Pre aký materiál okenných rámov sa rozhodnúť a prečo?

11. 10. 2017
Zdieľať

Plánujete osadiť nové okná a rozhodujete sa, aký materiál rámu zvoliť? Prečítajte si, aké sú trendy a na čo si dať pri výbere pozor. Okrem svojho vkusu a financií berte do úvahy viaceré kritériá, ako sú tepelnoizolačné parametre, životnosť či spôsob údržby.

Pri výbere okien hrajú častokrát hlavnú úlohu financie, a preto sú plastové okná tie najpoužívanejšie. Z estetického hľadiska sa však dreveným oknám nikdy nevyrovnajú. V prípade moderných stavieb sa preferujú kovové okná z hliníka alebo ocele, ale veľmi priaznivé vlastnosti dosahujú aj okná z kombinovaných materiálov, napríklad drevené, ktoré sú chránené z vonkajšej strany hliníkom. Pri rekonštrukcii a prestavbe starších domov by malo dostať drevené okno vždy prednosť pred ostatnými materiálmi, a ak pôvodné okná nie sú v dezolátnom stave, ich oprava by mala mať prednosť pred výmenou za nové. Najmä ak ide o historické či architektonicky cenné objekty. 

Drevo 

Ide o prírodný a obnoviteľný materiál, teda je to jasná voľba aj z ekologického hľadiska. Má prirodzené tepelnoizolačné schopnosti, dobré mechanické vlastnosti a široké možnosti atypických riešení. Drevo má, samozrejme, vyššie nároky na údržbu a malo by sa natierať aspoň každých päť rokov, čistiť aj voskovať aspoň raz ročne. Z interiérovej strany pôsobí útulne a teplo a farbu rámu si môžete kedykoľvek zmeniť. Medzi jeho nevýhodu patrí vyššia cena oproti plastovým oknám.

 

Plast 

Plastové okná sú zasa jasnou voľbou, keď berieme do úvahy pomer kvality a ceny. Majú nízke nároky na údržbu, keďže ich stačí umývať bežným saponátom. Majú výborné tepelnoizolačné schopnosti a relatívne nízku cenu. Ich povrch môže mať rôzne úpravy. Rámy sú hrubšie, majú väčšiu tepelnú rozťažnosť a mechanické vlastnosti v porovnaní s inými materiálmi sú trochu slabšie. Ich životnosť je overená na 50 rokov.

Pred samotným výberom zvážte, kde majú okná slúžiť a čo od nich očakávate. Nezabudnite riešiť tiež doplnky, akými sú parapety, tienenie, sieťky proti hmyzu a ďalšie detaily. Môžete tak ušetriť mnoho problémov a nemalé financie.

Hliník 

Ide o materiál mimoriadne moderného elegantného vzhľadu, ktorý sa využíva najmä pri moderných stavbách s veľkými zasklenými plochami. Samozrejme, tomu zodpovedá i jeho cena. Povrch sa dá rôzne upravovať, výhodou je nízka hmotnosť spojená s vysokou pevnosťou, odolnosť a dlhá životnosť, nízke nároky na údržbu aj fakt, že ide o recyklovateľný materiál. 

Ekologické stavby jednoznačne drevené rámy.

Moderná architektúra zasa preferuje ploché rámy v striedmej sivej farbe či so vzhľadom hliníka.

Okrem zasklenia a rámu sú pri výbere okien dôležité aj osadenie, tienenie či vetranie. 

Berte preto pri výbere do úvahy všetky tieto parametre.

Pri veľkorozmerných ťažkých zaskleniach sa musí zohľadniť aj konštrukcia rámu a kovanie.

Čím viac sklených tabúľ, tým vyššia hmotnosť.

Kombinácia

K aktuálnym trendom patria drevo-hliníkové okná, ktoré majú moderný vzhľad a výborné parametre. Drevené rámy poskytujú vynikajúce tepelné technické vlastnosti a príjemnú estetickú podobu zo strany interiéru, hliníkové profily na vonkajšej strane zasa zaručujú dlhú životnosť a odolnosť proti poveternostným podmienkam. Pri ich výbere je dôležité skontrolovať medzeru medzi dreveným rámom a hliníkovým profilom, keďže drevo potrebuje dýchať. Aj plastové okná sa môžu kombinovať s inými materiálmi, napríklad s hliníkom. Plastovo-hliníkové okná sú vhodné do nízkoenergetických a pasívnych domov. Ponúkajú vyššiu úsporu energie, bezpečnosť a výbornú tepelnú a zvukovú izoláciu. Môžete si vybrať z rôznych farebných vyhotovení z vonkajšej strany.

Doplnky

K tomu, aby vám vaše okno slúžilo v maximálnej možnej miere, budete potrebovať aj tienenie – interiérové alebo exteriérové. Je vhodné s ním počítať ešte pred realizáciou samotných okien. Nuž, a ak nechcete mať plný dom nepríjemného hmyzu, rozhodne by ste si mali k oknám zaobstarať aj sieťky.

Názor odborníka

Andrea Kúdelová
vedúci divízie obchod a marketing
www.ksystem.sk

Na toto si dajte pozor

Často sa stáva, že keď si zákazníci chcú dať na okná dodatočne namontovať sieťky proti hmyzu, zistí sa, že z dôvodu nesprávnej montáže tieniacej techniky, najmä exteriérových žalúzií a roliet, to nie je také jednoduché. Každá profesionálna montážna firma by mala vykonať montáž takým spôsobom, aby zákazníka do budúcnosti neobmedzovala alebo mu celkom nezabránila v možnosti ochrániť svoj domov pred dotieravým hmyzom. V K-system sme pre zákazníkov, ktorí ešte len plánujú stavať, pripravili prehľadné tabuľky, vďaka ktorým získajú prehľad o tom, koľko montážneho priestoru na osadenie sietí alebo ich kombinácií s exteriérovými žalúziami budú potrebovať. Ideálne je však objednať si exteriérové rolety s integrovanou sieťou proti hmyzu, prípadne kombinovať exteriérové rolety s pevnými sieťami. Ich rám splýva s rámom okna a priestor na montáž je teda zanedbateľný. 

Ďalším problémom z hľadiska nemožnosti namontovať sieť býva neprofesionálne riešenie zateplenia obytných budov. Kompletne zaomietnutý vonkajší okenný rám neumožňuje zákazníkom osadiť ani len pevnú okennú sieť. Sieť nie je možné kotviť o rám okna. Vtedy býva možnosťou montáž posuvnej siete do ostenia, ktorá je finančne náročnejšia. V takomto prípade však treba dávať pozor na to, aby nedošlo k porušeniu celistvosti fasády, keďže podľa podmienok niektorých stavebných firiem vtedy stráca bytový dom nárok na záruku.

Odporúčame


Pre aký materiál okenných rámov sa rozhodnúť a prečo?

Pre aký materiál okenných rámov sa rozhodnúť a prečo?
Inoutic / Deceuninck, spol. s r.o.

Okenné profily do pasívnych domov

Ide o 6-komorové profily Eforte do nízkoenergetických a pasívnych domov. Hodia sa najmä tam, kde je úspora energie na prvom mieste. Okrem dorazového a stredového tesnenia majú prídavné tesnenie v krídle pod sklom navyše. Sklo je zapustené do 25 mm hlbokej zasklievacej drážky – tá bráni úniku tepla a roseniu. Vyrábajú sa v 40 farbách a dekoroch aj s hliníkovým opláštením, vďaka ktorému vyzerajú plastové okná ako hliníkové. Majú vynikajúce tepelnoizolačné a zvukovoizolačné vlastnosti. www.inoutic.sk


Pre aký materiál okenných rámov sa rozhodnúť a prečo?

Pre aký materiál okenných rámov sa rozhodnúť a prečo?
VELUX SLOVENSKO spol. s r. o.

Okno do plochej strechy 

Nové zaoblené zasklenie kombinuje elegantný dizajn s vysokou úrovňou presvetlenia. Popritom ponúka možnosť plne využiť potenciál plochých striech. Zároveň umocňuje reálne prepojenie s prírodou. Má významné funkčné vlastnosti a vďaka svojmu tvaru umožní jednoduchšie stiecť dažďovým kvapkám zo svojho povrchu a súčasne redukuje hluk počas dažďa a krupobitia. Zaoblené zasklenie môžete umiestniť vo všetkých strechách, ktoré majú sklon 0° až 15°. Je dostupné v ôsmich veľkostiach. www.velux.sk

 


Pre aký materiál okenných rámov sa rozhodnúť a prečo?

Pre aký materiál okenných rámov sa rozhodnúť a prečo?
Mirador

Panoramatický výhľad

Paralelne posuvné steny s drevo-hliníkovým profilom umožňujú realizovať veľkorysé zasklené plochy až do výšky stropnej konštrukcie a šírky 19 m. Maximálna šírka jednej časti môže byť 5 m bez použitia predeľovacej priečky. Môžete si tak vychutnávať neobmedzený výhľad na okolitú krajinu alebo záhradu. Medzi veľké výhody panoramatického HS portálu patrí rovnaká línia interiérovej a exteriérovej podlahy s plynulým prechodom. Vytvára tak bezbariérový vstup na terasu alebo do interiéru. www.mirador.eu 

TEXT KATARÍNA BAROŠOVÁ
FOTO ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ časopis Môj dom 9/2017

Kategória: Okná
Tagy: drevené okná drevo-hliníkové okná hliníkové okná okenné profily plastové okná
Zdieľať článok

Diskusia