Zdroj: Almon

7 najvýraznejších trendov pri zasklených plochách

16. 06. 2021
Zdieľať

Veľké plochy skla, ktoré znamenajú lepší kontakt s okolím, sú túžbou mnohých budúcich majiteľov rodinných domov. A želanie zákazníka je aj v tomto prípade pre výrobcov rozkazom. Čím nás ešte dnes dokážu pri zasklených plochách potešiť?

1. Lepšia izolácia

Prísnejšie požiadavky na tepelnoizolačné vlastnosti sa týkajú aj okien. Súvisia s tým, že od tohto roka už musia novostavby splniť limity kategórie takmer nulový dom. Medzi najdôležitejšie parametre patrí súčiniteľ prechodu tepla Uw (kde index w znamená window, teda okno), ktorý by mal byť po novom nižší alebo rovný 0,85 W/(m2 . K). Na tejto hodnote sa pritom podieľa zasklenie aj rám. Keďže lepšie tepelnoizolačné vlastnosti má trojsklo (Ug = 0,6 – 0,8 W/(m2 . K)), rastie dopyt práve po takomto zasklení a výrobcovia profilov prechádzajú na systémy primárne určené na použitie trojskiel. Ich snaha zároveň smeruje k vývoju profilov s čo najnižším súčiniteľom prechodu tepla (Uf, kde f znamená frame, teda rám).

Prečítajte si tiež
Veľkému svetlému bytu v Starom Meste dominujú ušľachtilé materiály a presklená stena

Možností je tu pritom viacero. Podľa Richarda Váchu, technického manažéra pre profilové systémy Deceuninck, sa pri plastových profiloch dá dosiahnuť optimálny súčiniteľ prechodu tepla celým oknom s piatimi až šiestimi komorami so stavebnou hĺbkou od 70 mm. Tepelnoizolačné vlastnosti pritom možno zlepšiť napríklad použitím výstuže zo sklolaminátu, hliníkovými priehradkami v profile, väčším zapustením skla či optimálnym umiestnením výstuže.
Nejde však len o samotný prestup tepla oknom, ale aj o izoláciu proti dažďu a vetru v mieste spojov, čo sa dosahuje systémom čoraz kvalitnejších tesnení. V mnohých prípadoch môže byť podstatným parametrom aj ochrana pred hlukom.

strešné okná v podkroví

Zdroj: VELUX

Tri strešné okná (dve otváravé a jedno fixné) v jednom elegantnom štíhlom ráme, to je produkt s názvom VELUX STUDIO. Výhodou jedného rámu pre tri okná je jednoduchá a rýchla montáž. Tento systém však má aj ďalšie prednosti. Štíhle rámové profily sú nielen estetickým riešením, ale umožňujú aj zväčšenie plochy skla, čo znamená viac denného svetla aj takmer nerušený až panoramatický výhľad. Vnútornú klímu zlepšujú tiež výborné tepelnoizolačné vlastnosti nízkoenergetického bezpečnostného trojskla (Uw = 1,2 W/(m2 . K)) a možnosť ventilácie. www.velux.sk

Strešné okno nad jedálenským stolom v kuchyni

Zdroj: VELUX

2. Univerzálnosť

Ďalším trendom, ktorý je pre bežného užívateľa možno menej zjavný, je univerzálnosť či kompatibilita jednotlivých prvkov okenných systémov jedného výrobcu. To dovoľuje vzájomne kombinovať rôzne komponenty a dáva tak viac možností pri navrhovaní. Ruka v ruke s takouto štandardizáciou ide aj zjednodušovanie inštalácie či výmeny. „Mechanické a elektromechanické komponenty sa stále častejšie konfigurujú ako
tzv. plugʼn ʼplay riešenia, čím sa minimalizuje čas pri výrobe a montáži,“ upozorňuje Peter Škvaril, vedúci organizačnej zložky spoločnosti Schüco na Slovensku.
Myslíte si, že sa vás tento trend netýka? Ale týka. Pre vás to totiž môže znamenať riešenie lepšie ušité na mieru práve pre váš dom aj jeho rýchlejšiu realizáciu.

Okná, a najmä zasklené steny, ktoré spájajú interiér s terasou, sú čoraz väčšie a ich konštrukcie čoraz subtílnejšie. Vplyv tohto trendu na exteriér aj interiér rodinných domov, aj na komfort bývania je pritom veľmi príjemný.

3. Menej rámu, viac skla

Tento trend je asi najviac viditeľný: okná, a najmä zasklené steny, ktoré spájajú interiér s terasou, sú čoraz väčšie a ich konštrukcie čoraz subtílnejšie. Efekt je totiž veľmi príjemný – viac slnečného svetla v miestnosti, krajší výhľad, väčší pocit voľnosti a lepší kontakt so záhradou… nehovoriac o elegantnom modernom vzhľade fasády. Trend subtílnych profilov a veľkých plôch skla pritom hrá do karát najmä hliníkovým oknám, pri ktorých ide o prirodzené využitie ich silných stránok. V tomto smere však odviedli veľký kus práce aj výrobcovia plastových profilov. Za ich prednosti sa tradične považuje najmä výborná izolačná schopnosť a ľahká údržba. V robustnosti a únosnosti profilov, t. j. v možnostiach využiť útle rámy a veľkorozmerné sklené tabule, však mali dlho rezervy. A práve tu zaznamenali výrazný pokrok.

Prečítajte si tiež
Ukrytý pred nechcenými pohľadmi: Aj presklený dom môže chrániť súkromie

Napríklad firma Rehau uviedla na trh už pred desiatimi rokmi kompozitný materiál na báze PVC a sklených vlákien RAU-FIPRO, ktorý umožnil vyrábať okná alebo dvere v rozmeroch, aké boli dovtedy možné iba pri hliníkových profiloch. Do určitých veľkostí pritom neboli potrebné oceľové výstuhy, čo viedlo k zlepšeniu súčiniteľu prechodu tepla a k zníženiu hmotnosti okna. Firma už predstavila aj novú generáciu kompozitu RAU-FIPRO X, ktorá má omnoho vyšší podiel sklených vlákien. Výsledkom je výrazne väčšia stabilita a tvarová stálosť veľkých formátov aj bez oceľovej výstuhy pri zachovaní výborných tepelnoizolačných vlastností aj hlukového útlmu (do 47 dB). Napríklad krídlo z tohto materiálu s farebným dizajnom unesie okennú tabuľu s hmotnosťou až 100 kg, čo v prípade lepeného skla znamená výšku 2,5 m a šírku 1,5 m. Podobné vylepšenia plastových profilov možno sledovať aj pri ďalších značkách.

Veľké presklenné dvere na drevenú terasu

Zdroj: REHAU

Hybridný systém, ktorý kombinuje výhody HS portálu a PSK systému, ponúka firma REHAU pod označením SYNEGO SLIDE. Profil vychádza zo štandardnej konštrukcie a je určený tým, ktorí túžia po HS portáli, no ich finančný rozpočet je nižší. Ako funguje? V prvej fáze otvárania sa SLIDE čiastočne správa ako PSK, to znamená, že krídlo musíte vysunúť, ibaže v tomto prípade len o 1 cm. Krídlo sa tak dostane na koľajnicu, po ktorej sa pohodlne odsunie nabok. V druhej fáze sa teda systém správa ako HS portál. Keďže celú hmotnosť skla pri pohybe „drží“ koľajnica, dajú sa použiť výrazne väčšie prvky ako pri systéme PSK (až 2 × 2,5 m, do hmotnosti 200 kg). Tento systém umožňuje aj kašírovanie celého profilu, čo ocení každý, kto si potrpí na detaily. www.rehau.sk

Prečítajte si tiež
Nevyužitú zimnú záhradu zbúrali a nahradili ju prístavbou, ktorá domácim zmenila život

4. Elegantný vzhľad

Subtílnosť rámov pritom nie je jediným parametrom, ktorý k nemu smeruje. Evidentná je aj stúpajúca obľuba tmavosivých odtieňov a matnej štruktúry typickej pre kovové povrchy. Aj tu sú vo výhode hliníkové profily, ostatné sa im však svojím vzhľadom čoraz úspešnejšie približujú – či už ide o vonkajšiu hliníkovú „kapotáž“ pri drevohliníkových či plastovo-hliníkových profiloch, alebo dekory tých plastových, ktoré môžu byť nielen povrchovo upravené, ale do istej miery aj prefarbené v hmote. Ako však upozorňuje architekt Marian Macko z firmy Rehau, používanie tmavých odtieňov má aj jeden efekt, ktorý si len málokto uvedomí – v lete sa môžu tmavé okenné profily zahrievať na veľmi vysoké teploty, čo kladie vyššie nároky na ich tuhosť a odolnosť proti ohybu.
Pokiaľ ide o farebnosť či vzhľad povrchu, sú však možnosti plastových okien omnoho širšie – od fólií cez farbu až po imitácie hliníka či dreva, alebo kombinovanie rozličných odtieňov z vonkajšej a vnútornej strany okenného profilu.

Správne okno dokáže posunúť celý dom do vyššej kategórie, či už estetickej, alebo z pohľadu komfortu. Naopak, nevhodné okná môžu pokaziť aj inak dobrú stavbu.

5. Pohodlný kontakt

Ďalším logickým trendom je v súvislosti s veľkoplošným zasklením aj lepšia prístupnosť priestoru na druhej strane skla, to znamená bezbariérovosť a jednoduchá manipulácia s dvernými krídlami. Človek si predsa chce užiť nielen pohľad na okolie, ale chce sa do záhrady aj čo najjednoduchšie dostať a môcť pohodlne chodiť na terasu a späť. Trendom je preto nielen tzv. nulový prah, ale aj systémy, ktoré umožňujú ľahko pohybovať s ťažkými veľkoformátovými zasklenými elementmi. A to vôbec nie je jednoduchá úloha. Aké sú teda možnosti pohodlného otvárania, pri ktorých sa nepripravíte o cenné štvorcové metre ani v interiéri, ani v exteriéri?

Najčastejšie sa využívajú dva systémy – posuvno-zdvíhacie (HS portál) alebo paralelne posuvno-sklopné dvere (PSK). „K prednostiam HS portálu patrí komfortné a jednoduché otváranie, bezbariérový prístup, veľké rozmery a minimalistický dizajn. Nevýhodou je vyššia cena a nutnosť špeciálnej konštrukcie. PSK systém, naopak, ťaží z konštrukcie vychádzajúcej zo základného okenného systému a tým aj z lepšej tesnosti. Pozitívom je výrazne nižšia cena, nevýhodou sú oveľa menšie rozmery prvkov a komplikovanejšie otváranie,“  vysvetľuje architekt Macko z firmy Rehau, ktorá ponúka aj „kríženca“, teda hybridný systém, ktorý kombinuje pozitíva obidvoch spomínaných systémov.

Dom s drevenou fasádou a otvorenou panorámou

Zdroj: REHAU

Otvorenie naozaj doširoka umožňuje panoramatický posuvný systém PANORAMA SWING DESIGN, ktorý je ekonomickou alternatívou veľkých dverí od Rehau. Jeho hlavnou výhodou je maximálna variabilnosť pri otváraní – jednotlivé krídla sa dajú individuálne skladať a posúvať. Tepelnoizolačné vlastnosti nie sú, pochopiteľne, pri tomto systéme najlepšie, prvoradé bolo ponúknuť priaznivú cenu, veľkú flexibilitu a finálnu voľnú šírku otvoru. Toto riešenie je teda ideálne napríklad do zimných záhrad, krytých terás či do podobných priestorov, kde si možno pri otvorení krídel naplno užiť slnečné lúče. www.rehau.sk

6. Odolnosť a bezpečnosť

S veľkými zasklenými dverami, cez ktoré vojdete cez terasu priamo do obývačky, však súvisí aj ďalší trend a tým je dodávanie zasklených prvkov do rodinných domov vo vyšších triedach odolnosti proti vlámaniu. Ide minimálne o triedu RC2, často až RC3. Takéto okná a dvere majú niekoľko bezpečnostných uzáverov, bezpečnostné sklo aj špeciálne kľučky vrátane takých, ktoré sa dajú uzamykať a ovládať aj na diaľku.

Posúvno zdvíhací systém detail domu

Zdroj: Schüco

Modulárny posuvno-zdvíhací systém SCHÜCO ASE 80.HI. s nulovým prahom je zhmotnením viacerých trendov. Získal ocenenie Red Dot Design Award 2018 a 2019 a nastavil latku nielen v oblasti produktového dizajnu, ale aj v oblasti zdravej, šikovnej a komfortnej výstavby. Krídla až do výšky 3,5 m, s hmotnosťou do 200 kg, resp. 350 kg, sa dodávajú pre obe stavebné hĺbky – 60 aj 80 mm. Jedno-, dvoj- aj trojkoľajnicové verzie sú založené na multifunkčných profiloch, ktoré umožňujú optimálne použitie rovnakých dielov. www.schueco.sk

7. Inteligentné ovládanie a technológie

Nie, nepresunuli sme sa čisto k téme budúcnosti. Napríklad elektrifikácia, ktorá umožňuje diaľkovo ovládať strešné okná a ich tienenie, je už dnes celkom bežnou cestou na zvýšenie pohodlia v podkroví. VELUX dokonca ponúka aj cenovo dostupnú doplnkovú súpravu, s ktorou možno takéto ovládanie jednoducho a rýchlo nainštalovať aj dodatočne (je k dispozícii aj v solárnom variante, takže nepotrebuje ani prívod elektrickej energie, pretože využíva energiu zo slnka). Dokonalý komfort potom zabezpečí pripojenie strešných okien s roletou na inteligentný systém VELUX ACTIVE. Tento systém vetrá a tieni automaticky bez toho, aby ste na to museli myslieť. Vďaka predpovedi počasia dokáže vyvetrať v predstihu, či zatieniť ešte pred horúcim dňom. Elektrifikácia je cestou k pohodliu aj pri pohybovaní s veľkými modulmi zasklených stien.

Prečítajte si tiež
Bývanie v nadstavbe: Ako presvetliť vrchné podlažie?

Napríklad Schüco ponúka možnosť otvárať a zatvárať veľkorozmerné zasklené elementy dotykom na kľučke, pomocou ovládača alebo cez aplikáciu v smartfóne, a to vďaka skrytému mechatronickému kovaniu TipTronic. A aká je budúcnosť otvorových výplní? Podľa Deceunincku môžeme od okien, resp. zasklenia, očakávať napríklad vyššiu ochranu súkromia – už dnes existujú sklá, ktoré sa dokážu samy zafarbiť podľa intenzity slnečného žiarenia alebo zavedením elektrického prúdu vytvoriť matný efekt tak, aby nebolo vidieť dovnútra. Prebieha tiež vývoj tzv. inteligentných okien, kde je sklo pokryté tenkou vrstvou chemickej látky, ktorá dokáže reagovať na teplotu. Keď je vonku pod 25 °C, prepúšťa teplo do miestnosti, keď je teplota vyššia, odráža ho.

Veľký rodinný dom s presklením a bazén

Zdroj: Deceuninck

Plastový profil DECEUNINCK ELEGANT má 6 komôr a najmenšiu exteriérovú hranu na trhu. Sklené vlákna nahradili v profile oceľovú výstuž krídla a keďže sklo má výrazne lepšie tepelnoizolačné vlastnosti než oceľ, umožnilo to dosiahnuť nízke hodnoty Uf = 0,88 W/(m2 . K). Systém tak spĺňa aj štandardy pre domy s takmer nulovou potrebou energie. Navyše sa tým výrazne znížila hmotnosť finálneho okna, takže manipulácia je jednoduchšia a inštalácia rýchlejšia. Súčasťou profilu je aj modulárny systém, ktorý umožňuje kompatibilitu rôznych hĺbok rámov a okenných krídel (k dispozícii je päť dizajnov krídiel a tri varianty rámu). V ponuke povrchových úprav je škála 50 fólií alebo matný nástrek so zrnitou textúrou. www.elegant.deceuninck.com/sk/

Zaujímavých trendov a noviniek teda nie je málo. A ako sa v tých všetkých možnostiach zorientovať pri plánovaní vlastného domu? Najlepšie je dať na rady odborníkov. Správne okno totiž dokáže posunúť celý dom do vyššej kategórie, či už estetickej, alebo z pohľadu komfortu. Naopak, nevhodné okná môžu pokaziť aj inak slušnú stavbu.

Pripravila: Erika Kuhnová, odborná spolupráca Deceuninck, Rehau a Schüco

Foto: archív firiem

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Okná
Tagy: bezrámové zásteny okenné profily okenné rámy okenné systémy strešné okná zasklené steny
Zdieľať článok

Diskusia