Zdroj: Cemix

Najnovšie trendy medzi fasádami domov: Čo dnes ponúkajú výrobcovia?

09. 10. 2020
Zdieľať

Fasáda je v prvom rade ochranným plášťom na murive, no zároveň dokáže dať domu charakter a z pohľadu architektúry môže byť tou povestnou čerešničkou na torte. Aké sú v tomto smere trendy a čo ponúkajú výrobcovia?

Omietky

Pri povrchovej úprave fasády sú u nás omietky najčastejšou voľbou. Dôvodom je jednak tradícia, jednak cena. Keď však hovoríme o tradícii, pokojne môžete zabudnúť na tradičné delenie omietok podľa použitého spojiva, ktoré im dodávalo typické vlastnosti, na minerálne (vápenné alebo vápennocementové), silikátové, disperzné (akrylátové) a silikónové. Nové materiály sú založené na kombinácii spojív a pridávaní špeciálnych aditív, ktoré menia vlastnosti omietok.

Vývoj pritom išiel v podstate dvoma smermi – na jednej strane je to cenová optimalizácia, kde sa výrobcom darí vďaka modifikovaným spojivám ponúknuť cenovo dostupnejšie omietky pri zachovaní stále veľmi dobrých vlastností, na druhej strane sú to tzv. prémiové omietky so špičkovými vlastnosťami, za ktoré si, pochopiteľne, priplatíte. Môžete však pri nich počítať napríklad s väčšou škálou odtieňov, nižšou zrnitosťou, vďaka ktorej sa dá dosiahnuť mimoriadne hladký povrch fasády, aj s lepšou odolnosťou proti klimatickým vplyvom.

Tieto omietky sú často založené na báze akrylátových disperzií, ktoré sú tradične spojivom s najlepšou poveternostnou stabilitou a najnižším sklonom k žltnutiu.

Na jednej strane majú výrobcovia v portfóliu ekonomické riešenia s lacnejšími omietkami, na druhej strane sa do popredia dostávajú prémiové omietky s vyššou cenou, ktoré okrem estetickej stránky riešia aj zlepšenie vlastností fasády, ako je ochrana pred poškodením alebo degradáciou.

Rastislav Ščepka, JUB

Dekoračná fasádna omietka

Dekoračná fasádna omietka JUBIZOL AEROGEL Finish S je novinkou značky JUB. Je založená na silikónovej báze a obsahuje kombináciu uhlíkových a karbónových vlákien a plniva z aerogélového superizolantu. Vďaka doladenej receptúre je výnimočne pružná a veľmi dobre paropriepustná, zároveň odoláva rôznym typom mechanického zaťaženia, ako aj rastu rias či plesní. Dá sa tiež tónovať do takmer ľubovoľných odtieňov vrátane intenzívnych, prekonáva teda farebné limity klasických silikónových omietok. Zdroj: JUB

Nové vlastnosti

Zloženie prémiových omietok aj systém ich fungovania však bývajú omnoho komplikovanejšie. Napríklad nové špeciálne mikroplnivá vytvárajú hladký povrch, prirodzene menej náchylný na znečistenie, a zároveň mikropórovitú štruktúru. Tá pomáha rýchlemu vysúšaniu fasády, a tým ju chráni pred mikroorganizmami, ktorým vyhovuje práve vlhké prostredie.

Pridaním vysokopevnostných vlákien sa zas zvyšuje odolnosť omietky proti mechanickému poškodeniu aj proti vzniku mikrotrhlín, napríklad vplyvom sania vetra. Farebné pigmenty s vyššou tepelnou odrazivosťou (tzv. cool pigmenty) dokážu eliminovať problém prehrievania tmavých fasád. Viditeľné svetlo totiž absorbujú, no krátkovlnné infračervené žiarenie zároveň odrážajú.

Fasáda tak má aj na slnku nižšiu teplotu, čím sa obmedzí jej teplotná dilatácia, a teda sa spomalí degradácia, zároveň sa natoľko neprehrieva obvodová stena. K zaujímavým vlastnostiam, ktoré ponúkajú prémiové omietky, patrí aj schopnosť samočistenia vďaka tzv. fotokatalytickému efektu. Nanočastice (napr. oxidu titaničitého), ktoré sa aktivujú pôsobením denného svetla, dokážu rozkladať mikroorganizmy na povrchu, takže poskytujú ochranu proti tvorbe rias a plesní bez použitia biocídov.

Tenkovrstvová prefarbená omietka na silikónovej báz

Zdroj: Baumit

Estetické možnosti

Ak túžite po zaujímavom vzhľade, tzv. kreatívne omietky vám ich dokážu ponúknuť veľmi slušnú škálu – dá sa nimi napodobniť štruktúra dreva, betónový povrch aj vzhľad kovu. Treba však počítať s tým, že ide o pomerne prácne techniky a cenovo náročnejšie materiály. Ich základ obvykle tvorí silikónová dekoratívna omietka, pomocou ktorej sa dosiahne želaný povrch vhodnou kombináciou zrnitosti a spôsobu nanášania (valčekovaním, špachtľovaním, gletovaním, modelovaním…). Na povrch sa potom môžu aplikovať tiež doplnkové povrchové úpravy, napríklad lazúry.

„V súčasnosti je asi najžiadanejšou kreatívnou technikou štruktúra betónu. Investori pritom všeobecne preferujú hladké, teda gletované fasády, čo súvisí s ich údržbou – hladké povrchy sa totiž omnoho menej znečisťujú,“ upozorňuje Jozef Poláček zo spoločnosti Baumit.

K najvýraznejším estetickým trendom však podľa Ing. Rastislava Ščepku zo spoločnosti JUB patrí kontrast bielej či veľmi svetlej pastelovej omietky s výrazne tmavými prvkami, ako sú okenné rámy či strešná krytina. Stále častejšie sa objavujú aj kontrasty veľmi jemného povrchu fasády s obzvlášť hrubými zrnitosťami v rovnakom odtieni.

„Návrhy architektov, ktorí sa snažia projekt ozvláštniť napríklad fasádou so vzhľadom surového betónu alebo hrdze, totiž často končia na vysokej cene, respektíve komplikovanej realizácii,“ dodáva Ščepka zo skúsenosti.

Multifunkčný efekt na fasáde.

Zdroj: Baumit

Obklady

Predstavujú ďalší variant stvárnenia fasády – podstatne drahší, no s omnoho širšími možnosťami naozaj zaujímavého vzhľadu. A úprimne, to, že sa nám niečo páči, je často ten najsilnejší argument. Obklady sa pritom líšia spôsobom upevnenia na fasádu, na čo sa používajú dva systémy – kontaktný a odvetraný.

Tehlové fasády

Tehlové fasády sú skutočnou nadčasovou klasikou – nikdy nevyšli z módy a hodia sa ako k tradičnej, tak aj k modernej architektúre. Najjednoduchší spôsob, ako dosiahnuť vzhľad tehlového muriva, predstavujú obkladové pásiky, ktoré sa na fasádu nalepia. Tehlové obkladové pásiky sa väčšinou vyrábajú pílením z lícových tehál, takže sortiment pásikov je rovnako bohatý ako sortiment lícových tehál. Aby bol dojem tehlového lícového muriva dokonalý, vyrábajú s aj rohové pásiky. Pomocou nich dosiahnete efekt väzby skutočného muriva na rohoch a osteniach. Podobne je možné obložiť nimi preklady nad otvormi. Zdroj: Wienerberger

Kontaktné systémy

V tomto prípade sa obklad lepí pomocou stavebného lepidla priamo na podklad – či už na konštrukčný materiál obvodových stien, alebo na tepelnoizolačné dosky kontaktného zatepľovacieho systému (tzv. ETICS). Kontaktným spôsobom sa na fasádu lepia najmä keramické obklady vrátane populárnych tehlových pásikov, ale aj rôzne typy obkladov z prírodného kameňa a jeho imitácií.

Podstatný je pritom nielen vzhľad a vlastnosti samotného obkladu (najmä jeho nasiakavosť), ale aj to, čo je pod ním – obkladové prvky sa lepia na to určeným pružným lepidlom vhodným do exteriéru, a keďže obklad máva obvykle vyššiu plošnú hmotnosť, v prípade zateplenej fasády je dôležitý aj vhodný spôsob kotvenia tepelnoizolačných dosiek a zhotovenia výstužnej vrstvy ETICS.

modulárne prvky AVG z kovu

Na ľahké opláštenie stien systémom odvetranej fasády možno využiť aj modulárne prvky AVG z kovu, najmä z hliníkového plechu alebo hliníkového kompozitu. Zdroj: AVG group

Fasádne prvky (kazety alebo panely) môžu mať rôzne formy, rozmery či farebnosť, ich spoločným menovateľom je však moderná architektúra a originálny dizajn. Celkový vzhľad fasády sa dá ovplyvniť napríklad aj subtílnymi spojmi alebo, naopak, efektným priestorovým ukladaním kaziet. K zaujímavým materiálom patrí aj ťahokov s mimoriadne pôsobivým vzhľadom.

Odvetrané fasády

Ponúkajú veľmi zaujímavé možnosti na opláštenie. Ich základom je konštrukcia (resp. rošt), na ktorú sa upevňuje (lepí, nituje alebo skrutkuje) fasádny obklad.

Najčastejšie sa používa podkonštrukcia z ľahkých hliníkových profilov, druhou možnosťou je rošt z drevených KVH hranolov, ktorý sa volí najmä v prípade obkladov z dreva. Do konštrukcie pod obkladom možno tiež vložiť tepelnú izoláciu. Na ňu sa upevňujú obkladové dosky, ktorých úlohou je ochrana obvodovej steny pred poveternostnými vplyvmi, rovnako dôležitý je však aj ich vzhľad.

odvetraná fasáda

Schéma odvetranej fasády s hliníkovou konštrukciou. Jej základom sú hliníkové profily, na ktoré sa upevňuje fasádny obklad AVG ALU EASY, a ktoré zároveň vytvárajú za obkladom prevetrávanú medzeru. Profily sa inštalujú na hliníkové konzoly, ktoré zabezpečujú požadované predsadenie pred stenou. Vzniku tepelných mostov bránia termopodložky. Zdroj: AVG group

Kotvenie obkladových prvkov však nie je jedinou úlohou podkonštrukcie. Pomocou nej sa pod obkladom zároveň vytvorí odvetrávaná medzera (aby odvetrávanie správne fungovalo, mala by mať hrúbku minimálne 3 cm), v ktorej vzniká tzv. komínový efekt.

Vzduch teda prirodzene prúdi popri stene pod obkladom zdola nahor – nasáva sa škárou v spodnej časti a neuzavretými horizontálnymi škárami, „vyfukuje“ sa v hornej časti fasády. Vďaka prúdeniu vzduchu pod obkladom sa jednak veľmi účinne odvetráva vlhkosť, ktorá prestupuje cez obvodové steny z interiéru, a tým sa znižuje riziko rastu plesní, jednak sa fasáda ochladzuje. Obvodové konštrukcie sa tak menej prehrievajú, čo má najmä v lete priaznivý efekt v interiéri, a zároveň sa znižuje ich teplotné namáhanie.

Kontaktný zatepľovací systém Mapetherm Tile System od značky MAPEI umožňuje nalepiť na tepelný izolant veľkoformátový obklad z keramiky alebo prírodného kameňa, a tiež subtílne porcelánové prvky. Dôležitý je dostatočne únosný podklad, preto sa pri aplikácii izolačných dosiek používa tzv. dvojité lepenie – malta sa nanáša na podklad aj na izolant, výstužná vrstva má takisto lepšie pevnostné parametre ako pri systéme s omietkou. Na lepenie obkladových prvkov sa používajú lepidlá so zvýšenou prídržnosťou a vyššou deformačnou schopnosťou, ktoré eliminujú napätia spôsobené kolísaním povrchových teplôt na fasáde. www.mapei.sk

Kontaktný zatepľovací systém Mapetherm Tile System od značky MAPEI umožňuje nalepiť na tepelný izolant veľkoformátový obklad z keramiky alebo prírodného kameňa, a tiež subtílne porcelánové prvky. Zdroj: Mapei

Dôležitý je dostatočne únosný podklad, preto sa pri aplikácii izolačných dosiek používa tzv. dvojité lepenie – malta sa nanáša na podklad aj na izolant, výstužná vrstva má takisto lepšie pevnostné parametre ako pri systéme s omietkou. Na lepenie obkladových prvkov sa používajú lepidlá so zvýšenou prídržnosťou a vyššou deformačnou schopnosťou, ktoré eliminujú napätia spôsobené kolísaním povrchových teplôt na fasáde.

Prúdenie vzduchu zospodu nahor v škáre za obkladom odvetráva prípadnú vlhkosť a zabraňuje tiež prenikaniu tepla do obvodových stien. Vďaka tomu patria odvetrávané fasády k najzdravším fasádnym systémom.

Ing. Alexander Kačinec, Qbond

Fasádne dosky

Obklad nemusí byť na celej fasáde, môže sa skombinovať s omietkou. Zaujímavým obkladom sa dajú napríklad zvýrazniť niektoré architektonické prvky alebo časti fasády.
Zdroj: QBOND

K nesporným výhodám tohto typu fasád patrí aj obrovská škála obkladových materiálov – počínajúc nadčasovým prírodným drevom cez moderné kovové prvky v najrôznejších formách a tvaroch (vrátane zaujímavých plastických kaziet) až po vysokotlaký laminát (HPL) a kompozitné materiály, ako sú bond, vláknocement či drevoplast.

Obkladové prvky sú dostupné v rozličných tvaroch a veľkostiach, so zaujímavými dekormi a farbami vrátane metalických či spektrálnych, ktoré menia odtieň podľa uhla pohľadu. To, že fantázii sa medze nekladú, nie je možno v tomto prípade úplne presné vyjadrenie. Skôr by sa dalo povedať, že málokto má fantáziu, ktorá dokáže dosiahnuť hranice možností obkladov odvetraných fasád.

Text: Erika Kuhnová
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Steny a fasády
Tagy: fasádne dosky fasády Odvetrané fasády tehlové fasády Wienerberger zatepľovací systém
Zdieľať článok
Bratislavské centrum KOLO otvorilo po polročnej rekonštrukcii svoje brányASB.sk

Bratislavské centrum KOLO otvorilo po polročnej rekonštrukcii svoje brány

Škoricové slimáky s pomarančovou glazúrou: Očarí vás nielen ich chuť, ale aj netradičná farbaUrob si sám

Škoricové slimáky s pomarančovou glazúrou: Očarí vás nielen ich chuť, ale aj netradičná farba

Ako si rozmnožiť plamienok zo semien? Vysievajte hneď po dozretí a dodržujte tento postupZáhrada

Ako si rozmnožiť plamienok zo semien? Vysievajte hneď po dozretí a dodržujte tento postup

Martin Čurda radí: 3 kroky, ako správne zazimovať jazierko s rastlinami a rybamiZáhrada

Martin Čurda radí: 3 kroky, ako správne zazimovať jazierko s rastlinami a rybami

Diskusia