22. 06. 2005
Zdieľať

Vstupným priestorom domu je predsieň. Každá návšteva si vytvára prvý dojem z interiéru domu práve tu. Je to miesto, kde sa obyvatelia domu aj návšteva vyzúvajú, vyzliekajú z kabátov, odkladajú si čiapky či klobúky. Predsieň alebo vstupná hala je prechodom medzi interiérom a exteriérom, je teda takou prepúšťacou komorou medzi neprívetivým vonkajškom a útulným domovom. Preto má byť zariadená účelne a prakticky, nemala by byť zbytočne vyzdobená a preplnená nábytkom.



Plánovanie

Pri plánovaní predsiene treba zohľadniť aj to, že cez ňu budeme sťahovať všetok nábytok a zariadenie bytu, preto je veľmi praktické, aby boli vstupné dvere do domu a spájacie dvere medzi predsieňou a ďalšími časťami domu širšie, aspoň 900 mm. Dvere široké jeden meter a viac (aj dvojkrídlové) nie sú na škodu. Vstupné dvere a priestor pred nimi (vonku aj vnútri) by mali umožňovať bezpečný a pohodlný príchod aj odchod z domu.

Podlaha


Predsieň

24026

Výber podlahovej krytiny je najdôležitejším krokom, pretože musí znášať vodu či sneh z mokrých topánok a všetky nečistoty spojené s prevádzkou (napr. okrem snehu môžeme nanosiť do predsiene aj zvyšky posypových solí ap.). So zvýšenou záťažou a väčším znečistením súvisí aj používanie účinnejších čistiacich prostriedkov, ktorým musí tiež podlahová krytina odolávať. Časté upratovanie je v predsieni opodstatnené, pretože sa tu pohybujeme v domácej aj vo vychádzkovej obuvi. Vo svete je bežné neprezúvať sa, ak to dovoľujú vonkajšie podmienky. U nás to také bežné nie je a obyčajne sa prezúvame my aj naše návštevy do papúč. Ak sa rozhodneme byť “svetoví”, mali by sme zabezpečiť, aby sa nečistoty neprenášali ďalej do bytu. Preto sa odporúča trojzónové čistenie obuvi na rohožkách položených v určitých vzdialenostiach za sebou od najhrubšej po najjemnejšiu. Ako podlahová krytina v predsieni sa najčastejšie používa keramická dlažba. Jej povrchová úprava je rozhodujúcim činiteľom vzhľadom na praktickosť, bezpečnosť a jednoduchú údržbu. V každom prípade by sme mali vybrať dlažbu s protišmykovým povrchom. Aj pár kvapiek vody môže vytvoriť na povrchu hladkej glazovanej alebo leštenej dlažby veľmi nebezpečnú plochu, na ktorej sa môžeme pošmyknúť. Trvanlivosť leštených povrchov je v namáhaných a exponovaných priestoroch takisto kratšia a ich údržba náročnejšia. Veľkosť dlaždíc volíme primerane k veľkosti predsiene, ale všeobecne možno povedať, že väčšie rozmery dlažby priestoru neuškodia. Malé dlaždice priestor príliš rozdrobujú škárami.


Predsieň

26471

Pri výbere farby treba vziať do úvahy aj množstvo prirodzeného svetla v predsieni. Ak je ho dostatok, nič nám nebráni zvoliť aj tmavší odtieň dlažby, v opačnom prípade je vhodnejšia svetlejšia dlažba. Veľmi svetlá dlažba sa však viac špiní a treba ju častejšie umývať. Škáry je najvhodnejšie voliť v podobnej farbe, aká je dlažba. Biela škárovacia hmota nie je vhodná ani pri svetlej dlažbe (čo platí všeobecne), pretože je takmer nemožné udržať škáry biele. Pri sivom prírodnom odtieni je rozdiel zanedbateľný. Styk podlahy a steny, kde prechádza dlažba na podlahe do omietky na stene, je vhodné osadiť soklom vysokým aspoň 100 až 150 mm. Pri upratovaní je to veľmi praktické a aj vzhľad je lepší. Ako podlahovú krytinu možno okrem keramických dlaždíc použiť aj prírodný kameň, ktorý je síce drahší, ale vyzerá veľmi efektne. Vhodné sú napr. žulové dosky alebo dlaždice. Ich odolnosť je vynikajúca a ostatné vlastnosti ich takisto predurčujú do najzaťaženejších priestorov, medzi ktoré predsieň určite patrí. Ďalšími vhodnými materiálmi sú stierkové hmoty, linoleum, marmoleum ap. Pri výbere podlahovej krytiny treba zohľadniť najmä kvalitu materiálu a jeho odolnosť. Nie je totiž vhodné zvoliť najlacnejší výrobok určený do málo zaťažovaných priestorov. Do predsiene nevyberáme materiály s malou odolnosťou voči oteru a častej údržbe, akými sú plávajúca podlaha, nekvalitné linoleum či koberce. Parkety sú na pomedzí medzi vhodnosťou a nevhodnosťou. Ak sa natrú veľmi kvalitným a tvrdým lakom, môžu zniesť aj veľké zaťaženie. Avšak kamienok v podrážke topánky poškodí parkety aj pri použití toho najkvalitnejšieho laku. Keď je dispozícia domu riešená tak, že predsieň je prepojená s ďalšími časťami domu, možno z estetického hľadiska o parketách uvažovať. Ich údržba brúsením a lakovaním bude však častejšia ako v iných miestnostiach domu.

Steny


Predsieň

24027

Po obvodových stenách predsiene je väčšinou nábytok na odkladanie rôznych vecí, vešiaky, zrkadlo ap. Preto sa odporúča vymaľovať predsieň svetlými farbami, ktoré ju presvetlia a v kombinácii s dreveným zariadením alebo obkladom budú pôsobiť vyvážene. Lakované alebo morené drevo vo forme obkladu (palubovkový, doskový) alebo nábytku vytvára pocit útulnosti a tepla, biela maľovka pocit čistoty. Ak sa drevený obklad osadí na pripravený rošt a pri stene sa nechá vzduchová prevetrávaná medzera, môže odvádzať aj prípadnú vlhkosť z muriva. Vlhké murivo je pri rekonštrukciách veľkým problémom a jednoduchý prevetrávaný priestor za obkladom bude účinnejší ako väčšina zaručených vysušovacích prostriedkov. Mnohé nepriedušné nátery, ktoré majú zaručovať ochranu pred vlhkosťou, môžu privádzať vlhkosť kapilárnou vzlínavosťou do väčšej výšky. Pre správnu funkciu prevetrávaného obkladu je nevyhnutné zabezpečiť v spodnej časti prívod a v hornej odvod vzduchu spoza steny.

Nábytok

Jednoduchý a účelný nábytok je nepostrádateľnou súčasťou predsiene a už pri plánovaní treba vyčleniť nielen priestor, kde budú zabudované skrine, ale aj dostatok miesta na pohodlné obliekanie niekoľkých ľudí naraz. Zabudované skrine alebo vešiaková stena s odkladacími skriňami, do ktorých môžeme vešať kabáty, musia mať hĺbku minimálne 550 mm. Pri obojstrannom osadení tak stratíme viac ako jeden meter šírky predsiene. Dôležité sú aj priestory na odloženie topánok a prezuviek. V žiadnej predsieni by nemalo chýbať zrkadlo také veľké, aby sme mali možnosť vidieť v ňom celú postavu. Umiestňujeme ho tak, aby bol možný dostatočný odstup. Ak je to problém, môže byť súčasťou dverí zabudovanej skrine.

Osvetlenie

Do každého priestoru patrí bezpodmienečne osvetlenie. Prednosťou je prirodzené svetlo, ktoré však nemožno v komplikovaných vstupoch dosiahnuť vždy. Ak nie je v predsieni okno, možno nad vstupné dvere umiestniť svetlík, ktorým bude do predsiene prenikať aspoň pár slnečných lúčov. Často sme však odkázaní len na umelé osvetlenie. Svetlo navrhujeme tak, aby sa odrážalo, napr. nasmerovaním reflektorov na strop. Výhodné je mať viac druhov osvetlenia s možnosťou ich kombinácie a používania podľa momentálnej situácie. Vhodne sa dopĺňa mäkké rovnomerné svetlo (napr. nepriame osvetlenie stropu) a lokálne usmerňované svetlo (napr. halogénové alebo reflektorové bodové svietidlá vsadené do podhľadu). Veľmi dôležité je dostatočné osvetlenie pred zrkadlom. Praktické je aj použitie schodiskových vypínačov, keď sa ovládanie svetiel nachádza aspoň na dvoch miestach – pri vchode do miestnosti a pri východe z nej.

Kategória: Navrhovanie interiéru Podlaha, dlažba
Tagy: interiér obklad osvetlenie pn podlahová krytina predsieň
Zdieľať článok

Diskusia