Aby slnko hrialo s mierou

27. 04. 2007
Zdieľať

Slnko je darcom prirodzeného svetla a tepla. Naša životodarná hviezda vie byť však často aj nepríjemná. Aby ľuďom neubližovala, musí byť optimálne dávkovaná. Úlohou modernej slnečnej ochrany je poskytovať tieň počas dňa, večer dovoliť prenikať posledným slnečným lúčom, udržiavať priestory chladné počas leta a v zime pomáhať šetriť vykurovaciu energiu.

Ak naše domy v letnom období dostatočne neochránime pred slnkom, stanú sa neobývateľnými práve pre akumulované teplo. To spôsobuje, že teplo putuje do našich príbytkov mimo vykurovacej sezóny po trase: slnko – netienené stavebné otvory – interiér. Zabrániť tomuto negatívnemu javu môžu rôzne typy tienenia od okeníc, roliet, žalúzií až po markízy. Dôležitou požiadavkou je aj estetický vzhľad celkového stvárnenia fasády, ktorá je súčasťou modernej architektúry.

Izolácia je v tom nevinne


Aby slnko hrialo s mierou

81077

Zatepľovanie je dnes veľmi aktuálne. Šetrenie energiou sa stalo nevyhnutnosťou nielen z ekonomického hľadiska, ale aj z hľadiska životného prostredia. Novostavby, ale aj rekonštrukcie sa už vlastne nerealizujú bez dostatočnej tepelnej izolácie, ktorá odstraňuje tepelné mosty, zlepšuje hygienu prostredia v interiéri a je aj zdrojom tepelnej pohody. Teplo je jedným z hlavných dôvodov, prečo naše obydlia zatepľujeme. Avšak počas roka vznikajú situácie, kedy by sme tepelnú izoláciu z obvodových stien, zo stropov a strešných konštrukcií najradšej odstránili.


Aby slnko hrialo s mierou

81081

Slnko dokáže v letných mesiacoch vyhriať dobre izolovanú stavbu na neznesiteľnú úroveň. Paradoxom je, že to nespôsobuje izolácia, ako sa mnohí mylne domnievajú. Práve naopak, ak v lete zabránime nadmernému prehrievaniu a zabezpečíme chladenie zvnútra, vďaka izolácii bude v interiéri príjemná klíma. Nežiaduce teplo prichádza cez stavebné otvory ako okná, zasklené plochy, svetlíky, sklobetónové steny a pod. Obmedziť prebytok tepla môžeme aj častým alebo permanentným vetraním. Vyvetrať interiér sa nám však podarí len v niektorých oblastiach, pretože rozpálené plochy na sídliskách alebo v mestských zónach vetranie fyzikálne znemožňujú. Na druhej strane nepríjemnou stránkou vetrania môže byť ohrozovanie nášho zdravia a znečistenie interiéru, ak dostatočne rýchlo nezareagujeme napríklad na posedenie susedov pri grile. Oveľa efektívnejším riešením proti zabráneniu priamemu prechodu slnečných lúčov je tienenie – interiérové alebo exteriérové. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete o viacerých druhoch exteriérového tienenia.

Okenice

Klasické okenice sú pôvodným, jednoduchým riešením problému. V zime dokážu tepelne izolovať a slúžia aj ako zvuková izolácia či bezpečnostný prvok. Zabraňujú priamemu slnečnému žiareniu. Ich variabilita je však obmedzená. Môžeme ich nechať buď otvorené dokorán alebo zavreté, čo nie je veľmi praktické. Preto sa postupne začali vyrábať okenice s pohyblivými výplňami, ktoré už ponúkli viac možností nastavenia. Od nich je už veľmi blízko k tieniacim roletám a žalúziám.

Rolety


Aby slnko hrialo s mierou

81080

Pomocou vonkajších roliet takisto možno úplne zatemniť okná, ale tým, že ich môžeme nastaviť do ľubovoľnej polohy, ponúkajú oproti okeniciam väčší komfort. Vyrábajú sa z ľahkých kovov, dreva alebo plastu a fungujú na princípe navíjacieho mechanizmu, ktorý je umiestnený v puzdre v hornej časti rolety. Ovládajú sa viacerými spôsobmi. Najjednoduchšie ovládanie je pomocou šnúry alebo pásky. Bežné je ovládanie kľukou, ako aj ovládanie s využitím elektromotora. Komfort ovládania sa, pochopiteľne, premieta do konečnej ceny tieniacej techniky, preto je len na používateľovi, pre ktorý z týchto spôsobov sa rozhodne. Výhodou predokenných roliet je, že sa dajú namontovať na fasádu dodatočne. Skrinky s navíjacím mechanizmom môžu byť izolované proti mrazu, preto ich možno aplikovať jednoduchým prichytením nad okno alebo nad balkónové dvere. Rolety majú väčší efekt vtedy, keď sú čiastočnou alebo úplnou súčasťou obvodového plášťa a stavebného otvoru. Je to elegantné, a zároveň prirodzene pôsobiace riešenie, na ktoré treba pamätať už pri stavbe domu.

Efektívnou slnečnou ochranou, sprostredkujúcou tiež výrazné zabránenie úniku tepla počas mrazivých nocí, sú vonkajšie rolety s hliníkovými lamelami. Umožňujú príjemný spánok s vetraním cez štrbiny medzi lamelami, bez toho, aby ochladili vnútorný priestor. Mimoriadne praktické sú kombinované rolety, ktoré majú popri funkcii tienenia zabudovaný aj spúšťací sieťkový záves na ochranu pred hmyzom. Vonkajšie rolety môžete zabudovať s viditeľnou skrinkou alebo so skrinkou umiestnenou pod omietkou fasády. Farebné kombinácie lamiel a tvary skrinky okrem toho umožnia zhmotniť vaše predstavy a osobný vkus.


Aby slnko hrialo s mierou

81082

Žalúzie

Stretávame sa s nimi najmä v interiéri, ale uplatnia sa aj pred oknom z vonkajšej strany. Systém horizontálne nastaviteľných lamiel, ktoré sa dajú posúvať tak ako roleta, ponúka opäť širšie možnosti. Z materiálov tentoraz prevažuje tenká hliníková lišta, ale vyskytuje sa aj drevo či plast. Lamely sa umiestňujú zväčša horizontálne, ale výrobcovia na základe požiadaviek dizajnérov vyrábajú aj rozličné uhlové variácie ich rozloženia. Účinnú a elegantnú vonkajšiu ochranu vytvára práve nový typ vonkajších hliníkových žalúzií. Široké lamely sú plynulo nastaviteľné v ľubovoľnom uhle tak, aby svetlo vchádzalo, ale zvedavé pohľady zostali vonku.

Záves žalúzií môže byť zhotovený aj rozdelením na dve časti, teda nastavením rôzneho uhla sklonu lamiel. Spodnú časť závesu môžete nastaviť tak, aby sa slnko odrážalo a neoslňovalo miestnosť, pričom horné lamely usmernia svetlo na strop miestnosti s rovnomerným osvetlením. Existujú aj absolútne nehrdzavejúce lamely, ktoré sa vyrábajú zo špeciálne extrudovaného hliníka. Môžu byť ploché alebo s lemovanými okrajmi. Pre úplné zatemnenie miestnosti sú vhodné robustné lamely so špeciálnym dizajnom v tvare „Z“ a s tesnením uzatvárajúcim každú svetelnú štrbinu.

Lamely odrážajú až 80 percent slnečných lúčov. Pri úplnom uzavretí dokážu vytvoriť ochranu pred nepohodou. Zavreté, pootvorené alebo úplne otvorené lamely odrážajú svetlo vždy iným spôsobom. V interiéri sa pomocou nich dajú vytvárať zaujímavé nálady. Priame slnečné svetlo, ktoré sa odráža od žalúzií, môžeme nasmerovať rozlične. Zabránime tak dopadu slnečných lúčov na sklenú výplň okien a prehrievaniu interiéru. Zároveň vytvoríme mäkšie difúzne svetlo presmerované na strop či steny.


Aby slnko hrialo s mierou

81083

Konštrukciu žalúzií možno upevniť na fasádu alebo rám okna, v prípade novostavby zabudovať do zvláštneho priestoru. Lamely šírky 50 mm sa vedú pomocou napínacieho lanka. Lamely široké 60 až 100 mm sú vedené vodiacimi lištami, ktoré dokonale povedú aj záves široký 5 m. Ovládanie môže byť manuálne aj elektrické. Elektrický pohon je zabezpečený prostredníctvom vypínača, diaľkového ovládača alebo centrálneho ovládania všetkých žalúzií podľa slnečného svitu a vetra. Ak ste sa stretli s problémom hlučnosti exteriérových žalúzií za veterného počasia, nežiaduce zvuky sa už dnes odstraňujú pomocou PVC vložiek vsadených do otvorov pre vodiace lanko. Samotné lanko nespôsobuje hluk a plast ho chráni aj proti opotrebeniu a korózii.

Rolety a žalúzie pomáhajú aj mimo letnej sezóny. Tým, že sa nachádzajú pred sklenou výplňou okna, vytvárajú prirodzenú vzduchovú vrstvu, ktorá pomáha tepelne izolovať aj tento priestor. Rozličné tvary vedení a krytov a široká paleta farebných odtieňov žalúzií ponúka ideálne riešenie aj pre architektonické stvárnenie každej fasády.

Markízy

Najčastejšie ich môžeme zaregistrovať na terasách či v záhradách rodinných alebo bytových domov. Najväčší boom zažívajú v súčasnosti ako tieniaca exteriérová technika kaviarní, barov a reštaurácií. Technológia však ostáva rovnaká a môžeme ju využiť aj v našich domácnostiach. Vybrať sa dá medzi pevnou a pohyblivou konštrukciou, ktorá býva najčastejšie vyrobená z ľahkých hliníkových zliatin. Manipulácia preto nie je zložitá ani v prípade mechanického nastavenia. Ešte jednoduchšia je vtedy, ak využijeme výhody elektronického ovládania.


Aby slnko hrialo s mierou

81078

Textílie s kvalitnou povrchovou úpravou (PVC, dralon, leacryl) a antistatickou a protiplesňovou ochranou nás ukryjú nielen pred intenzívnym slnečným žiarením, ale pod markízou pokojne vydržíme aj počas dažďa. Fasádne a zvislé markízy spájajú dizajn a funkciu slnečnej ochrany na vysokej úrovni .Umožňuje to výber farebnej škály akrylových látok, rôznorodosť tvarov a voľba rozličných farieb hliníkových častí konštrukcie. Toto všetko ponúka široké možnosti obzvláštnenia balkónov, lodžií, terás či dvorov rodinných domov.

Veľkoplošné tieniace konštrukcie a slnolamy

Veľkoplošné tienidlá sú obdobou markíz a využívajú sa najmä v záhradách a na väčších terasách. Ide o slnečníky alebo tieniace plachty s väčšou krycou plochou. Ak teda plánujete využívať spomenuté priestranstvo na častejší relax a slnečné lúče alebo daždivé počasie vám v tom prekážajú, máte k dispozícii efektívne a zväčša aj estetické a architektonicky zaujímavé riešenie. Konštrukčné technológie umožňujú pomerne jednoduchú manipuláciu. Tieniace plachty sa vo väčšine prípadov ovládajú elektromotorom.

Tieniaca technika a hi-tech

Aj segment exteriérovej tieniacej techniky už využíva najmodernejšie technológie, aby uspokojil potreby používateľov. Pomaly, ale isto sa mechanické ovládanie stáva minulosťou a do popredia sa čoraz viac tlačia inteligentné elektronické systémy, ktoré sa nekončia len pri diaľkovom ovládači. Už aj bežne dostupné elektronicky ovládané rolety, žalúzie alebo markízy majú snímače reagujúce na vietor alebo dážď a usmerňujú tieniacu techniku automaticky. Zabránia tak jej poškodeniu alebo zničeniu. Tu už prenikáme do oblasti exkluzívnych tieniacich systémov, ktoré sa stali samozrejmosťou v bohatších štátoch, ale postupne sa dostávajú aj k nám.


Aby slnko hrialo s mierou

81084

Na začiatku komfortného riešenia tienenia pre náš dom by mal byť počítačový program, pomocou ktorého možno nasimulovať dráhu slnka počas celého roka, respektíve počas ktoréhokoľvek dňa v roku a miesto na Zemi. Vytvoríte si slnolam, žalúziu alebo markízu a posúdite účinnosť navrhnutej protislnečnej techniky. Program umožňuje aj pohyb v interiéri, kde môžete v animácii pozorovať, ako slnko preniká do interiéru, ktoré plochy vnútri sú ožiarené a pod. Táto počítačová animácia je základom konštruovania inteligentných tieniacich systémov, pracujúcich za nás. Reagujú na zmeny počasia, priameho slnečného žiarenia a v neposlednom rade chránia naše domovy pred zvedavými pohľadmi. Prepojený informačný systém reguluje ovládanie roliet, žalúzií alebo markíz a slnolamov. Snímače vyhodnocujú klímu v interiéri a podľa potreby regulujú aj prácu klimatizačnej techniky či kúrenia. Preto napríklad v zimnom období počas slnečných dní môžeme pomocou takejto technológie zúročiť bezplatné tepelné zisky a ušetriť tak na vykurovaní.

Systémy tzv. inteligentných domácností, ktoré zahŕňajú aj ovládanie tieniacej techniky, možno ovládať nielen pomocou ovládačov priamo v domácnosti, ale aj cez internet alebo esemesky, ak ste dlhšie mimo bydliska. Jedným z exkluzívnych a praktických riešení je aj kombinácia tieniacej techniky so solárnymi kolektormi. Pevné slnečné clony využívajú projektanti na umiestnenie solárnych článkov. Samotné bloky kolektorov zabraňujú priamemu dopadu slnečných lúčov na stavebné otvory a súčasne sú zdrojmi energie na využitie v domácnosti.

V zime teplo, v lete chládok

Správne zateplený a zatienený príbytok by mal byť nastavený tak, aby v zime poskytoval teplo a v lete chládok. Exteriérových tieniacich systémov je niekoľko, stačí si vybrať. Ak vám to vaša momentálna finančná situácia nedovoľuje, skúste improvizovať. Drevená konštrukcia s viničom alebo inou popínavou rastlinou nie je ekonomicky veľmi náročným riešením a najmä v lete dokáže na určitých miestach nahradiť spomínané tienenia. Nejde to ale všade, preto by bolo dobré pouvažovať nad niektorým z riešení tienenia, ktoré pomôžu znižovať nepotrebné tepelné zisky. Prispejete tak k vytvoreniu príjemnej klímy u vás doma a možno sa vám podarí vhodným výberom exteriérových tienidiel aj skrášliť alebo zatraktívniť všednejúcu fasádu vášho domu. Roleta, žalúzia, markíza alebo pevná slnečná clona sú na to, aby sa vám to podarilo.

Kategória: Okná
Tagy: rolety tienenie žalúzie
Zdieľať článok

Diskusia