Pri stavbe pasívneho bytového domu v Modřiciach sa uplatnil systém KMB SENDWIX

25. 08. 2011 Zdieľať

Nízke radové domčeky v ulici Masarykova v Modřiciach majú nového suseda. Je ním sedembytový pasívny dom, ktorý do existujúcej zástavby citlivo zasadila stavebná spoločnosť TV Stav Brno. Výstavba domu, kde sa uplatnil aj sendvičový systém KMB SENDWIX, sa začala na jar minulého roka. Teraz je dom s s avizovanou úsporou energie až vo výške 90 % takmer dokončený a čaká na nových obyvateľov.

— Advertorial spoločnosti KM Beta spol. s r.o. —

Modřice, mesto s takmer 3 500 obyvateľmi, sa často nesprávne označuje ako Brno-Modřice. Hoci s Brnom bezprostredne susedí, nikdy pod neho nepatrilo. Vo východnej časti katastra Modříc sa nachádza rozsiahly areál druhého najvýznamnejšieho českého obchodného a zábavného centra Olympia. Modřice sú tak pokojným miestom na život, ktorému však nechýba zázemie v podobe obchodov, reštaurácií a kultúrneho vyžitia.

Bytový dom spoločnosti TV Stav je situovaný na rovnej Masarykovej ulici, ohraničenej z jednej strany námestím Svobody a z druhej ulicou Modřická, ktorá smeruje do susedných Přízřeníc. Pôvodný nízky murovaný domček s číslom 133 nahradil moderný dom s rovnakou výškou. Celkom novou časťou je zadný trakt domu, v ktorom sa nachádza trojica mezonetových bytov (3 + kk a 4 + kk) s rozmermi 96, 113 a 116,5 m2. V uličnej časti domu vedú z priestrannej spoločnej chodby dvere do štyroch menších bytov (1 + kk až 3 + kk s plochou 46 až 76 m2). Mezonetové byty majú predzáhradku s výmerou asi 30 m2, ktorú si obyvatelia môže upraviť na parkovacie miesto.


Pri stavbe pasívneho bytového domu v Modřiciach sa uplatnil systém KMB SENDWIX

1029000
KM Beta, a.s.


Pri stavbe pasívneho bytového domu v Modřiciach sa uplatnil systém KMB SENDWIX

1028998
KM Beta, a.s.

Ako ušetriť až 90 % nákladov na vykurovanie

Všetky byty sú navrhnuté tak, aby spotreba energie bola minimálna. „Oproti bežným stavbám, ktoré možno postaviť za takmer rovnaké náklady ako bežnú novostavbu, možno v pasívnom dome ušetriť až 90 % nákladov na vykurovanie,“ uvádza hlavnú výhodu tohto bývania spolumajiteľ firmy TV Stav Brno Vít Makovský a dopĺňa: „Parametre pasívneho domu sa dosiahli vďaka voľbe sendvičovej konštrukcie KMB SENDWIX so základom v podobe vápennopieskových tehál a so silnou vrstvou tepelnej izolácie, a navyše vďaka kompaktného tvaru budovy, dôrazu na minimalizáciu tepelných mostov aj voľbe okien s výbornými tepelnotechnickými parametrami rámu aj zasklenia.“ Na príprave projektu sa podieľali odborníci z brnianskeho Vysokého učenia technického. Výpočty tepelnotechnických parametrov domu s ohľadom na získanie dotácií vykonal doc. Ing. Miloš Kalousek, PhD., ktorý pôsobí v Ústave pozemného staviteľstva na FAST VUT v Brne. Autorom projektu je jeho kolega Ing. Tomáš Petříček.


Pri stavbe pasívneho bytového domu v Modřiciach sa uplatnil systém KMB SENDWIX

1029001
KM Beta, a.s.


Pri stavbe pasívneho bytového domu v Modřiciach sa uplatnil systém KMB SENDWIX

1028993
KM Beta, a.s.

Vďaka subtílnym stenám miestnosť navyše

Tepelné parametre dosahované konštrukciou KMB SENDWIX sa začínajú na hodnotách, kde sa možnosti tradičného jednoplášťového muriva končia. V Modřiciach tvoria nosnú konštrukciu obvodového plášťa pevné vápennopieskové kvádre KMB SENDWIX 16DF-LD s rozmermi 498 × 240 × 248 mm. Vďaka vysokej objemovej hmotnosti (1 220 kg/m3) dosahujú veľkú pevnosť v tlaku (priemerne 15 N/mm2) aj vynikajúce akumulačné a akustické vlastnosti už pri menšej hrúbke nosnej steny, vďaka čomu významne narastá úžitková plocha. Vzhľadom na subtílnejšie steny s hrúbkou iba 240 mm sú dnes väčšie byty v Modřiciach priestrannejšie približne o 5 až 6 m2, čo môže byť plocha menšej kúpeľne alebo napríklad polovica detskej izby.

Minimalizácia škár v stavebnej konštrukcii

Použitie vápenno-pieskový murovacích prvkov s rozmermi 498 × 240 × 248 mm zodpovedá súčasným trendom v stavebníctve, ktorými je snaha minimalizovať škáry Pri murovacích prvkoch väčších rozmerov sa totiž znižuje počet škár, a teda aj únik tepla, S ohľadom na hmotnosť použitých murovacích prvkov (16DF-LD 36,5 kg/ks) sa pri murovaní využil minižeriav, ktorý výrobca, spoločnosť KM Beta, ponúka na zapožičanie. Vďaka nemu sa tieto väčšie formáty mohli osadzovať priamo z palety v murive. Pri každom zdvihu môže minižeriav uchopiť rad kvádrov dlhý až 1 m a položiť ich.


Pri stavbe pasívneho bytového domu v Modřiciach sa uplatnil systém KMB SENDWIX

1028995
KM Beta, a.s.

Chytré zateplenie

Z vonkajšej strany na prvky 16DF-LD prilieha tepelná izolácia zo  sivého polystyrénu s hrúbkou 200 mm. Z troch základných variantov systému (KMB SENDWIX P – kontaktný stabilizovaný polystyrén; KMB SENDWIX M – kontaktný minerálna izolácia z čadiča; KMB SENDWIX L – prevetrávaná konštrukcia krytá plášťom z pohľadových škárovaných vápennopieskových tehál) teda investor zvolil tú prvú.
Izolácia strešného plášťa je realizovaná ako striekaná, tzv. chytrá, s hrúbkou 360 mm (Icynene). Po aplikácii totiž vytvorí kompaktnú, vzduchotesnú a nenasiakavú vrstvu, ktorá vyplní všetky izolované priestory vrátane komplikovaných detailov a medzier, Kondenzácia vlhkosti v nej nenastáva ani pri veľkom rozdiele medzi vnútornou a vonkajšou teplotou, vďaka čomu sa zabraňuje aj rastu plesní.

Budova vyniká výbornou vzduchotesnosťou, samozrejmosťou je tu vetrací systém so spätným získavaním tepla, tzv. rekuperáciou. V projekte sa využili kompaktné vetracie jednotky s rekuperáciou tepla a elektronicky riadenými ventilátormi (Atrea Duplex EC). Vodu pomáhajú ohrievať ploché solárne kolektory s plochou13 m2 (Viessmann Vitosol 200 F), umiestnené na streche zadného traktu budovy. Sol-titánová vrstva kolektora využíva slnečnú energiu efektívne a dosahuje vysokú účinnosť. Vonkajšie puzdro kolektorov sa skladá z celoobvodového ohýbaného hliníkového rámu, bez zárezov a ostrých hrán. Spolu s bezšvovým tesnením, ktoré odoláva poveternostným vplyvom aj UV žiareniu a neprieraznou zadnou stenou z hliníkového plechu, je tak zaručená dlhá životnosť zariadenia.

Akustické parametre

Vnútorné priečky sú realizované z priečkoviek KMB SENDWIX 4DF-LD s rozmermi 248 × 115 × 248 mm. S ohľadom na postupné zvyšovanie požiadaviek na zvukovú izoláciu v budovách, ale zároveň na materiálové a priestorové úspory je prvok 4DF-LD optimálny na tento typ konštrukcie. Pri hrúbke iba 115 mm (+ omietky) vynikajú tieto priečky nepriezvučnosťou: R’w = 42 dB (stavebná nepriezvučnosť) a Rw = 44 dB (laboratórna nepriezvučnosť). Takéto parametre dosahuje bežné jednovrstvové murivo pri hrúbke 375 mm. Vzhľadom na to, že nepriezvučnosť stavebných konštrukcií závisí najmä od ich objemovej hmotnosti, v budúcnosti bude nevyhnutné vyberať taký materiál, ktorý splní požiadavky na nepriezvučnosť, ale zároveň nepovedie k zbytočnému predimenzovaniu konštrukcie. Tieto požiadavky spĺňajú nielen priečkovky, ale aj nosné murivo zo systému KMB SENDWIX využité pri stavbe tohto pasívneho domu v Modřiciach.

Parametre pasívneho domu s avizovanou úsporou energie až vo výške 90 % a pohodové bývanie v pokojnej časti Modříc si noví obyvatelia budú môcť vyskúšať už čoskoro. Dom je totiž takmer dokončený, ostáva doladiť interiéry, najmä podlahy a kúpeľne.  

Viac o projekte na www.tvstavbrno.cz, o materiáloch KM BETA na www.kmbeta.sk alebo www.sendwix.cz

Kategória: Materiály Stavba a rekonštrukcia
Tagy: km KM Beta Sendwix
Zdieľať článok