25. 01. 2006
Zdieľať

Kvalita a trvanlivosť povrchových úprav stien a stropov závisí od použitých lepidiel, tmelov a mált. Na každý problém existuje originálne riešenie, len si vybrať.

Obklady

Na lepenie obkladov sú vhodné podobné lepiace hmoty ako na dlažby, ale aj jednozložkové disperzné lepidlá na obkladačky v suchom interiéri (na stenu, betón, sadrokarón a ostatné nasiakavé a prevažne rovné podklady). Na škárovanie obkladov sú určené rovnaké škárovacie malty ako pri dlažbe, a to v širokej palete farebných odtieňov.

Tapety


Aplikácie na steny a stropy

42843

Papierové, reflexné a tapety z PVC s papierovou vložkou môžeme v interiéroch lepiť na drevo, kov (podklad treba ošetriť základným antikoróznym náterom), omietku a aglomerované drevené materiály pomocou lepidiel na báze karboxymethylcelulózy, polyvinylacetátových disperzií alebo najnovšie čistej methylcelulózy. Na spevnenie podkladu sa používa univerzálne lepidlo na tapety riedené až 5-násobným množstvom vody. Lepidlá obsahujú prostriedky, ktoré zabraňujú tvorbe plesní. Výrobcovia ponúkajú aj odstraňovač tapiet, ktorý účinne odstráni všetky tapety a disperzné nátery.

Polystyrénové obklady

Na lepenie stropných dosák, ozdobných líšt, profilov, izolačných dosiek a panelov z polystyrénu na všetky savé podklady možno použiť lepidlá na báze akrylátovej disperzie alebo syntetické kaučukové kontaktné lepidlá, ktorými po vytvrdnutí dosiahneme veľmi pevný, vodovzdorný a mrazuvzdorný spoj. Majú veľkú počiatočnú lepiacu silu. Vhodné sú aj jednozložkové disperzné lepidlá.

Tesniace hmoty, tmely, lepidlá


Aplikácie na steny a stropy

42845

Na vypĺňanie rôznych prasklín, škár a podobných defektov stavieb, a to starších aj novostavieb, sa v posledných rokoch namiesto predtým používaných látok čoraz častejšie uplatňujú pružné tmely rôznej chemickej podstaty. Vo väčšine prípadov ide o tuhé nestekavé pasty, balené do špeciálnych obalov – plastových kartuší, z ktorých sa vytláčajú pomocou aplikačných pištolí. Vďaka jednej z vlastností, ktorú tieto materiály majú – vysokej priľnavosti k podkladu, dá sa väčšina z nich použiť aj ako lepidlo.


Aplikácie na steny a stropy

42848

Väčšina spotrebiteľov najlepšie pozná silikónové tmely. Tieto tmely veľmi rýchlo našli uplatnenie predovšetkým vďaka svojim vlastnostiam ako vysoká pružnosť, odolnosť proti vode, poveternostným vplyvom, UV žiareniu a teplotám v rozsahu od –50 °C do +300 °C (podľa typu). Ďalšou vlastnosťou silikónových tmelov je výborná priľnavosť k poréznym aj neporéznym materiálom. Tu opäť rozlišujeme viac typov silikónových tmelov – tmely acetátového typu ľahko priľnú k neporéznym materiálom, ako sú napríklad sklo, glazúrované keramické obkladačky a kovy ošetrené emailovými nátermi. Neutrálne tmely (t. j. bez octového zápachu) sú tiež určené na mnoho materiálov vrátane poréznych – murivo, omietku, neglazúrované obklady, nenatreté kovy a pod.


Aplikácie na steny a stropy

42841

Z uvedeného vyplývajú aj hlavné oblasti použitia silikónových tmelov – zasklievanie, vonkajšie utesňovanie škár medzi rámami okien a omietkou, utesňovanie dilatačných škár a iné. Niektoré silikónové tmely navyše obsahujú fungicídne (protiplesňové) prísady. Tieto typy sa nazývajú sanitárne silikóny a sú určené do priestorov so zvýšenou vlhkosťou, ako sú kúpeľne, kuchyne, práčovne, bazénové priestory. Kvalitný sanitárny silikón vydrží „čistý“, t. j. bez čiernych škvŕn signalizujúcich prítomnosť plesne v hmote tmelu, najmenej päť rokov. Okrem už spomenutých typov silikónov existuje ešte veľa ďalších, špeciálnych typov – na výrobu izolačných dvojskiel, na štrukturálne zasklievanie, na lepenie akvárií, tepelne odolné na utesňovanie tepelne namáhaných spojov na čerpadlách, prevodových skriniach, prírubách potrubia a pod. Silikónové tmely sa vyrábajú v širokej škále odtieňov, pretože sa nedajú pretierať. Pri výbere silikónového tmelu treba prihliadať nielen na to, či jeho použitie zodpovedá našim potrebám, ale aj na jeho kvalitu. Mnoho výrobcov v snahe znížiť cenu silikónového tmelu doň pridáva ďalšie iné látky, napríklad rozpúšťadlá alebo parafíny. Pri takýchto tmeloch sa však časom tieto látky odparia, čím sa objem hmoty tmelu zmenší a zmrští, čo môže spôsobiť aj odtrhnutie tmelu od podkladu. V takýchto prípadoch si potom oprava vyžaduje ďalšie náklady.


Aplikácie na steny a stropy

42844

Ďalšou často používanou skupinou sú akrylátové tmely. Tieto tmely sa vyrábajú na báze akrylátovej disperzie a dajú sa riediť vodou. V porovnaní so silikónovými tmelmi sú podstatne lacnejšie, ale zároveň nemajú také dobré vlastnosti, predovšetkým nie sú také pružné. Okrem špeciálnych vonkajších akrylátov nie sú odolné proti mrazu, preto sú určené prevažne na použitie v interiéroch. Najčastejšie sa používajú pri dotesňovaní škár medzi murivom a sadrokartónovými podhľadmi alebo pri dotesňovaní rôznych podlahových líšt, škár pri okenných rámoch v interiéroch. Akrylátové tmely sa dobre pretierajú bežnými interiérovými nátermi.

Treťou veľkou skupinou tesnicich materiálov sú polyuretánové peny. Sú to účinné jednozložkové peny, ktoré sa, vďaka pôsobeniu vlhkosti zo vzduchu alebo podkladu, vytvrdzujú do pevnej a trvanlivej polotuhej penovej štruktúry. Majú vynikajúce izolačné vlastnosti, dobre priľnú k väčšine materiálov a rýchlo sa rozpínajú až na 35-násobok svojho pôvodného objemu. Odporúčajú sa na ukotvenie elektroinštalácií, dverných a okenných rámov, izolácie, na vyplnenie medzier v murive a okolo vzduchových kanálov a potrubí. Vytvrdenú penu treba chrániť pred pôsobením ultrafialových lúčov. Niektorí výrobcovia ponúkajú aj špeciálnu „zimnú“ penu, s ktorou sa dá pracovať až pri dvanásťstupňových mrazoch.

Stierkové hmoty


Aplikácie na steny a stropy

42842

Vyrábajú sa zo zmesi plnidiel a pigmentov vysokej akosti dispergovaných vo vodnej vinylacetátovej disperzii a z vodného skla s prísadou aditív. Používajú sa na podkladovú vrstvu pod glejové a latexové farby, pod tapety alebo ako konečná povrchová úprava muriva betónu, vláknocementu a iných povrchov v interiéroch. Na vyrovnanie drobných nerovností stien sa používa vyplňovacia hmota, ktorú možno nanášať v hrubších vrstvách, vypĺňať praskliny a diery, kotviť zápustky, zarovnávať a vyhladzovať povrch stien. Výrobcovia ponúkajú aj ihneď použiteľnú vyplňovaciu hmotu vhodnú na väčšie trhliny (do 3 cm) a do trvalo mokrého prostredia v exteriéri a interiéri. Pružná stierková hmota sa vyznačuje celoplošným vyhladzovaním, jednoduchým spracovaním, dobrou priľnavosťou a dlhšou spracovateľnosťou (do 3 hodín). Kúpiť môžte i ihneď použiteľnú pružnú stierkovú hmotu vhodnú na vyrovnávanie nerovností stien a stropov do trvalo vlhkého prostredia. Je využiteľná bezo zvyšku a má jemný a hladký povrch, ktorý možno dosiahnuť bez brúsenia.

Vyrovnávacie latexové disperzné tmely sa vyrábajú zo zmesi pigmentov a plnív vo vodnej disperzii, makromolekulárnych látok s prísadou syntetickej živice a špeciálnych aditív. Určené sú na vyrovnávanie nerovností a prasklín (do 0,5 mm), omietok, stierok, ľahčených stavebných hmôt, betónu, drevotrieskových a drevovláknitých dosiek.

Kategória: Farby, materiály Steny a fasády
Tagy: maľba obklad stena stestrop stierka tapety
Zdieľať článok

Diskusia