Laminát alebo drevo? (1. časť – Laminát)

30. 01. 2006
Zdieľať

Zdalo by sa, že táto dilema je otázkou vkusu. Závisí však aj od priestoru. Všeobecne platí zásada, že laminát patrí do menej udržiavaných priestorov s vysokou frekvenciou pohybu ľudí, kde sa kladú vyššie nároky na odolnosť podláh a kde sa vyžaduje rýchla a nenáročná údržba. To znamená, že sa hodí do obchodov, prípadne do bytov, ktorých majitelia nechcú do podláh veľa investovať. V bytoch je vhodnou alternatívou prašných kobercov, studených a krehkých keramických dlažieb a drahého dreva.

Ponuka laminátových parkiet na našom trhu je široká, veď ide o obľúbenú komoditu. Podľa čoho si však vybrať, keď to, že sme si vo výhodnej akcii kúpili nepodarok, zistíme až pol roka po jeho nainštalovaní? Je laminát naozaj taký odolný, ako sa hovorí? Záleží vôbec na jeho cene?


Laminát alebo drevo? (1. časť - Laminát)

43366

Laminátové podlahy sú mimoriadne odolné, nie však nezničiteľné. Ich životnosť je 15 až 20 rokov, počas ktorých si zachovávajú vynikajúce vlastnosti. Potom je však nevyhnutné ich vysekať a vyhodiť. Predávajú sa v nižších aj vyšších cenových reláciách. Podlahy nižších cenových relácií sú určené do bytových priestorov. Kedysi sa kvalita laminátových podláh udávala podľa ich odolnosti proti oderu v otáčkach, čo bol však zavádzajúci údaj, pretože vrchná melamínová vrstva je dostatočne tvrdá aj pri tých najlacnejších parketách. Laminátové parkety totiž nestrácajú svoju funkčnosť „ochodením“, ale nestabilitou ich nosnej dosky.

Smerodajná je stabilita

Znamená to, že kvalita parkiet závisí od kvality nosnej dosky, preto svoj výber zamerajte na dosku HDF (H znamená anglické hard – tvrdý; M pri doske MDF znamená medium, čo je stredná tvrdosť, ktorá je na laminátové parkety nedostačujúca; nevyhovujúce sú aj DTD dosky) hrubú minimálne 8 mm. Na trhu sú síce dosky hrubé aj 6 mm, dostatočne stabilná je však minimálne 8 mm hrubá doska.


Laminát alebo drevo? (1. časť - Laminát)

43369

Kvalitu laminátových podláh zvyšuje aj impregnácia nosnej dosky. Impregnovaná môže byť buď celá doska, alebo iba v mieste spoja, ktorý je na poškodenie najcitlivejší. Každý dodatočný efekt posúva podlahu o triedu vyššie a tým sa, samozrejme, zvyšuje nielen jej odolnosť a kvalita, ale aj cena. Kategórie laminátových parkiet sa na výrobkoch označujú piktogramami s domčekmi a postavičkami, ktoré vyjadrujú triedy záťaže: AC1, AC2, AC3. Piktogram AC1 (jedna postavička, trieda 21) znamená, že parkety sú určené do najmenej náročných obytných interiérov – napr. spální, hosťovských izieb, prípadne spální väčších detí; AC2 (dve postavičky, trieda 22) sú do náročnejších obytných interiérov – obývačiek, detských izieb, jedální; AC3 (tri postavičky, trieda 23) sú do najnáročnejších obytných interiérov – chodieb a kuchýň, obývačiek. Ak sa umiestňuje jeden druh podlahy do celého bytu, vhodná je najvyššia trieda do všetkých miestností. Nepísané pravidlo je, že sa nekombinujú dva druhy drevín navzájom. Vyššie triedy sú určené do verejných interiérov.

Záruka kvality

Nezáleží na tom, kde kupujete podlahu, ale akú záruku vám na ňu poskytne jej predajca. Tá svedčí o jeho serióznosti a kvalite výrobku, pretože kvalita podlahy sa dá posúdiť minimálne rok po jej inštalácii. Dodávateľ, ktorý si je istý kvalitou výrobku, dokáže ju bez problémov zaručiť. Dajte si pozor na najlacnejšie parkety v akciách, lebo na ne sa záruky zvyčajne nedávajú.

Laminát v kúpeľni?


Laminát alebo drevo? (1. časť - Laminát)

43364

A prečo nie? Bude vás to síce stáť pár korún navyše, ale módny drevený dezén v kúpeľni za to stojí… Vodovzdornosť zabezpečuje kvalitná impregnácia nosnej dosky. Nosnou doskou kvalitných značkových parkiet už nie je HDF, ale doska, v ktorej je vyšší obsah melamínových vlákien, čo jej nasiakavosť zníži na minimum. Tieto dosky sú vhodné do miestností s vysokou relatívnou vlhkosťou vzduchu – sušiarní, oddychových miestností sáun, kuchýň s problematickým odvetrávaním a do kúpeľní. Medzistupňom medzi obyčajnou HDF a doskou s obsahom melamínu je HDF doska impregnovaná po celej dĺžke.

Laminát je ideálny napríklad pre majiteľa bytu, ktorý ho chce prenajať a nie je si istý ohľaduplnosťou podnájomníkov – drevo by bolo v tomto prípade málo odolné a príliš drahé v prípade potrebnej likvidácie podlahy zničenej neserióznymi podnájomníkmi.

Kategória: Farby, materiály Podlaha, dlažba
Tagy: laminát podlaha podlam
Zdieľať článok

Diskusia