Zdroj: Hornbach

Je hygienická a vydrží roky! Ako položiť PVC podlahu?

10. 10. 2022
Zdieľať

Šachovnicový vzor, tigria koža alebo drevený dekor? PVC podlaha ponúka celý rad pozoruhodných vzorov. Zároveň je hygienická a vydrží roky. A ako ju položiť? S naším podrobným návodom to určite zvládnete.

Radí Richard Klička,

odborník z oddelenia stavebnín v projektových marketoch HORNBACH

PVC podlahová krytina sa dá položiť aj navoľno bez fixácie. Vtedy odporúčam elastické podlahové krytiny skladovať v rolách nastojato a dosky naležato, a to vždy maximálne 8 kartónov nad sebou. Pred samotným kladením by ste mali podlahovú krytinu uložiť na noc do miestnosti, v ktorej ju chcete položiť, aby sa aklimatizovala. Počas kladenia by teplota v miestnosti nemala klesnúť pod 18 °C.

Prečítajte si tiež
Ako stihnúť svojpomocne zrekonštruovať panelákový byt v pôvodnom stave za 4 mesiace

Postup

Stupeň náročnosti: 2/5

Počet osôb: 2

Dĺžka realizácie: 1 deň + 2 dni na schnutie a sadnutie podlahy

MATERIÁL

 • PVC krytina/dlaždice
 • stierková hmota (pri nerovnostiach podlahy)
 • disperzné lepidlo
 • penetračný náter
 • okrajové a prechodové lišty
 • rozperky a skrutky na upevnenie líšt

NÁRADIE

 • skladací meter
 • ozubená stierka
 • odlamovací nôž
 • oceľový príložník
 • linkovacia súprava

NÁŠ TIP

Pri nákupe dbajte na to, aby sa celá krytina na jednu miestnosť odobrala z tej istej roly. Tým sa vyhnete rozdielom vo farebnosti.

Ako na to

Príprava plochy

Ako položiť PVC podlahu

Zdroj: Hornbach

Pôvodnú podlahu odstráňte a podklad vhodne upravte. Musí byť rovný, pevný a bez prachu, nečistôt a mastnoty. Navyše musí zostať stále suchý. Na odstránenie lepidla na malej ploche použite špachtľu, v prípade väčšej plochy napríklad brúsku na betón.

Prečítajte si tiež
Farebný, veselý a vzdušný byt, ktorému dominuje mentolová kuchyňa

Nanášanie základného náteru

Ako položiť PVC podlahu

Zdroj: Hornbach

Pri nasiakavých podkladoch naneste valčekom penetračný náter. Ak treba, podlahu vyrovnajte tekutým tmelom. Na oddelenie steny položte na okraje izolačné pásy. Rozmiešaný tmel nalejte na podlahu a vyrovnajte ho hladidlom.

Dokončenie podkladu

Ako položiť PVC podlahu

Zdroj: Hornbach

Plochu nechajte deň schnúť. Povrch bude dokonale hladký, ak ho obrúsite hrubým brúsnym papierom. Potom všetko oprášte a natrite hĺbkovým penetračným náterom. Po zaschnutí hĺbkovej penetrácie môžete orezať izolačné pásy popri stenách.

Prvé natiahnutie

Ako položiť PVC podlahu

Zdroj: Hornbach

Ak budete vzhľadom na šírku miestnosti klásť dva pásy vedľa seba, vznikne šev – najprv si teda premyslite, kde bude prekážať najmenej. Výklenky na radiátory pripočítajte k rozmerom. Rozviňte prvý pás a natiahnite ho k stene.

Prečítajte si tiež
Pôvodné neduhy panelového bytu zo 60. rokov využili autori rekonštrukcie vo svoj prospech. Nebáli sa spojiť industriál s retro nábytkom

Rezanie krytiny

Ako položiť PVC podlahu

Zdroj: Hornbach

Narežte krytinu v rohoch našikmo, aby ste mali pri jej ohýbaní dostatočnú rezervu na usadenie a dorezanie. Presahy môžete teraz skrátiť na 5 cm, bude sa vám pracovať jednoduchšie. Nechajte krytinu odpočívať 24 hodín, aby sa aklimatizovala.

Fixácia podlahy

Ako položiť PVC podlahu

Zdroj: Hornbach

Odhrňte krytinu až doprostred miestnosti. V prípade dvoch pásov odhrňte obidva. Naneste fixáciu na podlahu – na okraje pomocou štetca, na plochu pomocou valčeka. Fixáciu vyvetrajte a vykonajte skúšku prstom. Keď nebude mokrá na dotyk, je pripravená na položenie krytiny.

Uhládzanie

Ako položiť PVC podlahu

Zdroj: Hornbach

Pripravte si ešte jeden nástroj na uhládzanie. Napríklad omotajte kus dreva handrou alebo starým uterákom. Následne položte PVC krytinu a uhládzajte ju smerom od stredu k okraju. Dávajte pozor, aby sa nezvlnila. Presahy medzi oboma pásmi sa uhladzovať nesmú.

Spájanie dvoch pásov krytiny

Ako položiť PVC podlahu

Zdroj: Hornbach

Priložte na rezné línie dlhé oceľové pravítko a odrežte obidve krytiny zároveň až potiaľ, kde je krytina upevnená. Potom odstráňte presahy. Obidve polovice krytiny zasuňte k sebe a zhora uhlaďte. Šev sa zapečatí prostriedkom na zváranie za studena.

Prechodový profil

Ako položiť PVC podlahu

Zdroj: Hornbach

K dverám narežte prechodový profil. Presne ho umiestnite a pomocou klincov si vyznačte otvory na vyvŕtanie do podlahy. Potom profil opäť položte na stranu, vyvŕtajte otvory na rozperky a priskrutkujte profil.

Podrobný videonávod a zoznam potrebného materiálu aj náradia nájdete na stránke www.hornbach.sk v sekcii Návody.

Text a foto: Hornbach, zodpovedná redaktorka Miroslava Maceková

Zdroj: Časopis Môj dom 

Kategória: Podlaha, dlažba
Tagy: krytiny PVC podlahy renovácia podlahy
Zdieľať článok

Diskusia