Zdroj: iStock

5 dôležitých trendov pri súčasných oknách

21. 06. 2023
Zdieľať

Aké sú aktuálne trendy v tejto oblasti? Okná nevymeníte tak ľahko ako nábytok, preto sa odporúča investovať do toho, čo je dôležité – do zdravia, príjemného prostredia, kvality, nadčasového dizajnu a bezpečnosti.

1. Viac skla = viac svetla

Tento trend síce nie je novinkou, no na smetisko dejín sa určite nepoberá. Dôvodom je pritom nielen prepojenie interiéru s exteriérom, ktoré je praktické aj príjemné. Dostatok prirodzeného denného svetla zároveň zlepšuje ľudskú psychiku aj celkové zdravie a o 15 % zvyšuje aj našu produktivitu.

izba so strešnými oknami

Viac denného svetla, pocit priestrannosti a širší výhľad prináša lomená zostava VELUX. Skladá sa zo strešného okna a zvislého doplnkového okna, ktoré je namontované priamo pod ním. Zdroj: VELUX

Šesť faktov o dennom svetle, ktoré ste možno nevedeli

1. Denné svetlo vo veľkej miere ovplyvňuje hladinu sérotonínu, ktorý je známy ako hormón šťastia. Pomáha znižovať prejavy úzkosti a depresie, reguluje našu náladu, spánkový cyklus, termoreguláciu aj apetít.

2. Vitamín D pomáha pri regulácii nálady, energie a spánku. Jeho nedostatok je spojený s výkyvmi nálad, pocitmi úzkosti a aj so zábudlivosťou. Dostatočný pobyt na prirodzenom svetle je teda dôležitý aj pre optimálne fungovanie v práci či počas štúdia.

3. Viacero štúdií dokázalo, že ľudia, ktorí sa počas dňa vystavujú dennému svetlu, majú viac energie, lepšiu náladu a celkovo sa cítia lepšie.

4. Slovenky prikladajú vplyvu denného svetla na duševné zdravie väčšiu dôležitosť ako Slováci.

5. Pobyt na dennom svetle predlžuje trvanie nočného spánku a zlepšuje schopnosť rozhodnúť sa až o 79 %.

6.  Podľa iného výskumu až 73 % respondentov potvrdilo, že denné svetlo je pre všeobecné zdravie lepšie ako elektrické osvetlenie.

Zdroj: VELUX

V rodinných domoch sa často používajú veľkoformátové posuvné dvere na terasu, pri ktorých sa využívajú najmä dva systémy – elegantné HS portály s bezbariérovými zdvižno-posuvnými dverami a cenovo dostupnejšie PSK systémy so sklopno-posuvnými dverami.

Veľké tabule skla majú aj vysokú hmotnosť, maximálne rozmery zasklených dverí preto závisia od materiálu rámov a konštrukčného riešenia. Napríklad pevný hliník umožňuje výrobu prvkov s väčšími rozmermi a subtílnejšími rámami.

muž so slúchadlami v izbe s veľkým zasklením

Okná REHAU GENEO so stavebnou hĺbkou 86 mm unesú sklo s hmotnosťou 100 až 130 kg (pri HS portáli až 400 kg). Zdroj: Rehau

Keďže plast je najkrehkejší zo všetkých materiálov, z ktorých sa okná vyrábajú, veľké zasklenia musia byť delené na viac častí stĺpikmi. Aj pri plastových profiloch však existujú nové sofistikované konštrukcie s vyššou pevnosťou. „Pri veľkých plochách skla je vhodné napríklad okno INCON Komfort EVO. Obsahuje totiž o 25 % viac materiálu ako priemerný plastový profil a má pevnejšie zvary, preto sa nekrúti a nedá sa ľahko vypáčiť,“ vysvetľuje Ladislav Pavlovič, obchodný riaditeľ spoločnosti INCON.

Ako pomôžu kompozitné plasty

Najmä v prípade veľkých HS portálov sú zaujímavou voľbou kompozitné plasty, teda materiály na báze PVC a sklených vlákien. Takéto okná majú v porovnaní s „obyčajným“ plastom vyššiu tvarovú stabilitu, pevnosť a tuhosť, čo je pri veľkých formátoch podstatné. Umožňujú tak navrhnúť veľkoplošné okenné prvky za oveľa nižšiu cenu než pri hliníku.

2. Menej rámov

So snahou o maximum denného svetla v interiéri súvisí aj trend čo najužších rámov. Ďalším dôvodom je, že jednoduché subtílne rámy vyzerajú elegantne. Mimoriadne štíhle rámy majú hliníkové okná, ktoré zapadajú do rôznych štýlov architektúry i dizajnu, dokážu kvalitne tepelne izolovať a vďaka malej stavebnej hĺbke vpustia do vnútorných priestorov dostatok svetla.

Prečítajte si tiež
Čo robiť, aby okná neboli plesnivé a zarosené? Nielen to sa dozviete v najnovšej epizóde podcastu môjdom

Aj medzi plastovými oknami však možno nájsť také, ktoré majú popri výborných tepelnoizolačných vlastnostiach aj úzky rám, jednoduché línie a farebnosťou pripomínajú vzhľad hliníkových okien.

rodinný dom s veľkorozmerovými oknami

Dnes sú v kurze najmä tmavé okenné rámy v matnom vyhotovení, keďže pôsobia ľahšie a subtílnejšie. Zdroj: Incon

Pokiaľ ide o farebnosť a estetickú stránku, pri oknách sa na výber nemožno sťažovať. Dôležitý je pritom celkový štýl stavby – napríklad svetlý rám pôsobí na svetlej fasáde decentne, na tmavej zas vytvorí kontrast podobne ako tmavé rámy na svetlom podklade, čím sa z okien stane výrazný architektonický prvok. Aktuálne sú v kurze najmä tmavé matné okenné rámy v odtieňoch sivej, ktoré pôsobia subtílnejšie. „Dôležitá je však aj odolnosť povrchu proti UV žiareniu a rôznym vplyvom počasia, aby si okná zachovali svoju farbu aj po rokoch,“ pripomína Ladislav Pavlovič.

TIP: Jedno okno, dve farby

K zaujímavým trendom patrí aj kombinovanie viacerých materiálov či farieb v rámci jedného okna – či už ide o spojenie dreva a hliníka, plastu a vonkajšieho hliníkového opláštenia, alebo dvojfarebné plastové rámy. Z vnútornej strany tak môžu mať okná odtieň zladený so zariadením interiéru, celkom inú farbu možno zvoliť na vonkajšej strane vzhľadom na dizajn fasády.

Ďalej si prečítajte, ako okná pomáhajú šetriť.

1 / 3
Kategória: Okná
Tagy: bezpečnostné okná dvojsklo trojsklo Veľkoplošné zasklenie
Zdieľať článok

Diskusia