Zdroj: REHAU

SYNEGO SLIDE novinka veľkoformátových dverí

13. 04. 2021 Zdieľať

Trend bývania v posledných rokoch vykazuje výrazný príklon ku stále väčším preskleným plochám, ktoré poskytujú viac svetla. Rovnako významnú rolu hrá dizajn a prevedenie detailov.

Súbežne s týmto javom pozorujeme faktor zmenšujúcej sa obytnej plochy, čo je samozrejme dané rastúcou cenou za meter štvorcový a tiež prebytkom dopytu a tým pádom aj nedostatkom bytov. Rozhodne tieto trendy ovplyvňujú aj konštrukcie okenných systémov, pričom sprievodným javom je veľký záujem o veľkoformátové posuvno-zdvíhacie dvere (HS portál), alebo paralelne posuvno-sklopné dvere (PSK), ktoré prispievajú okrem iného k lepšiemu využitiu priestoru.

Veľké okenné profily

Zdroj: REHAU

S pojmom hybridný sa pravdepodobne každý stretol v súvislosti s automobilmi, ktoré kombinujú viaceré zdroje energie pre svoj pohon. Hybrid je totiž kríženec. A teraz táto definícia vyhovuje aj novému systém REHAU, ktorý kombinuje výhody HS portálu s prednosťami PSK systému. Novinkou je systém SYNEGO SLIDE. Profil je v tomto prípade podobný HS portálu, ale vychádza z konštrukcie štandardného SYNEGA (konštrukčná hĺbka krídla 80 mm). Cieľom je osloviť potenciálnych zákazníkov, ktorí túžia po HS portáli, ale ich finančný rozpočet je nižší. Ako to funguje? V prvej fáze otvárania sa SLIDE čiastočne chová ako PSK, to znamená, že krídlo musíte vysunúť, ale v tomto prípade iba o 1 cm. Krídlo sa tak dostane na koľajnicu, po ktorej sa pohodlne odsune nabok, čiže v druhej fázy sa systém správa ako klasický HS portál. Pevná časť systému, za ktorú zabieha posuvné krídlo pri otvorení, je ukončená bežným stĺpkom zo systému SYNEGO. Vďaka tomu bola dosiahnutá väčšia presklená plocha pevnej časti, čo ocenia hlavne zákazníci, ktorí si potrpia na dizajn.

Veľké posuvné dvere

Zdroj: REHAU

Dobrou správou je, že SYNEGO SLIDE tesní rovnako ako PSK systém a používa štandardné zasklenie (hrúbky až 51mm). Systém vykazuje veľmi dobré tepelne-izolačné vlastnosti, hodnota Uf je do 1,2 W/m2K. Pretože celú hmotnosť skla pri pohybe bude „držať“ koľajnica, môže si SYNEGO SLIDE dovoliť výrazne väčšie rozmery prvkov, ako napríklad PSK. Na šírku môže krídlo mať 2 metre a výšku 2,5 metra do hmotnosti 200 kg. To nemá na trhu konkurenciu. Z dôvodu tuhosti a pevnosti konštrukcie nechýba samozrejme armovanie. Hlukový útlm je identický ako pri systéme SYNEGO. Z pohľadu bezpečnosti je konštrukciu možné navrhnúť v triede RC2.

Systém posúvnych dverí

Zdroj: REHAU

SYNEGO SLIDE má ešte jednu zaujímavú výhodu, otvára možnosť kašírovania celého profilu, čo ocení každý, pre koho je detail dôležitý. Na výber je kompletná kolekcia farebných odtieňov KALEIDO a dekorov, vrátane KALEIDO WOODEC ako v prípade klasického SYNEGA. Výnimkou nie je ani hliníkové obloženie. SYNEGO SLIDE možné používať aj ako klasický okenný systém, čo môže byť prínosné napríklad v kuchyniach.

Viac na www.rehau.sk

Zdroj: PR článok REHAU s.r.o.

Kategória: Okná
Tagy: HS portály okenné profily okenné systémy posuvné dvere sklenené dvere Zdvižno-posuvné dvere
Zdieľať článok