hviezdy tepelnej izolácie na stránke www.polystyren.men

Zdroj: PR Združenie EPS SR

Kategória: Materiály
Tagy: tepelnoizolačný systém zateplenie domu zateplenie polystyrénom
Zdieľať článok